След Макрон и Шолц, посети Китай и италианка от РимНа

...
След Макрон и Шолц, посети Китай и италианка от РимНа
Коментари Харесай

Джорджа Мелони в Пекин: дупките по пътя на взаимодействието и призракът на „тайванския въпрос“

След Макрон и Шолц, посети Китай и италианка от Рим

На 2 август завърши петдневното публично посещаване на италианския министър председател Джорджи Мелони в Китайската национална република, което включва срещи с президента Си Дзинпин, премиера на Държавния съвет на Китайската национална република Ли Цян, ръководителя на Постоянния Комитет на Общокитайското заседание на народните представители Джао Леджи, тирада на форума на бизнесмените и разкриване на галерия за известния венецианец Марко Поло, обиколка, съпроводена от президента на Китай през Забранения град, както и присъединяване в обичайно гастрономическо зрелище.

Според формален Рим са били прегледани както и обстановката в Азиатско-тихоокеанския район и тематиката за възможна промяна на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации.

На собствен ред ръководителят Си напомни, че Китай и Италия са в противоположните краища на античния Път на коприната и в подтекста на актуалните трагични промени има единствено два сюжета: или да вървят към напредък дружно с другите, или поотделно - към декаданс.

Един от резултатите от договарянията беше подписването на двустранно съглашение за икономическо съдействие с явен акцент върху възобновимите енергийни източници и стимулиране на растежа на един от обичайните „ локомотиви “ на италианската промишленост - автомобилната промишленост, която явно минава през сложни времена.

Други области на съдействие, които имат съществено изкривяане в салдото на износа и вноса към Китай, какъвто е казусът и с Турция и доста други страни, са корабостроенето, авиацията и космонавтиката, високите технологии, в това число изкуствения разсъдък.

Експресивната италианка приказва за нуждата от подсилване на партньорството с Пекин и развиване на „ по-ефективно “ двустранно търговско-икономическо съдействие, в това число декларираното желание за сключване на тригодишен проект за деяние с Китай във връзка с нови форми на двустранно взаимоотношение.

Да напомним, че в края на предходната година „ дясното “ държавно управление на Мелони, следвайки увещанията на Вашингтон и Брюксел, се отдръпна от макрорегионалната китайска самодейност за превоз и инфраструктура „ Един пояс, веднъж “ (OBOR), отхвърляйки подписания през 2019 година меморандум и фокусирайки се върху развиването на двустранните връзки, паралелно с опитите за активизиране на разговора с Тайпе (административния център на бунтовния Тайван) за огромно неодобрение на Пекин.

Някои италиански наблюдаващи считат, че задграничното, изключително европейско, присъединяване в китайската самодейност, препоръчана през 2013 година, може да подтиква по-активни политически и дипломатически дейности за връщане на острова „ в родното му пристанище “.

Съответно декемврийският демарш на Рим се преглежда като индиректно въздържане на проектите на КНР по отношение на непризнатата „ Китайска република “. Разбира се, Китай не е във екстаз от тази стъпка на италианците, само че се въздържат от излишно остри рецензии, явно се опасяват от по-активно развиване на връзките на Европейски Съюз с Тайпе.

Докато Мелони и нейното държавно управление се разхождат в Пекин, те не не помнят Тайван в най-буквалния смисъл на думата. По този метод от 2022 година се следи нарастване на взаимния търговски оборот; появяват се информации за доставки на острова на артикули с двойна приложимост (не единствено от Италия) и за вложения в Тайван посредством „ офшорната ” дребна република Сан Марино.

През октомври 2023 година второ „ полуофициално “ посланичество на Тайван отвори порти в Милано след дългогодишното „ полуофициално “ посланичество на Тайван (други сходни офиси от дълго време работят в Обединеното кралство, Швейцария, Германия и Франция).

През юни 2023 година фактическият началник на тайванската дипломация към Министерство на външните работи Джоузеф Ву посети Италия, както и Полша, Чехия и Белгия, където беседва с дипломати и представители на комерсиалната и капиталовата промишленост. Вероятно вследствие на тези и други срещи са подписани редица контракти, детайлности за които не се оповестяват публично.

Според наличната информация, нито доказана, нито отречена публично, тайвански военни специалисти неотдавна са се срещнали със системата за защита на отдалечените южни италиански Пелагийски острови и остров Пантелерия (недалеч от Либия, Тунис и Малта).

Може да се допусна, че гостите са се интересували от отбраната на островните територии в проблематичен район: дано напомним, че Тайпе управлява 7 дребни острова край крайбрежията на Китайската национална република, които при избрани условия могат да се трансфорат в огнище на военна ескалация в Тайванския проток.

Официален Рим не поддържа дипломатически връзки с Тайван от ноември 1970 година, само че развиването на италианските и европейско-тайванските връзки като цяло към момента не е срещнало остра публична реакция от страна на Пекин, който явно не е заинтригуван от изострянето на връзките с Европа на фона на все по-агресивни похищения от Вашингтон и Токио, които предизвикват разнообразни антикитайски съюзи в Азиатско-тихоокеанския район.

Западните медии, отразяващи визитата на Мелони, не съумяват да скрият очевидно недружелюбната изразителност. По този метод, съгласно Bloomberg,

Също по този начин се отбелязва, че Италия „ не е деен покровител на ответни ограничения против това, което европейците назовават несправедливи дотации от Китай (говорим за стимулиране на растежа на дъмпинговия експорт от Китай към Европейски Съюз, възходящи дотации за работата на китайските предприятия в Европейски Съюз и други - записка на създателя ). Следователно е евентуално Пекин да има вяра, че Мелони може да бъде извоювана, с цел да смекчи общата позиция на Европейски Съюз.

Според Елена Маслова, откривател от MГИМО към съветското външно министерство

„, споделя основният изпълнителен шеф Роберто Вавасори, ръководител на ANFIA (Асоциация на италианската автомобилна промишленост

По думите на Вавасори

Най-вероятно става дума за частичното връщане от Китай в Италия на редица фабрики за сглобяване на коли от страната на Апенините, които се откриха в Китай през първата половина на 80-те години заради ниската цена на локалния труд и географските близостта на азиатските експортни пазари.

В същото време разноските за обезпечаване на тези браншове с локален личен състав и работна ръка нарастват, което понижава тяхната доходност. Друга причина за влошаващата се обстановка е възходящата конкуренция от автомобилни производители в Япония, Южна Корея и обвързваните с тях компании от Малайзия, Тайланд и Тайван.

Екстравагантната госпожа Мелони наподобява има сходно мнение: китайските вложения в Италия „ сподели тя на конференция в Пекин.

В същото време гореспоменатото отдръпване на Рим от китайския план „ Един пояс, веднъж “ не наподобява да е подложен под подозрение, споделя Силвия Менегаци, помощник по китайски проучвания в университета LUISS в Рим.

По време на диалозите си с Мелони президентът Си прикани италианците

Съдейки обаче по повтарящите се епизоди на не напълно съответно държание на сегашния началник на италианското държавно управление, над Вечния град витае не „ духът на Пътя на коприната “, а нещо очевидно по-предизвикателно, въодушевено от студените ветрове на Атлантика. Със сигурност едно уравновесено развиване на взаимноизгодни търговско-икономически връзки би отговаряло на ползите и на двете страни.

Въпреки това, характерният произход и не напълно самостоятелната, меко казано, политика на сегашните италиански управляващи (ясно проявяваща се, апропо, в безпрекословното съблюдаване на антируските наказания и поддръжката за режима на Зеленски) надали ще способства за напъните на Пекин да употребява Рим като „ мост ” към Брюксел.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед33616Кольо Колев: Очаквам да има две ДПС-та, само че е допустимо да няма нито едно Движение за права и свободи на изборитеАлтернативен Поглед18186Кольо Колев: Правителство или нови избори!?Алтернативен Поглед32904Доц. Георги Димов: Защо България умира, откакто е в два съюза, които към момента се назовават " клубове на богатите "?Алтернативен Поглед20640Доц. Георги Димов: Ролята на българите за разцвета на Византия през 11-12 векАлтернативен Поглед9436Борислав Гуцанов за процесите вляво: Трябва да се учим от историята и да не повтаряме грешките!Алтернативен Поглед104166Проф. Дарина Григорова: В Украйна се сътвориха две народи, които са антагонисти като историческа памет, полезности и отношение към РусияАлтернативен Поглед91206Проф. Николай Витанов: Целта на руснаците е да унищожат живата мощ на Украйна, тъй като слабата им точка е тамАлтернативен Поглед90623Проф. Искра Баева: Деветдесета година за България - пиянството на един народ  Татяна Дончева, консолидация, Българска социалистическа партия, ЛЕВИЦАТА  Татяна Дончева, консолидация, Българска социалистическа партия, ЛЕВИЦ </div>

</article>
<style>
.youtube{
  width:100%;height:500px;
}
@media only screen and (max-width: 600px) {
.youtube {
    height:250px;
  }
}
</style>
<div style=Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР