След като успял да се върне в София, потърпевшият подал

...
След като успял да се върне в София, потърпевшият подал
Коментари Харесай

Прокуратурата: Арестувани са петима за похищение в София , още един участник се издирва

След като съумял да се върне в София, пострадалият подал сигнал на телефон 112
Петима души са арестувани за отвличането на 42-годишен мъж в София, осъществено през юли тази година. На трима от тях са повдигнати обвинявания за незаконно отнемане от независимост, а на други трима – за самото похищение. Сред арестуваните има и 27-годишна жена, която е освободена под парична гаранция от 3000 лв.. Това заяви на брифинг заместник-градският прокурор на София Десислава Петрова.

Останалите четирима са с мярка за задържане до 72 часа, а още един човек се търси.

След като съумял да се върне в София, пострадалият подал сигнал на телефон 112. В изискванията на необходимост проверяващите са направили претърсвания на голям брой адреси, иззели са доказателства, провели са разпити, назначени са експертизи и е осъществен следствен опит.
По събраните досега доказателства излиза наяве, че късно вечерта на 1 юли мъжът е бил принудително отведен с автомобил от адреса, на който живее.

Двама от похитителите се показали за чиновници на МВР и го натоварили в колата. Жертвата е била държана срещу волята си на три разнообразни места – в къща в софийското село Томпсън, в апартамент в Перник и в къща в София – от късните часове на 1 юли до ранните часове на 3 юли. По време на превозването му с лек автомобил на главата му била сложена торба.

Според държавното обвиняване похитителите са взели ключовете за дома на мъжа, портфейла му с всички банкови карти, а след това и телефона му, на който имал конфигурирано приложение за онлайн банкиране. Под напън той бил заставен да даде достъп до банковите си сметки. Разследва се изтегляне на пари от сметките му в Нови Искър, както и преводи на стойност 94 хиляди лв. посредством онлайн банкиране. По данни на прокуратурата средствата след това са били обърнати в криптовалути.

Основният претекст за отвличането са неуредени финансови връзки сред потърпевшия и част от участниците в закононарушението. „ Не проверяваме група, става въпрос за нормално съучастничество ”, акцентира Десислава Петрова. Тя посочи, че при доказване на виновността обвинените за похищение могат да получат присъди от 7 до 15 години „ отнемане от независимост ”, а тези за незаконно отнемане от независимост – до 6 години затвор.

С помощта на специфични разследващи средства от Министерство на вътрешните работи е открито, че част от причинителите в предишното са се занимавали с незаконно превеждане на бежанци през границата. Разследването е разкрило и подготовка за второ похищение – за задачата към този момент е била обезпечена и пригодена къща в Пловдив. Там е трябвало да бъде отведен различен „ каналджия ”, за който имало информация, че разполага с над 1 милион $ в криптопортфейл.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР