След като да прави списък с неверните политически изказвания по

...
След като да прави списък с неверните политически изказвания по
Коментари Харесай

Прокуратурата актуализира списъка с неверни политически твърдения

След като да прави лист с погрешните политически изявления по адрес на прокуратурата, в четвъртък държавното обвиняване го актуализира. Така в него към този момент се съдържат 20 позиции. от изяви на вътрешния министър Бойко Рашков, на премиера Кирил Петков и на шефката на кабинета му Лена Бориславова.

Държавното обвиняване цитира силовия министър, който споделил, че до момента в който няма съществени промени, прокуратурата ще блокира работата на Министерство на вътрешните работи, както до момента. Рашков остро подлага на критика държавното обвиняване, че сигнали и преписки по редица кавги потъват без въобще да се вземе решение за формиране на дело. Той упорства, че би трябвало да се създадат промени в Наказателно-процесуален кодекс, които да разрешат на полицията независимо да събира доказателства, каквото пълномощие е имала преди години.

Прокуратурата дава отговор, че Рашков или не познава или преднамерено пояснява превратно законите. Те изясняват какви са прокурорските пълномощия. Колкото до мълчанието им по редица сигнали, декларират, че информация се давала след позволение на наблюдаващ прокурор.

В листата е попаднало и известие на Министерство на вътрешните работи за забавено, изпратени в прокуратурата. Сред тях са такива против депутата Делян Пеевски, някогашния министър председател Бойко Борисов и против основния прокурор Иван Гешев.

" Никъде в българското законодателство не е планувано наблюдаващите прокурори да уведомяват органите на Министерство на вътрешните работи за подхванатите дейности, още по-малко вътрешния министър, който няма подготвеност по осъществяването на процесуални дейности по следствие ", настояват от прокуратурата.

Прокурорите са се подразнили и от изявление на премиера Петков във връзка делото, поради което бяха изискани записите от охранителните камери на постройката на Министерския съвет. Предаването на проверяващите докара и да бъде освободен шефа на НСО ген. Емил Тонев. Румен Радев отхвърли.

Петков пък съобщи, че прокурорите желали да видят до Европейската прокуратура може да бъдат унизени, тъй като Министерски съвет е една от " контактните точки " с институцията на Лаура Кьовеши. В същия дух се изрече и Бориславова.

" Министерски съвет е „ контактна точка “ на Европейската прокуратура едвам от 16.03.2021 година, а от публикуваното в медиите писмо на прокурор до НСО е видно, че са изискани записи от камери за видеонаблюдение на входовете на Министерски съвет в интервала 23.02.2022 година – 23.03.2022 година В този смисъл за интервала от една седмица, в който Министерски съвет е „ контактна точка “, евентуално даже не е постъпил и един сигнал ", пишат от прокуратурата.

Нито един от членовете на Висшия правосъден съвет, които би трябвало да решат дали да отстранят Гешев от поста му, не дължи кариерата си на него. Това е позицията във връзка изявление на правосъдния министър Надежда Йорданова, която се усъмни, че съветът ще в профил Гешев, тъй като огромна част от членовете му били подвластни от основния прокурор. Тази седмица всъщност и отсрочи решението си.

Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР