След едва един успех в последните си 12 шампионатни мача

...

Царски дарове за бойкия Етър закопаха Славия

След едвам един триумф в последните си 12 турнирни мача Етър най-сетне още веднъж усети усета на успеха. В 19-ия кръг отборът на Станислав Генчев заслужи шанса си и завоюва с 2:1 против Славия в инфарктен дуел. „ Белите” взеха ранен задатък още в самото начало, само че след това цели два автогола донесоха на Етър първа победа след месец пауза.

Влизането на Иван Стоянов като промяна бе ходът, който оказа голямо въздействие върху крайния излаз от срещата. Той въобще не бе плануван, а нападателят се появи на терена наложително, откакто капитанът Веселин Минев напусна поради контузия в края на първото полувреме.

Под мрачното небе над „ Ивайло” домакините изпуснаха да създадат мощен старт на мача. Още в 4-ата минута Ерик Почански се измъкна зад тила на Димитър Буров и незабавно центрира остро по тревата. Андреа Христов разреши на Самб Бадара да го изпревари, а таранът шутира от към 6-7 метра. Вратарят Антониос Стергиакис реагира отлично и съумя да отбие в корнер.

Славия последователно се окопоти и действително откри резултата още с първата си чиста обстановка. Иван Минчев центрира от ъглов удар отляво по офанзивата, като насочи подаването в зоната пред близката греда. Там Калоян Кръстев се извиси атрактивно и с глава технично отклони по посока далечния низък ъгъл. Вратарят Христо Иванов даде максимума от себе си, но нямаше късмет да предотврати попадението – 0:1.

Последва един дълъг интервал от мача, в който домакините имаха превес при владеенето на топката, само че не успяваха да го трансфорат в каквито и да било шансове пред вратата на „ белите”. Те от своя страна пропуснаха да ужилят съперника мъчително в самия завършек на полувремето. Тогава Абуд Омар се включи отляво по офанзивата и стигна до аутлинията, преди да комбинира с намиращия се в пеналта Галин Иванов. Той още по-добре продължи към точката на дузпата, където непокрит бе оставен Иван Минчев. Дребничкият халф заложи на силата и сбърка – топката отлетя високо и настрана от задачата.

Етър направи явен опит да започва по-активно второто полувреме. Като за начало Георги Сърмов си сътвори предпоставки за отдалечен шут, който не заплаши въобще задачата. Далеч по-опасно бе в 50-ата минута, когато от тъчлинията Никола Колев даде прикрит пас, с който изведе Иван Стоянов съвсем самичък по диагонала в наказателното поле. От 8-9 метра ветеранът шутира с всичка мощ, а Стергиакис си отдъхна, откакто кълбото профуча в навън на сантиметри около дясната греда.

Четири минути по-късно „ болярите” още веднъж стигнаха до състояние. Никола Колев се пребори за топката отляво и подаде към Почански, който с изострен пас по тревата откри Бадара към точката на дузпата. Тъй като бе с тил към вратата, сенегалецът чукна леко обратно за Иван Стоянов, който обаче нанесе разочароващ и много неакуратен шут.

Логичното се случи в 58-ата минута, когато Ерик Почански и Иван Стоянов навързаха защитата на Славия с двойно подаване. Ветеранът излезе на чудесна позиция за центриране отляво в пеналта и пусна оста топка във вратарскоото поле. Там Стергиакис и Бадара се разминаха с топка, която за зла неволя Абуд Омар изпрати в личната си мрежа – 1:1.

В 65-ата минута вратарят на Славия Стергиакис задържа своите в мача с отлично избавяне при изстрела с глава на Яни Пехливанов, пристигнал след центриране от ъглов удар. Три минути по-късно столичани на собствен ред пропиляха брилянтна опция. Иван Минчев показва превъзходен взор върху играта и с едничък пас по тревата изведе Калоян Кръстев напълно самичък против вратаря. Христо Иванов излезе в точния момент, с цел да редуцира дистанцията, а със сетни сили централният нападател на „ белите” чукна топката на сантиметри настрана от задачата.

Този пропуск се оказа скъпоструващ, тъй като в 74-ата минута вратарят Стергиакис сбърка съдбовно и спомогна за цялостния поврат на домакините. Гъркът подцени грубо центрирането на Чавдар Ивайлов от ъглов удар и когато топката потегли към вратата, той не реагира добре и я мазета в личната си мрежа – 2:1.

Буквално 60 секунди по-късно Славия можеше да възвърне паритета. Абуд Омар се включи ловко отляво, а центрирането му в наказателното поле сътвори къса блъсканица. В нея топката се оказа изпратена на пътя на Стефан Велев, който шутира с левия крайник и откри страничната греда. Отскочилото кълбо отиде право към намиращия се на 4-5 метра от вратата Чигози Мба. Резервата се провали грандиозно при добавката, улучвайки напречната греда.

ЕТЪР – СЛАВИЯ 2:1

0:1 Калоян Кръстев 13'

1:1 Омар Абуд 58'-авт.

2:1 Антониос Стергиакис 74'-авт.

Етър (3-5-2): Христо Иванов – Иван Скерлев, Яни Пехливанов, Веселин Минев /к/ (41' - Иван Стоянов)- Александър Ем. Александров, Георги Сърмов (62' - Цветомир Тодоров), Чавдар Ивайлов, Никола Колев, Димо Атанасов – Ерик Почански, Самб Бадара (84' - Тодор Колев)

Старши треньор: Станислав Генчев

Славия (4-2-3-1): Антониос Стергиакис – Димитър Буров (70' - Юлис Ндонг), Стефан Велков, Андреа Христов, Омар Абуд – Емил Мартинов /к/ (81' - Славчо Шоколаров), Стефан Велев – Галин Иванов, Иван Минчев, Ивайло Димитров (63' - Чигози Мба) – Калоян Кръстев

Старши треньор: Златомир Загорчич