Ицо Хазарта: В българския парламент се бориш някой да не хвърли дъвка по теб, в Брюксел тези изцепки не минават
След една година в сърцето на европейските институции Христо Петров-Ицо Хазарта споделя за живота в Брюксел, бюрокрацията и политиката.
" Единствената ми база за съпоставяне е българският парламент, в който бях последните три години. И когато се постанова да сравняваш едно работно място с българския парламент, шансът то да ти хареса не е по никакъв начин дребен ", споделя Христо Петров.
Но депутати, чиято роля е да саботират работата на Европейския съюз, има и в Брюксел.
" Едно от първите неща, които ми направиха доста мощно усещане тук, беше на първата пленарна сесия в Страсбург. Има една дама от Румъния - Диана Шошоака, която на едно от първите съвещания пристигна с някакви чували, някакви намордници, стартира да кълне, да вика. Беше доста срамно. След което на третия път, когато тя продължи да се държи по този метод, председателката сподели: " Уважаемо госпожо, търпях ви задоволително, напуснете залата ". След което, както всичко беше доста учтиво, доста политкоректно, доста симпатично - по този начин се появиха едни хора, квестори, хванаха я за яката и като замърсен парцал за няколко секунди я изхвърлиха от залата, без да се преценяват евродепутат ли си и каква си ", описа Христо Петров.
" И аз доста бих се радвал да се случи в българския парламент, тъй като когато главната част от времето ти там минава да се бориш с някого да не ти скъса кабела на микрофона или да не хвърли дъвка по теб, тогава е малко мъчно да се занимаваш с законодателна работа. Тук тези изцепки не минават ", споделя българският евродепутат.
Христо Петров дефинира себе си като непрофесионален политик. Бил респектиран в първия си работен ден в Европарламента.
" Сядам в групата на Renew и до мен се пада един господин. Аз виждам на табелката, че написа " Словения " и започваме да си приказваме. Той ми споделя – " Ти какъв си, кажи ми за теб ", и аз му споделям: " Ами, аз съм актьор, реализатор, рап музика. В момента съм тук, само че последните три години по този начин се разви живота ми, че влязох във българската политика. Исках там да оказа помощ, съумях да реализира някои неща, доста повече не съумях да реализира и в този момент ето ме тук. И той ми споделя – " Знаеш ли, доста забавно, и аз съм актьор. Имах шоу, бях подражател. Имах шоу в националната телевизия, само че на мен по този начин ми се разви живота по чудноват метод и станах министър-председател на Словения ". Викам: " Бате, твоята история бие моята, почтено ". Марян Шарец - той е извънредно образован човек, огромен другар ", споделя още Ицо Хазарта.
Големият другар на Христо Петров в Брюксел и някогашен министър председател на Словения Марян Шарец през днешния ден е докладчика за напредъка на Босна и Херцеговина по пътя ѝ към Европейски Съюз.
" Огромно благосъстояние от хора, които можеш всякога, когато имаш потребност от съвет или от информация, те да са отсреща и нещо доста значимо, което отново, без да наскърбявам в никакъв случай в България, в Народното събрание, само че колкото по-нависоко стои един човек тук, толкоз по-малко си придава значимост ", споделя Христо Петров.
Той ни приема в парламентарния си офис в Брюксел, с цел да ни показа извънредно забавния си екип и да ни опише за своите цели и задания в Брюксел и Страсбург.
" За положително или за неприятно, в един миг видях, че обстановката не се трансформира с песни, не се трансформира с изявленията, не се трансформира с постове в обществените медии, а се трансформира от време на време през места като това. Затова съм толкоз признателен, че ме изпратиха хората тук и доста ми се желае, когато имам резултати, да мога да го покажа на хората ", споделя той.
Христо Петров работи по обществени проблеми, свързани с деца, възпитаници и казуса с детската беднотия.
" Аз съм вицепрезидент на Комисията по просвета и съм част от комисията EMPL, която е Employment and Social Affairs, което е еквивалент на нашата обществена комисия в Народното събрание ", изяснява той.
Дори в песните на " Ъпсурт " няма сюжет, в който депутатът Ицо Хазарта е вицепрезидент на комисията по обществени въпроси в Европарламента в Брюксел.
" В моята предизборна акция аз съм имал една цел. Обяснил съм на хората, желая да направя лагери просветителни по линия на езиково образование, спорт и изкуство. По отношение на децата и детската беднотия най-голямото нещо, което ми се случи тук, е, че ме избраха за ръководител на една работна група по използването на Child Guarantee. Това са едни неща, които би трябвало да се подсигуряват на децата в най-голяма беднотия. А точно гратис обучение в ранна възраст, най-малко едно топло ядене дневно, опазване на здравето и така нататък Комисията отпуска на всяка страна пари, които единствено за това да се харчат ", изяснява Христо Петров.
" В България не всеки път се връщах изтощен, само че постоянно ми беше гнусно, тъй като тук аз си давах сметка още първите шест месеца, че тук действителната работа на евродепутат аз я свърших повече, в сравнение с за три години съвсем в България. Защото тук от заран до вечер, в случай че имаш предпочитание, всичко е направено по този начин, че да ти се помогне и да вървиш напред ", споделя още той.
Христо Петров има екип от общо пет сътрудници, които е избрал и назначил. Бившият рапър, а през днешния ден евробюрократ, ни споделя по какъв начин работи Брюксел.
" Тук бюджетът е огромен. Можеш да си позволиш да вземеш способени хора и то такива хора, които да работят единствено за теб и единствено за целите, които ти имаш. Има нещо доста значимо, което съм ужасно удовлетворен и го употребявам. Има един цялостен отдел - рисърч отдел, в който работят десетки хора. Това е нещо като професионален Google. Сега сега, във връзка един огромен отчет, по който ще работя края на годината, стартирам по него. Този рисърч отдел ми прави едно голямо изследване, за което ме предизвестиха, че ще им отнеме няколко месеца. Но то е основно и супер значимо, да мога аз да свърша тази работа като хората. И то те стимулира ", споделя Христо Петров.
Назначил французина Орелиен Помие поради опита му в Европарламента. Другата своя сътрудничка депутатът разкрил в ромската махала на пазарджишкото село Ракитово. Тя му изпратила СV, той направил онлайн изявление с нея от офиса в Брюксел, по време на което чак не повярвал, че момиче от махалата кандидатства за работа в Европарламента. Ренета също е приключила своето обучение в Европа – приключва " Политически науки " в Брюксел. Всички сътрудници в офиса са млади и приключили влиятелни европейски университети.
Христо Петров споделя за своите европейски връзки с останалите български евродепутати – множеството негови политически съперници в България.
" Най-опитните хора първоначално тук е това ми споделиха - започвай да си търсиш поддръжка, тъй като колкото повече хора събереш, колкото повече контакти имаш, толкоз по-голям е шансът твоите неща да минат. Най-лесното нещо е да тръгнеш да търсиш недостатъци на другия. Кусурите си ги знаем цялостен живот. И в един миг си даваш сметка, че ти би трябвало да намериш общи направления с някого, в случай че искаш въпреки всичко да събереш това болшинство. И тук мога да кажа хубава дума за много български евродепутати. Няма да го скрия, потърсих поддръжка от Андрей Новаков, Андрей Ковачев, Ивайло Вълчев. И би трябвало да кажа, че я получих, тъй като въпреки да сме на други отзиви, по други въпроси, аз им споделих - виж, това е значимо за България, това ще е положително. Случвало се е те да ме търсят за поддръжка. Ето да кажем Радан Кънев - той си плува в дълбоките води, там са Зелената договорка и изобщо с промишлеността. Андрей Ковачев - външни работи, Андрей Новаков -превозвачи, Никола Минчев - вътрешен пазар, Цвети Пенкова - за друго, Вигенин -за друго. А персоналните квалификации и оценки само могат някого да му погаделичкат самочувствието или да го обидят, според от това в каква посока са. Не бих желал за никого да споделям неприятна дума ", споделя евродепутатът.
Само за година в Европарламента Христо Петров към този момент е възприел политкоректния език, когато приказва за своите политически съперници. Единственият, който дори не загатва, е проруският народен представител от България в Европа Петър Волгин. Затова го питаме по какъв начин се схваща с него на европейско равнище.
" Петър Волгин го познавам повече от 20 години. Единственото, което мога да кажа, е, че ми е много мъчително, че неговият път се разви по този начин. Но те си имат техните цели, те са законни политически цели - да излезе България от Европейския съюз. Не знам за какво би трябвало да получаваш заплата в евро, до момента в който се бориш за това, само че очевидно, че по този начин е. И отново споделям - ето и сега, споделям го и скърбя, че го споделям. Аз не желая да се разправям. Вижте, аз имам лимитирано време. Това са едни години скъпо време. Евродепутат не става всеки, не става вечно. Ако се съсредоточвам, в случай че съм интелигентен, в случай че задоволително съзнателно и добре си употребявам тези благоприятни условия, които имам тук, аз мога да свърша някакви в действителност яки неща. Да може да не ме е позор, като се върнат тези хора да ме питат – " Абе ти, с изключение на да взимаш заплата там, какво свършиш? ".
Новият политкоректен евродепутат Христо Петров въпреки всичко се връща към своя прочут у нас жанр, когато започваме да приказваме за огромната антиевропейска акция у нас и съответно за опита да бъдем спрени към еврозоната.
" От една страна би трябвало да покажем, че сме изправени в действителност пред извънредно значима смяна, която смяна пречи на избрани сили. Пречи на Русия, да го кажем напряко. Защото, преминавайки към еврото, ние блокираме едни съществени лостове, които има против нас и които биха могли да ни въздействат отрицателно ", споделя Христо Петров.
" Всеки има право да си приказва каквото си желае. Има хора, чийто единствен път в живота е политиката. И когато твой единствен път в живота е политиката, ти се стремиш да следваш твой път, само че не всеки път този път е същият с пътя на твоя народ. И аз се багра, че в България има хора, които с цел да вървят напред, са подготвени да си похарчат личния народ. А в Румъния желаят да са в еврозоната, само че не могат. В целия свят има хора, множеството от хората в този свят се стреми да бъде в обстановка, каквато сме ние сега най-сетне, след толкоз старания, да стигнем до това място. И в един миг цялата тази обстановка се показва като някаква... Едва ли не, че някой ни моли? Не бе, никой не ни моли ", споделя евродепутатът.
" Ние сме по-богати от сърбите, по-богати от Северна Македония, по-богати от Босна и Херцеговина. От 200 и повече страни на този свят, ние сме пред повече от 170 страни по благосъстояние. И всичко това не е даденост. То не е нещо, което просто единствено се случи. То се случи и продължава да е реалност, тъй като сме част от Европейския съюз. Но аз се багра, че има една национална мъдрост, че човек осъзнава какво е имал, когато го е изгубил. И доста се надявам да сме задоволително мъдри, да не стигаме до това осъзнаване, откакто загубим нещо. Но ние няма да го загубим. Аз имам вяра, че болшинството хора в България са задоволително рационални да си дават сметка, че ние нямаме опция ", приключва Ицо Хазарта.
" Единствената ми база за съпоставяне е българският парламент, в който бях последните три години. И когато се постанова да сравняваш едно работно място с българския парламент, шансът то да ти хареса не е по никакъв начин дребен ", споделя Христо Петров.
Но депутати, чиято роля е да саботират работата на Европейския съюз, има и в Брюксел.
" Едно от първите неща, които ми направиха доста мощно усещане тук, беше на първата пленарна сесия в Страсбург. Има една дама от Румъния - Диана Шошоака, която на едно от първите съвещания пристигна с някакви чували, някакви намордници, стартира да кълне, да вика. Беше доста срамно. След което на третия път, когато тя продължи да се държи по този метод, председателката сподели: " Уважаемо госпожо, търпях ви задоволително, напуснете залата ". След което, както всичко беше доста учтиво, доста политкоректно, доста симпатично - по този начин се появиха едни хора, квестори, хванаха я за яката и като замърсен парцал за няколко секунди я изхвърлиха от залата, без да се преценяват евродепутат ли си и каква си ", описа Христо Петров.
" И аз доста бих се радвал да се случи в българския парламент, тъй като когато главната част от времето ти там минава да се бориш с някого да не ти скъса кабела на микрофона или да не хвърли дъвка по теб, тогава е малко мъчно да се занимаваш с законодателна работа. Тук тези изцепки не минават ", споделя българският евродепутат.
Христо Петров дефинира себе си като непрофесионален политик. Бил респектиран в първия си работен ден в Европарламента.
" Сядам в групата на Renew и до мен се пада един господин. Аз виждам на табелката, че написа " Словения " и започваме да си приказваме. Той ми споделя – " Ти какъв си, кажи ми за теб ", и аз му споделям: " Ами, аз съм актьор, реализатор, рап музика. В момента съм тук, само че последните три години по този начин се разви живота ми, че влязох във българската политика. Исках там да оказа помощ, съумях да реализира някои неща, доста повече не съумях да реализира и в този момент ето ме тук. И той ми споделя – " Знаеш ли, доста забавно, и аз съм актьор. Имах шоу, бях подражател. Имах шоу в националната телевизия, само че на мен по този начин ми се разви живота по чудноват метод и станах министър-председател на Словения ". Викам: " Бате, твоята история бие моята, почтено ". Марян Шарец - той е извънредно образован човек, огромен другар ", споделя още Ицо Хазарта.
Големият другар на Христо Петров в Брюксел и някогашен министър председател на Словения Марян Шарец през днешния ден е докладчика за напредъка на Босна и Херцеговина по пътя ѝ към Европейски Съюз.
" Огромно благосъстояние от хора, които можеш всякога, когато имаш потребност от съвет или от информация, те да са отсреща и нещо доста значимо, което отново, без да наскърбявам в никакъв случай в България, в Народното събрание, само че колкото по-нависоко стои един човек тук, толкоз по-малко си придава значимост ", споделя Христо Петров.
Той ни приема в парламентарния си офис в Брюксел, с цел да ни показа извънредно забавния си екип и да ни опише за своите цели и задания в Брюксел и Страсбург.
" За положително или за неприятно, в един миг видях, че обстановката не се трансформира с песни, не се трансформира с изявленията, не се трансформира с постове в обществените медии, а се трансформира от време на време през места като това. Затова съм толкоз признателен, че ме изпратиха хората тук и доста ми се желае, когато имам резултати, да мога да го покажа на хората ", споделя той.
Христо Петров работи по обществени проблеми, свързани с деца, възпитаници и казуса с детската беднотия.
" Аз съм вицепрезидент на Комисията по просвета и съм част от комисията EMPL, която е Employment and Social Affairs, което е еквивалент на нашата обществена комисия в Народното събрание ", изяснява той.
Дори в песните на " Ъпсурт " няма сюжет, в който депутатът Ицо Хазарта е вицепрезидент на комисията по обществени въпроси в Европарламента в Брюксел.
" В моята предизборна акция аз съм имал една цел. Обяснил съм на хората, желая да направя лагери просветителни по линия на езиково образование, спорт и изкуство. По отношение на децата и детската беднотия най-голямото нещо, което ми се случи тук, е, че ме избраха за ръководител на една работна група по използването на Child Guarantee. Това са едни неща, които би трябвало да се подсигуряват на децата в най-голяма беднотия. А точно гратис обучение в ранна възраст, най-малко едно топло ядене дневно, опазване на здравето и така нататък Комисията отпуска на всяка страна пари, които единствено за това да се харчат ", изяснява Христо Петров.
" В България не всеки път се връщах изтощен, само че постоянно ми беше гнусно, тъй като тук аз си давах сметка още първите шест месеца, че тук действителната работа на евродепутат аз я свърших повече, в сравнение с за три години съвсем в България. Защото тук от заран до вечер, в случай че имаш предпочитание, всичко е направено по този начин, че да ти се помогне и да вървиш напред ", споделя още той.
Христо Петров има екип от общо пет сътрудници, които е избрал и назначил. Бившият рапър, а през днешния ден евробюрократ, ни споделя по какъв начин работи Брюксел.
" Тук бюджетът е огромен. Можеш да си позволиш да вземеш способени хора и то такива хора, които да работят единствено за теб и единствено за целите, които ти имаш. Има нещо доста значимо, което съм ужасно удовлетворен и го употребявам. Има един цялостен отдел - рисърч отдел, в който работят десетки хора. Това е нещо като професионален Google. Сега сега, във връзка един огромен отчет, по който ще работя края на годината, стартирам по него. Този рисърч отдел ми прави едно голямо изследване, за което ме предизвестиха, че ще им отнеме няколко месеца. Но то е основно и супер значимо, да мога аз да свърша тази работа като хората. И то те стимулира ", споделя Христо Петров.
Назначил французина Орелиен Помие поради опита му в Европарламента. Другата своя сътрудничка депутатът разкрил в ромската махала на пазарджишкото село Ракитово. Тя му изпратила СV, той направил онлайн изявление с нея от офиса в Брюксел, по време на което чак не повярвал, че момиче от махалата кандидатства за работа в Европарламента. Ренета също е приключила своето обучение в Европа – приключва " Политически науки " в Брюксел. Всички сътрудници в офиса са млади и приключили влиятелни европейски университети.
Христо Петров споделя за своите европейски връзки с останалите български евродепутати – множеството негови политически съперници в България.
" Най-опитните хора първоначално тук е това ми споделиха - започвай да си търсиш поддръжка, тъй като колкото повече хора събереш, колкото повече контакти имаш, толкоз по-голям е шансът твоите неща да минат. Най-лесното нещо е да тръгнеш да търсиш недостатъци на другия. Кусурите си ги знаем цялостен живот. И в един миг си даваш сметка, че ти би трябвало да намериш общи направления с някого, в случай че искаш въпреки всичко да събереш това болшинство. И тук мога да кажа хубава дума за много български евродепутати. Няма да го скрия, потърсих поддръжка от Андрей Новаков, Андрей Ковачев, Ивайло Вълчев. И би трябвало да кажа, че я получих, тъй като въпреки да сме на други отзиви, по други въпроси, аз им споделих - виж, това е значимо за България, това ще е положително. Случвало се е те да ме търсят за поддръжка. Ето да кажем Радан Кънев - той си плува в дълбоките води, там са Зелената договорка и изобщо с промишлеността. Андрей Ковачев - външни работи, Андрей Новаков -превозвачи, Никола Минчев - вътрешен пазар, Цвети Пенкова - за друго, Вигенин -за друго. А персоналните квалификации и оценки само могат някого да му погаделичкат самочувствието или да го обидят, според от това в каква посока са. Не бих желал за никого да споделям неприятна дума ", споделя евродепутатът.
Само за година в Европарламента Христо Петров към този момент е възприел политкоректния език, когато приказва за своите политически съперници. Единственият, който дори не загатва, е проруският народен представител от България в Европа Петър Волгин. Затова го питаме по какъв начин се схваща с него на европейско равнище.
" Петър Волгин го познавам повече от 20 години. Единственото, което мога да кажа, е, че ми е много мъчително, че неговият път се разви по този начин. Но те си имат техните цели, те са законни политически цели - да излезе България от Европейския съюз. Не знам за какво би трябвало да получаваш заплата в евро, до момента в който се бориш за това, само че очевидно, че по този начин е. И отново споделям - ето и сега, споделям го и скърбя, че го споделям. Аз не желая да се разправям. Вижте, аз имам лимитирано време. Това са едни години скъпо време. Евродепутат не става всеки, не става вечно. Ако се съсредоточвам, в случай че съм интелигентен, в случай че задоволително съзнателно и добре си употребявам тези благоприятни условия, които имам тук, аз мога да свърша някакви в действителност яки неща. Да може да не ме е позор, като се върнат тези хора да ме питат – " Абе ти, с изключение на да взимаш заплата там, какво свършиш? ".
Новият политкоректен евродепутат Христо Петров въпреки всичко се връща към своя прочут у нас жанр, когато започваме да приказваме за огромната антиевропейска акция у нас и съответно за опита да бъдем спрени към еврозоната.
" От една страна би трябвало да покажем, че сме изправени в действителност пред извънредно значима смяна, която смяна пречи на избрани сили. Пречи на Русия, да го кажем напряко. Защото, преминавайки към еврото, ние блокираме едни съществени лостове, които има против нас и които биха могли да ни въздействат отрицателно ", споделя Христо Петров.
" Всеки има право да си приказва каквото си желае. Има хора, чийто единствен път в живота е политиката. И когато твой единствен път в живота е политиката, ти се стремиш да следваш твой път, само че не всеки път този път е същият с пътя на твоя народ. И аз се багра, че в България има хора, които с цел да вървят напред, са подготвени да си похарчат личния народ. А в Румъния желаят да са в еврозоната, само че не могат. В целия свят има хора, множеството от хората в този свят се стреми да бъде в обстановка, каквато сме ние сега най-сетне, след толкоз старания, да стигнем до това място. И в един миг цялата тази обстановка се показва като някаква... Едва ли не, че някой ни моли? Не бе, никой не ни моли ", споделя евродепутатът.
" Ние сме по-богати от сърбите, по-богати от Северна Македония, по-богати от Босна и Херцеговина. От 200 и повече страни на този свят, ние сме пред повече от 170 страни по благосъстояние. И всичко това не е даденост. То не е нещо, което просто единствено се случи. То се случи и продължава да е реалност, тъй като сме част от Европейския съюз. Но аз се багра, че има една национална мъдрост, че човек осъзнава какво е имал, когато го е изгубил. И доста се надявам да сме задоволително мъдри, да не стигаме до това осъзнаване, откакто загубим нещо. Но ние няма да го загубим. Аз имам вяра, че болшинството хора в България са задоволително рационални да си дават сметка, че ние нямаме опция ", приключва Ицо Хазарта.
Източник: varna24.bg

КОМЕНТАРИ