След две нулеви години, очакванията са за по-добра жътва през

...
След две нулеви години, очакванията са за по-добра жътва през
Коментари Харесай

Зърнопроизводителите от Русенско очакват добра реколта

След две нулеви години, упованията са за по-добра беритба през 2025-та
Зърнопроизводителите от Русенско са оптимисти за идната жътвена акция след две сложни години без облага. В изявление за Agri.BG Пламен Генчев, зърнопроизводител от Сливо поле и зам.-председател на Регионален съюз „ Дунавско зърно " – Русе, показа упованията си за позитивен финансов резултат през настоящата стопанска година.

" През предходната стопанска година работихме без облага и излязохме на нула. Година преди този момент пък множеството сътрудници завършихме на загуба, само че се надяваме тази към този момент да сме на плюс ", съобщи Пламен Генчев.

Въпреки оптимизма, зърнопроизводителят признава, че окончателните резултати ще станат ясни едвам след прибирането на реколтата. Генчев напомни компликациите, с които се е сблъскал през 2024 година, когато градушка е унищожила 2000 дка от нивите му, а преди този момент се е наложило да разоре измръзнали полета с рапица.
Предизвикателства на пазара
Според Генчев, пазарите остават най-голямото предизвикателство за българските зърнопроизводители. Цената на пшеницата е паднала до 200 евро на кг, само че стопанинът се надява на ново повишаване.

В момента натискът от украинско зърно на българския пазар е по-слаб, защото жътвата в Украйна към момента не е почнала, а старите количества към този момент са продадени. Въпреки това, Генчев отбелязва, че конкуренцията сред Украйна и Русия продължава да оказва напън върху цените, което визира всички страни от Черноморския басейн, в това число България.

" Украинците обаче към момента продават зърно в България ", счита Генчев, като показва вяра, че способените държавни органи наблюдават за спазването на квотите.
Благоприятни климатични условия
Валежите през май са се отразили удобно на посевите. " Гергьовския дъжд ни донесе 12 л/кв.м с лека градушка, след това паднаха още 7 л/кв.м, а към 24 май се изваляха още 60 л/кв.м. Няколко дни валя постепенно и умерено ", описа фермерът.

От огромните априлски студове по житата има леки пригори по листата, само че като цяло няма съществени проблеми. Генчев обаче показа, че е имало всеобщо нахлуване от листни въшки в нивите му - по 3-4 до 10 въшки на всеки клас, което е наложило незабавни ограничения за растителна отбрана.
Смяна на културите
Фермерът остава безапелационен, че рапицата не е подобаваща просвета за неговото стопанство. В полетата си той отглежда пшеница, ечемик, слънчоглед, царевица и пробва нова за него просвета – фъстъци, които към този момент са заложени единствено на 100 дка.

Надеждите си за добра година Генчев свързва и с обстоятелството, че царевицата му е поливна, което е преимущество в изискванията на изменящ се климат и непредвидими превалявания.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР