Парламентът прие закона за създаване на нова Комисия за противодействие на корупцията
След дълги диспути на второ четене депутатите сътвориха нова комисия за битка с корупцията измежду лица, заемащи обществени длъжности. Сформирането ѝ е изискване по Плана за възобновяване и резистентност. Заради изчезналата промяна Еврокомисията спря изплащането на над 258 милиона евро.
Комисията ще се състои от петима членове – един ще се избира от Народното събрание, един от президента, по един от общите събрания на Върховен касационен съд и Върховен административен съд и един от Висшия адвокатски съвет. Председателят ще се избира на ротационен принцип всяка година посредством чоп. Мандатът на членовете ще е 5 години, а на всеки 6 месеца комисията ще регистрира активността си пред Народното събрание.
52 категории лица, заемащи висши обществени длъжности, ще бъдат следени от тази комисия. Те би трябвало да подават годишни заявления и подлежат на инспекции за определяне на корупция.
Иван Вачев, „ Прогресивна България “ : „ Разбирам всички терзания, че комисията и органът, който ще бъде основан, с цел да се бори с корупцията, може да се употребява като политическа бухалка. Това няма да се случи, тъй като членовете, които ще бъдат в тази комисия, са определени от самостоятелни органи. “
Стефан Арсов, ГЕРБ-СДС : „ Приветстваме ръководещите за тази промяна и битка с корупцията и се надяваме тя да не бъде една политическа бухалка. С приемането на тези закони даваме явен сигнал, че битката с корупцията не е просто девиз, а държавен приоритет. “
Велислав Величков, „ Продължаваме промяната “ : „ Ние към този момент видяхме един огромен неуспех с една комисия и видяхме по какъв начин тя бе употребена като политическа бухалка, с цел да се защитят правата на хората, би трябвало да внимаваме това да не се повтори. Тази комисия си подаваше топката с прокуратурата, с цел да обслужва на процедура политически процеси. “
Атанас Славов, „ Демократична България “: „ Каквито и проверяващи да създадем, ние не можем да чакаме кой знае какви резултати, тъй като прокуратурата остава нереформирана. “
Петър Петров, „ Възраждане “: „ Като възкресявате комисията, която не работеше при ръководството на ГЕРБ и Движение за права и свободи, също по този начин възкресявате един циничен модел на избор на самостоятелни органи. “
Комисията ще се състои от петима членове – един ще се избира от Народното събрание, един от президента, по един от общите събрания на Върховен касационен съд и Върховен административен съд и един от Висшия адвокатски съвет. Председателят ще се избира на ротационен принцип всяка година посредством чоп. Мандатът на членовете ще е 5 години, а на всеки 6 месеца комисията ще регистрира активността си пред Народното събрание.
52 категории лица, заемащи висши обществени длъжности, ще бъдат следени от тази комисия. Те би трябвало да подават годишни заявления и подлежат на инспекции за определяне на корупция.
Иван Вачев, „ Прогресивна България “ : „ Разбирам всички терзания, че комисията и органът, който ще бъде основан, с цел да се бори с корупцията, може да се употребява като политическа бухалка. Това няма да се случи, тъй като членовете, които ще бъдат в тази комисия, са определени от самостоятелни органи. “
Стефан Арсов, ГЕРБ-СДС : „ Приветстваме ръководещите за тази промяна и битка с корупцията и се надяваме тя да не бъде една политическа бухалка. С приемането на тези закони даваме явен сигнал, че битката с корупцията не е просто девиз, а държавен приоритет. “
Велислав Величков, „ Продължаваме промяната “ : „ Ние към този момент видяхме един огромен неуспех с една комисия и видяхме по какъв начин тя бе употребена като политическа бухалка, с цел да се защитят правата на хората, би трябвало да внимаваме това да не се повтори. Тази комисия си подаваше топката с прокуратурата, с цел да обслужва на процедура политически процеси. “
Атанас Славов, „ Демократична България “: „ Каквито и проверяващи да създадем, ние не можем да чакаме кой знае какви резултати, тъй като прокуратурата остава нереформирана. “
Петър Петров, „ Възраждане “: „ Като възкресявате комисията, която не работеше при ръководството на ГЕРБ и Движение за права и свободи, също по този начин възкресявате един циничен модел на избор на самостоятелни органи. “
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




