След 4 часа дебати за Славчев: Депутатите се сдърпаха за мнозинството
След близо 4 часа диспути по отношение на освобождението на ръководителя на Комисята по противопоставяне на корупцията Антон Славчев, депутатите се сдърпаха за болшинството.
Празнота в правото
Депутатът на ГЕРБ Тервел Георгиев предложи т. 2 и 4 от препоръчаното от плана за решение да отпаднат от разглеждане. Като претекст той изложи обстоятелствата, че съгласно съгласно параграф 7, алинея 4 от Закона за противопоставяне на корупцията досегашният изпълняващ длъжността ръководител на Комисията за противопоставяне на корупцията и за нелегално добито имущество (КПКОНПИ) извършва функционалностите по член 14, алинея 1, т.е. с императивна наредба на закона е открито заемането на тази служба.
Той подсети на управлението на засезанието, че гласуването изисква болшинство от 2/3 за освобождението на изпълняващия функционалностите ръководител на КПКОНПИ. Според националният представител има „ празнина в правото “. По думите на Георгиев би трябвало да бъде препоръчан текстът, съгласно който да се избира.
Лена Бориславова и Надежда Йорданова от ПП-ДБ обаче му опонираха, че такова нещо нямало. Те се базират на това, че Конституцията била Върховният закон. Според тях Антон Славчев би трябвало да се освободи с нормално болшинство. От ПП-ДБ акцентираха също, че болшинството от 2/3 касае избирането на ръководителя на КПК.
SafeNews напомня, че днешният ден е предопределен за шефа на антикорупционната комисия Антон Славчев в Народното събрание.
Депутатите ще обсъдят план на решение за освобождението му от длъжността ръководител на Комисията за противопоставяне на корупцията и на Комисията за лишаване на нелегално добитото имущество, както и като член на двата органа.
Дебатите ще започват като втора точка от дневния ред на пленарното съвещание на 50-тото Народно заседание (НС). Решението е препоръчано за разискване от Николай Денков и група народни представители от парламентарната група на ПП-ДБ.
В началото на дебатите Лена Бориславова уточни претекстовете за отстраняването на шефа на Административнопроцесуален кодекс Славчев.
По-късно от Движение за права и свободи опонираха, че този план на решение е напълно подписан от лица, които имат директен спор на ползи от гласуването на тази точка.
Лица, които са тествани от Антикорупционната комисия (АПК) да подписват отстраняването на нейния ръководител, е меко казано спор на ползи, безапелационен беше националният представител.
Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News