След атомната бомба в Хирошима, хората казали, че ще са

...
След атомната бомба в Хирошима, хората казали, че ще са
Коментари Харесай

Хирошима и Нагасаки: щастието да оцелееш след Бомбата

След атомната бомба в Хирошима, хората споделили, че ще са нужни най-малко 75 години, до момента в който дърветата още веднъж цъфнат. Дърветата цъфнали идната пролет – знак, който донесъл вяра за бъдещето на града.

Днес, 75 години по-късно, някои от международните сили към момента отхвърлят да подпишат контракт за нуклеарно разоръжаване – като че ли адската картина от първите и единствени атомни бомбардировки в историята стартира да изчезва от груповата памет.
Снимка: Getty Images
Днес дребното оживели от сутрините на 6 и 9 август не престават с тъга да си спомнят за ужасите от 1945 година, само че и да преследват своята цел – да споделят историите си. Средната възраст на хибакуша, както в Япония назовават оживелите, е 83 години.
6 и 9 август, 1945 година: Когато слънцето падна от небето 75 години, откогато „ Малчугана “ и „ Дебелака “ трансформираха Хирошима, Нагасаки и света вечно
С всяка минала година остават все по-малко от тях, с цел да описват и да припомнят на бъдещите генерации това, което не трябва да се повтори.

Аз ли убих тези хора?

За ужаса от бомбардировките си спомня Кейко Огура, която е била единствено на осем години в злополучното утро. Когато американският бомбардировач B-29 „ Енола Гей “ хвърля над Хирошима атомната бомба „ Малчугана “, Огура играе пред дома си. Пред „ Гардиън “ тя споделя за силата на експлоадирането, което я поваля на земята, а по-късно и за тишината и мрака, които обхванали града.
Снимка: Screenshot
„ Не знаех какво да върша, с изключение на просто да седнал съм приклекнала до земята. Единственото, което чувах, беше плачът на дребния ми брат. “, спомня си старата жена.

През 1945 година Хирошима е бил дом на 350 000 души, само че 80 000 от тях умират на място когато „ Малчугана “ се спуска в 8:15ч сутринта на 6 август. До края на същата година броят на жертвите нараства до близо половината население – 140 000, които се разболяват поради радиацията.
Снимка: EPA
Огура си спомня, че вечерта в същия ден хората от центъра на града се прибирали към домовете си мощно обгорени и изнемощели. Когато дала вода на двама от тях, гледала в смут по какъв начин те припадат и умират на място до момента в който я пият. Незнаейки, че е рисково да се дава вода на хора в сходно положение, тя живеела с виновността в себе си за гибелта им в продължение на 10 години.

Ядрените оръжия нямат място на света

Едва 136 700 са хората хибакуша, оживели след бомбардировките в Хирошима и Нагасаки. Много от тях се опасяват, че когато изоставен този свят, няма да кой да споделя техните истории и да предизвиква японските и задгранични управляващи да се борят за нуклеарно разоръжаване.
Снимка: Screenshot
Рейко Хада е едвам 9-годишна когато втората атомна бомба - „ Дебелака “ е пусната над Нагасаки в 11:02ч на 9 август. Хада има шанса да бъде защитена от удара с помощта на релефа на града (Нагасаки, за разлика от Хирошима, има няколко хълма – б.р.), само че когато хора от другата страна на билото прииждат към нейния квартал, тя също става очевидец на последствията от удара. „ Хората бяха с изскочили очи, разрошена коса, съвсем голи и със мощно обгоряла кожа, която висеше от телата им “, спомня си тя пред BBC.
Снимка: Getty Images
Рейко се надява бъдещите генерации в никакъв случай да не претърпяват сходно нещо. Ядрените оръжия не заслужават своето място в света на хората, счита тя. „ Хората са тези, които основават мира. Дори и да живеем в разнообразни страни и да приказваме разнообразни езици, желанието ни за мир е едно и също. “

Ще ни се случат ли хиляди Хирошими?

Световният нуклеарен боеприпас относително е понижил своя брой от 70 300 атомни устройства по време на апогея на Студената война, счита Федерацията на американските учени. Въпреки това, напоследък светът прави крачка обратно, в подготвеност са над 13 700 съществуващи нуклеарни глави.
"Сенките на Хирошима " - единствено силуетът е останал от този човек Снимка: EPA
Наскоро американският президент Доналд Тръмп отхвърли да продължи Договора за нуклеарните оръжия със междинен обхват и се поколеба да продължи новият стратегически контракт с Русия за понижаване броя на оръжията, до момента в който Китай не се причисли към пакта.
Снимка: EPA
Дерил Кимбъл, изпълнителен шеф на Асоциацията на надзор на въоръжаването в във Вашингтон, споделя пред Си Би Си, че в случай че Тръмп не одобри предлагането на Русия за удължение на контракта, светът рискува да изпадне в интервал на неконтролируема нуклеарна конкуренция във въоръжаването, мащабът на която не сме виждали от десетилетия.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР