След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище Георги Бенковски отново

...
След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище Георги Бенковски отново
Коментари Харесай

Президентът Румен Радев: След 40-годишно прекъсване у нас отново ще се обучават виетнамски летци

След 40-годишно спиране във Висшето военновъздушно учебно заведение „ Георги Бенковски " още веднъж ще се образоват виетнамски летци. Това заяви президентът по време на срещата с общността на училите и работилите в България виетнамски жители – представители на Асоциацията за другарство „ Виетнам–България ". Държавният глава дойде през днешния ден на публично посещаване във Виетнам.

Преди 40 години, когато бях курсант в нашето Висше военновъздушно учебно заведение, усвоявах тайните на авиацията дружно с виетнамски курсанти. Изключително се веселя, че след 40-годишно спиране всеки миг ще стартира образованието на пет виетнамски летци още веднъж в нашето военновъздушно учебно заведение и това за мен е голям триумф и единствено началото на бъдещо, още по-силно съдействие, сподели.

„ Особено съм благополучен, че моето публично посещаване в Социалистическа република Виетнам по покана на президента Лъонг Къонг стартира точно със срещата с вас – общността на виетнамските жители, работили и приключили в България ", съобщи президентът.

В България не сме ви не запомнили и следим с голям интерес какво става във Виетнам, сподели Радев. Искам да ви поздравя със смелите и ефикасни промени и с невероятното социално-икономическо развиване на Виетнам, което е белязано с един неосъществим за доста много страни в света стопански растеж, съобщи президентът. В България се гордеем, че точно вие със знанията, уменията и опита, които натрупахте в нашата страна, допринасяте значително за развиването на сегашен Виетнам, сподели още той, предава Българска телеграфна агенция. 

Президентът означи, че визитата е в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически връзки сред България и Виетнам. България е първата страна в Югоизточна Европа, в която се учи и разпространява виетнамският език и просвета, уточни още Радев.

Има голям капацитет в редица области от общ интерес – търговия, вложения, енергетика, машиностроене, строителство, осведомителни технологии, селско стопанство, туризъм, фармация и други, сподели Радев и добави, че точно по тази причина в делегацията с него са трима министри, двама кметове и представители на водещи български компании. Президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на осведомителните и високите технологии, защитата, аутомотив бранша, инженеринга и други В ръководената от него делегация са министрите от служебното държавно управление: на образованието и науката, на нововъведенията и растежа и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от брачната половинка си Десислава Радева.

Имаме здрави обичаи в региона на образованието и аз доста се веселя, че на следващия ден ще подпишем съглашение сред министрите на образованието и ще продължим тези обичаи, сподели още.

Държавният глава връчи Почетен знак на президента на Асоциацията за другарство Виетнам–България. Отличието получи ръководителят ѝ Хуин Кует Тханг. Отличието е по отношение на дейната роля на асоциацията за развиването на връзките сред България и Виетнам и за неуморната поддръжка на българските начинания на виетнамска територия.

Днешният банкет е същинско удостоверение за уважението, признателността и гостоприемството, което виетнамските жители, които са учили и работили в България, имат към нашата страна, сподели посланикът на България във Виетнам Павлин Тодоров.

Когато преди една година поех поста дипломат на България във Виетнам, осъзнах какъв брой значима роля играе Асоциацията за другарство Виетна–България, съобщи посланикът. Вие сте освен посланици на дружбата, само че и вдъхновители на бъдещите генерации, които ще наследят положителните връзки сред нашите нации, добави той.

Следващата година ни следва на честваме 75 години от установяването на дипломатически връзки сред двете страни. Силно имам вяра, че дружно ще отбележим постигнатото до момента и ще продължим да надграждаме нашето съдействие, да задълбочаваме връзките сред нашите две народи и да въодушевяваме още хора да се причислят към това прелестно дело, добави дипломат Тодоров.

България е приела и обучила над пет хиляди виетнамски студенти и над 40 хиляди стажанти, сподели Хуин Кует Тханг. Ние сме получили скъпи умения и трудов опит от българските си сътрудници, добави той.

По време на приема виетнамски жители извършиха песни на виетнамски и на български език.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР