Слави Василев: Свърши цикълът „от избори в избори“ – ще управляваме поне 8 години!
Слави Василев от Прогресивна България разяснява в „ Денят на Дарик “ безапелационната победа на Румен Радев на последните избори, целите на бъдещото ръководство и основни тематики като правосъдната промяна и геополитическата ориентировка.
„ Логична победа “ и висока оценка
Според него резултатът е законосъобразен след девет години президентство:
„ Победата на Радев е напълно логически и пореден процес на събитията… българите му дадоха оценката, която единствено те са способни да дадат. Това е отличен 6+ “, сподели Василев.
Бързи промени и цялостна отговорност
Василев чака ускорени промени във всички основни браншове: „ Правителството доста бързо ще може да осъществя основни реформи… в образованието, опазването на здравето и всички браншове, в които се свличат стотици милиони левове. “
Той акцентира, че ръководството ще носи цялата отговорност: „ Той ще може самичък да носи цялата отговорност. Няма да бъдат съдружните сътрудници. “
„ Край на изборите в цикъл “ и офанзива против остарелия модел
По думите му политическата неустойчивост завършва:
„ Ще управляваме не 4 години, а най-малко 8… свърши този цикъл от избори в избори. “
По думите му, „ моделът Борисов–Пеевски завърши. Той е в кошчето, в политическото несъществуване. “
Ролята на Министерство на вътрешните работи и честността на вота
Василев поздрави органите на реда за изборния развой: Когато имаме почтени избори, виждаме каква е действителната тежест на ГЕРБ и Движение за права и свободи.
Той настоя за самостоятелна прокуратура и избор на нов основен прокурор: „ Само една самостоятелна прокуратура може да бъде поръчител за върховенството на правото… ще се откри претендент измежду прокурорите, които са устоявали на напън “, убеден е той.
Според него има капацитет за болшинство с Продължаваме Промяната – Демократична България за избор на нов състав на Висш съдебен съвет.
За Русия, Европейски Съюз и енергийната политика
По мотив фотографията на Радев с Владимир Путин той съобщи: „ Това е естествена дипломатическа практика… не се тормозим да го кажем. “
Василев разкритикува и европейската енергийна политика, обвързвана с Урсула фон дер Лайен: „ Европа не може да продължава така… лишавайки се от съветския нефт и газ… това отслабва конкурентоспособността и води до обедняване. “
Той сложи под подозрение оценките на медии като Reuters и Euronews: Те явно получават информация от избрани политически кръгове… в случай че бяха създали действителен разбор, нямаше да го напишат.
И добави: „ Да се твърди, че е проруски, е демонстрация на неплатежоспособност и липса на натурализъм. “
Нов модел на сигурност в Европа
Василев акцентира нуждата от нова архитектура на сигурността: Тя ще включва Русия… който счита, че може да има сигурност без Русия, е или наивник…
В умозаключение той очерта курс към по-самостоятелна политика и дълготрайно ръководство, което съгласно него ще постави завършек на досегашната политическа неустойчивост в страната.
Източник – Дарик
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




