„Деколонизиращо“ украинско изкуство, един пост с име и срам наведнъж
Скриване с дни в мазето на детска градина в Буча, предградието на Киев, което стана синоним на съветско военни закононарушения, имаше време да намерения Оксана Семеник.
Отвън съветските войски вилнеят из града, убивайки цивилни, които се осмеляваха да излязат на улицата. Знаейки, че може да не успее, госпожа Семеник, историк на изкуството, обмисляше украинските творби на изкуството, за които от дълго време искаше да написа - и които в този момент бяха в заплаха да изчезнат.
Това време, прекарано прикрито в Буча, беше през първите дни на пълномащабното навлизане на Русия, само че даже тогава, преди две години, тя към този момент беше виждала отчети за разрушени музеи. Скъпоценни национални картини на обичаната й художничка Мария Примаченко бяха изгорели в пламъци. Москва, осъзна тя, води война против украинската просвета.
„ Те унищожават творби на изкуството. Унищожават музеи. Те унищожават архитек...
Прочетете целия текст »




