Германия: Без българи в Конституцията Скопие няма място в ЕС
Скопие не оправда очакванията за конституционни промени - главно изискване в Преговорната рамка за започване на договаряния с Европейски Съюз. Единни сме в убеждението, че българското население в Северна Македония ще бъде вписано в Конституцията. Коридор 8 е от стратегическо значение за района. Това съобщи Мануел Сарацин, специфичен представител на Федерална Република Германия за Западните Балкани, в изявление за БНР.
" Въпреки войната в Украйна Западните Балкани остават в полезрението на Брюксел ", безапелационен е дипломатът. Той обаче призна, че разширението на Съюза не се осъществя с мечтаните темпове - нито с Албания и РСМ, нито с Косово и Сърбия.
" Тази смяна (на македонската Конституция) е главното изискване на Съвета на Европейски Съюз за даването на Преговорната рамка на Скопие. Декларацията на Бундестага от предходната година беше опит за мост, по който да премине държавното управление на Северна Македония..., само че се оказа, че македонската страна към момента не може да мине по него. Надяваме се, че опциите не са изчерпани и новото държавно управление в Скопие да извърви този път ", акцентира Сарацин и добави:
" (Премиерът на РСМ) Мицкоски акцентира какъв брой значима за него е евроатлантическата ориентировка на Северна Македония - пътят й към Европейския съюз и участието в НАТО. И аз му имам вяра. Рано е да се каже дали той и неговото държавно управление в действителност са подготвени да вървят по този път. Трябва да съдим по делата на това държавно управление. "
Сарацин разяснява нежеланието на Скопие за реализация на стратегическия транспортен кулоар №8, който свързва България, Северна Македония, Албания и Италия.
" Не е редно аз да давам оценка. Транспортните коридори в Европа са от компетенцията на Брюксел. Не е в пълномощията на една обособена страна да трансформира европейските цели в транспортната политика. В София разбрах, че България е озадачена и обезпокоена от тази поръчка на Скопие. Изграждането на кулоар №8 сигурно е от стратегическо значение. "
Германският посланик напомни основната роля на Берлинския развой за разширението на Европейския съюз със шестте кандидат-членки от Западните Балкани:
" Засега не съм срещнал по-убедителен модел от в този момент настоящия. Има смисъл да обсъждаме промени единствено в границите на модела на разширение, тъй че да помогнем при решаването на проблемите и да създадем еврочленството по-атрактивно. Европейски Съюз и Германия работят в тази посока в границите на Берлинския развой. "
Мануел Сарацин прикани Брюксел да прави добре личната си работа, без значение дали Доналд Тръмп ще се завърне в Белия дом. Дипломатът акцентира, че всяка концепция за замяна на територии сред Прищина и Белград би трябвало да бъде отхвърлена.
" В предишното неведнъж хора от обкръжението на Тръмп - и напълно не приказвам за Ричард Гренел, специфичния делегат за Западните Балкани - са възприемали неприятни европейски хрумвания, които са нанесли тежки вреди. Лош образец е концепцията за замяна на територии сред Сърбия и Косово. Европейците не би трябвало да позволяваме такива хрумвания въобще да се появяват. "
Относно противоречивата договорка за рандеман на литий сред Европейски Съюз и президента на Сърбия Александър Вучич, Сарацин сподели:
" Германските компании освен ще употребяват добивания в Сърбия литий, само че и са се заели да съблюдават всички европейски условия при добива му - както във връзка с спазването на законите, по този начин и на екологичните правила. А това ще е от изгода и за двете страни. Всички са наясно с геополитическата нужда от добива на тази суровина в Европа. Става дума за европейски суверенитет. Реализацията на този план наложително би трябвало да се преценява с европейското законодателство... Напълно разбирам паниките и подозрителното отношение към този план. "
Сарацин чака България да изиграе основна роля на идната през октомври срещата на върха на Берлинския развой за доближаване на страните от Западните Балкани, която ще се организира в Берлин.
" България ще може да покаже, че е градивен сътрудник, и че като комшия е мощен последовател и юрист на Западните Балкани в присъединителния развой. Европейската интеграция на района е от политически и стопански интерес за България. През последните години България гледа на интеграционния развой през призмата на бъдещо участие на Северна Македония. Тук виждам капацитет България да остане градивен сътрудник в духа на постигнатото преди две години съглашение за начало на договаряния със Скопие. България има има доста благоприятни условия посредством уговорката й за европейската интеграция на Западните Балкани да заслужи още по-голямо почитание от останалите членове на Европейски Съюз ", сподели той.
Германският политик акцентира, че от присъединението към Европейски Съюз през 2007 година София е постигнала забележителен прогрес.
" Според мен в Германия не се прави оценка задоволително напредъка на България. Но желая да кажа също, че постоянно от България чуваме препоръки към Германия за нашата политика - за двустранните връзки или пък по районни въпроси - за това, което българите биха желали да чуят от нас или да създадем ние ", сподели още той.
FaceBookTwitterPinterest