Скопие. Днес се навършват 90 години от подвига на Мара

...
Скопие. Днес се навършват 90 години от подвига на Мара
Коментари Харесай

„Локално“ : Навършват се 90 години от подвига на Мара Бунева

Скопие. Днес се навършват 90 години от подвига на Мара Бунева, която прострелва сръбския шеф Велимир Прелич в Скопие. Честването на събитието ще се означи в 11 часа сутринта локално време (12:00 българско) в църквата „ Свети Димитър “ в града. След това ще бъдат сложени венци на мястото, където тя умира край Каменния мост на Вардар. Честванията се провеждат от Българския културен клуб в Скопие, предава македонската медия „ Локално “.
Мара Бунева е родена в Тетово през 1901 година. Учи в гимназията в Скопие и след края на Първата международна война се реалокира в София, където приключва висше обучение. Тя се дами за офицера от българската войска Христо Хранков. Брат ѝ Борис Бунев я притегля към Вътрешна македонска революционна организация. Той стартира да извършва нареждания от революционната организация, няколко пъти преминавайки границата с тайни задания.
На 13 януари 1928 година, Бунева убива в центъра на Скопие на Каменния мост на река Вардар Велимир Прелич, а по-късно се прострелва в гърдите. Прелич е юридически консултант на тогавашната сръбска Вардарска бановина и като подобен е виновен за правосъдния развой против Македонската младежка загадка организация.
На въпроса на сръбския офицер, който първи пристигал на мястото на нападението, за какво е умъртвила Прелич, смелата жена отговоря: " Заради издевателството осъществен над моите братя. Защото обичам моята страна “.
Мара Бунева умира на идващия ден, 14 януари, от раните си. Погребението ѝ е осъществено без духовник и в неизвестен гроб.

Превод и редакция: Виктор Турмаков
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР