Скептичен съм, когато чуя, че някой ще бори високите цени,

...
Скептичен съм, когато чуя, че някой ще бори високите цени,
Коментари Харесай

Л. Дацов: Структурни реформи или вдигане на данъци! В публичния сектор има 90 000 човека в повече!

Скептичен съм, когато чуя, че някой ще бори високите цени, показа той
Скептичен съм, когато чуя, че някой ще бори високите цени. От тази позиция на връзка. Като казваш антиинфлационна политика и бориш цени са разнообразни неща и се разграничават. Засилването на репресивната част, с цел да командват цените е смешно, предизвести в изявление пред БНР финансистът Любомир Дацов, член на Фискалния съвет.

" В момента вървят и съгласуват промени, които дават на наказателните органи повече права за по-високи санкции. Но това става за сметка на светлия бизнес. Това, което могат да създадат, е спомагателни проблеми. Не знам по какъв начин не им идва на мозъка, че в случай че желаят да подобрят - би трябвало да пипнат, там където са отклоненията и в това число сивия бранш. Всички се упражняват на гърба на светлия бизнес, върху хората, които носят тежестта. Скептичен съм, в случай че не престават с тези разкази, че могат да създадат каквото и да е ", изясни Дацов.

В " Неделя 150 " той разяснява изявлението на депутатите от ПБ Петър Витанов и Слави Василев, които настояват, че бюджетният недостиг ще бъде 7%, служебният финансов министър Георги Клисурски твърди, че за април дефицитът е 0:

" Към април, за самия месец, излизат 0%. Но, в случай че съпоставим с последните 10 години дефицитът единствено за април е варирал от 200 млн. до 400 млн. евро. В момента исторически дефицитът на април се отклонява доста и този резултат не е добър. За първото тримесечие, дефицитът на тримесечна база, е към  е 5.8% от Брутният вътрешен продукт. Не постоянно е правилно когато отразявате тримесечен недостиг към годишен Брутният вътрешен продукт, тъй като не дава същинската стойност. "

За следващ път Любомир Дацов сподели, че бюджетът за 2026 година не е тъкмо удължителен, тъй като в него има повдигане на заплати с 5% и планува и нарастване на пенсии:

" Нека да кажем, че този удължителен бюджет е същински, не знам какво тъкмо ще одобряват, тъй като удължителният бюджет по формулировка би трябвало да дава отговор на закона за обществените финанси. Тези претенции бяха модифицирани в Народно събрание и ние имаме бюджет с изменени параметри - увеличени заплати с 5%, планувано за пенсии нарастване, увеличени финансови разноски. А дефицитът се дължи на това, че общините ще разплатят планове в първо тримесечие сумата, която разходват на годишна база. "

Според Дацов това демонстрира какъв брой огромен е дефицитът и съвсем няма буфери да се върша политика. И разяснява, че 16 милиарда евро фискален запас, значи, че не се задължава страната да тегли заем.

" България има обвързване за тази година чистите разноски да набъбнат не повече от 4,5%. Може би не е неприятно хора, които взимат решение, да прочетат какво сме се задължили като страна и какви са ни отговорностите. А България втора година наруши рестриктивните мерки. Ако първите 2 години превишите растежа на бюджета, вторите две би трябвало да има компенсиране. За страдание би трябвало да се мисли какво се прави с бюджета в посока оптимизация и пускане на структурни промени. Ще е добре, в случай че сложим същинския пакет за реформиране на обществения пакет с акценти в действителната стопанска система. "

Финансистът уточни, че все още в общественият бранш има 90 000 индивида повече в съпоставяне с 2005 година и сега на тези ръководещи се пада да вземат мъчно решение.

" Доброто решение за правене на консолидация за стесняване на бюджета е правене на структурни промени в разходната част. Ако се откажат, другото е да повдигане на налозите ", предизвести Дацов.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР