Скалата - най-големият бял диамант, предлаган на търг, беше продаден

...
Скалата - най-големият бял диамант, предлаган на търг, беше продаден
Коментари Харесай

Продадоха за 17,8 млн. евро най-големия бял диамант, предлаган на търг

" Скалата " - най-големият бял елмаз, предлаган на търг, беше продаден за 17,8 млн. евро - доста под упованията и по-малко от върха в категорията. Продажбата беше осъществена единствено за няколко минути от " Кристис " в Женева. Цената не включва комисионите, съобщи Агенция Франс Прес.

Предварителната оценка на диаманта беше от 19 милиона до 28,4 милиона евро. 

Със своите 228,31 карата " Скалата " впечатлява освен с размера си. 

" Говорим за в действителност извънреден елмаз с крушовидна форма. Той е идеално съразмерен ", сподели няколко дни преди търга Марк Фосет, началник на отдела за бижута на " Кристис " в Женева. 

Според специалиста има единствено " шепа " сходни диаманти. Последният връх за подобен вид бял елмаз (163,41 карата) беше 33,7 милиона $ (включително наградата на купувача), или 206 236 $ за карат. Той беше подложен на продажба в Женева през ноември 2017 година Според " Кристис " " това е връх за всички аукционни къщи, взети дружно ".

Диамантът " Скалата " е с размери 3,1 см на 5,4 см. Височината му надвишава тази на топка за голф. Той е придобит от мина в Южна Африка при започване на века. Впоследствие става благосъстоятелност на частен колекционер в границите на продажба по съглашение, проведена от " Кристис ". 
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР