Син на герой от Аушвиц търси по съдебен ред милиони

...
Син на герой от Аушвиц търси по съдебен ред милиони
Коментари Харесай

Син на герой от Аушвиц иска милиони от Полша за екзекуцията ...

Син на воин от Аушвиц търси по правосъден ред милиони обезщетение от държавното управление на Полша поради изтезанието на татко си, осъществена през 1948 година от комунистическия режим.

Делото е почнало в четвъртък, а идващото съвещание е планувано за януари. 90-годишният Анджей Пилецки твърди, че според настоящ полски закон за обезщетяване на потърпевши от комунизма, страната дължи 26 млн. злоти, или 5,7 млн. $, на татко му - Витолд Пилецки, предават АП и Българска телеграфна агенция.

Капитанът от кавалерията и член на полската опозиция Витолд Пилецки непринудено се оставя през 1940 година да бъде хванат от нацистите и вкаран в Аушвиц/Освиенцим за да провежда там протест и да събере доказателства за зверствата на окупаторите. През 1943 година той заобикаля от лагера и написа отчет, който става за Съюзниците пръв източник на информация за ситуацията в нацистките концлагери.

След войната Пилецки е задържан, изтезаван и екзекутиран от назначените от Москва полски управляващи по обвиняване, че е шпионирал в интерес на задграничното държавно управление в Лондон. Тленните му остатъци в никакъв случай не са открити.

През 1995 година посмъртно му е даден Ордена на възродена Полша. Кулминацията по реабилитирането му е през 2006 година, когато президентът Лех Качински го удостоява посмъртно с най-високото полско държавно отличие –Орденът на Белия орел.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР