Симеон Сакскобургготски ще продължи да търси правата си на собственик

...
Симеон Сакскобургготски ще продължи да търси правата си на собственик
Коментари Харесай

Каролев: Сакскобургготски ще търси правата си в Стасбург

Симеон Сакскобургготски ще продължи да търси правата си на притежател на парцели в България пред Съда в Страсбург.  Това сподели в студиото на „ Здравей, България ” финансистът Владимир Каролев във връзка решението на съда за лишаване на резиденция „ Врана ” в интерес на страната.

Каролев пази тезата, че царските парцели не подлежат на реставрация, защото те в никакъв случай не са били стопанисвани от страната. Той цитира глава 11 от Търновската конституция, съгласно която „ държавните парцели принадлежат на българското царство и с тях не може да се употребяват нито князете, нито техните родственици, методът, по който такива парцели се отстъпват и разпореждането с приходите им би трябвало да се дефинира със закон, а те да се ръководят от министър ”.

Според Каролев това значи, че парцелите от цивилната листа, които са употребени от князете, не са били държавни, тъй като нито е одобряван подобен закон, нито е назначаван подобен министър, нито в миналото в закон за държавния бюджет са били описвани разноски за парцелите, употребени от царското семейство.

Защитникът на ползите на страната по делото юрист Ирен Савова обаче твърди, че по този начин наречената цивилна листа е държавна институция, а царските парцели са били приети за държавни със закон от 1947 година.

„ Господин Сакскобургготски имаше опция, потвърждавайки, че това са негови персонални парцели да мине през процедура по реставрация, уреждайки законодателно тази опция. Той беше задоволително дълго време в ръководството и този въпрос можеше да се реши законодателно. Начинът, по който се възвръщат царските парцели, не е съобръзен със законовия ред в нашата страна ”, изясни Савова.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР