Китай са изправени пред много по-тежка финансова криза, отколкото си представяме
Силната взаимозависимост на Китай от бранша на недвижимите парцели е довела до утежняване на стопанската система на страната, което прилича финансовите условия, сходни на рецесията от 2008 година, показа Кайл Бас в изявление за CNBC във вторник.
Бас, създател на Hayman Capital, оприличи обстановката на финансовата рецесия в Съединени американски щати, само че в доста по-голям мащаб. Той посочи банковата система на Китай, която има три и половина пъти по-голям ливъридж в съпоставяне със Съединени американски щати преди рецесията от 2008 година, макар че е относително нова в банковото дело.
Силният напредък, който Китай означи преди пандемията, беше подхранван от нерегулиран пазар на недвижими парцели, който разчиташе в огромна степен на дълг за разширение, означи Бас. Тъй като обаче в бранша се разрастват банкрутите, това съставлява забележителна опасност за стопанската система като цяло. Недвижимите парцели способстват за към една четвърт от Брутният вътрешен продукт на Китай и съставляват 70% от благосъстоянието на семействата.
Според Бас съвсем всеки обществен или регистриран на борсата китайски строителен бизнесмен сега е изправен пред банкрут. По-специално, Evergrande и Country Garden, двама огромни строителни бизнесмени, имат дълг от $500 милиарда. Наскоро съдът в Хонконг подреди на Evergrande да се ликвидира, което породи опасения за евентуални систематични опасности.
В съпоставяне с банковата система на Съединени американски щати, която по време на рецесията от 2008 година претърпя загуби за към $800 милиарда, Бас посочи, че китайските управляващи се двоумят да дават обилни тласъци.
Неизпълнението на отговорностите също по този начин натоварва локалните държавни управления, които в огромна степен разчитат на приходите си от продажби на земя на строителни бизнесмени. Пазарът на задължения на локалните управляващи в този момент се равнява на $13 трилиона, означи Бас.
Стресът на китайските пазари е явен, като от 2021 година насам банкрутът е в размер на $7 трилиона. Въпреки че през последните седмици Пекин разгласи старания за справяне с тези проблеми, доверието в пазара остава ниско.
Бас предизвести, че обстановката в Китай евентуално ще се утежни, без значение от регулаторните ограничения за ограничение на късите продажби. Той разкритикува регулаторните органи за това, че приписват 15-годишния спад на фондовия пазар на късите продавачи, наблягайки по-дълбоките структурни проблеми.