Швейцария победи Камерун с минималното 1:0 в първи двубой от

...

Швейцария започна своя поход на Мондиал 2022 с минимален успех

Швейцария победи Камерун с минималното 1:0 в първи дуел от група G на Мондиал 2022. Единственото попадение за „ кръстоносците “ означи Брийл Емболо три минути след почивката, когато засече от близко подаване на Джердан Шакири.

През първата част африканският отбор стоеше по-добре от своя противник на терена, само че не материализира възможностите си. Второто полувреме пък бе много по-силно за възпитаниците на Мурат Якин, които в средата на частта едвам не вкараха и второ попадение с офанзива, идентична на тази от попадението на Емболо. Тогава обаче Андре Онана отрази изстрела на Рубен Варгас. В добавеното време и Харис Сеферович пропусна чудесна опция за удвояване на резултата.

За европейската страна следва мач с любимеца в групата Бразилия, а „ неукротимите лъвове “ ще мерят сили със Сърбия.

ГЛЕДАХТЕ СРЕЩАТА

ВИЖТЕ КОЙ Е ИГРАЧ НА МАЧА

Десетина минути след началото Брайън Мбемо се отскубна от швейцарската защита и стреля от дребен ъгъл, само че Зомер избави. При добавката Токо Екамби откри топката със мощен удар, фронтално против вратата, но не бе прецизен.

Две минути по-късно Емболо бе изведен самичък против Онана, само че тъкмо преди да приключи офанзивата на своя отбор, бе съборен. В същия миг се оказа, че и таранът е бил в засада. Почти огледална обстановка се получи и пред вратата на символичния хазаин. Чупо-Мотинг лиши и излезе очи в очи със Зомер, само че бе маркирана засада. Така или другояче ударът на нападателя на Байерн бе отразен.

Малко преди изминаването на половин час игра страхотна композиция на африканския отбор изведе Хонгла на стрелкова позиция, въпреки и леко диагонално от вратата. Полузащитникът стреля едва, а Зомер не убеди изключително с намесата си. Атаките на Камерун продължиха - Фай се включи по дясното крило и насочи страховит пас към връхлитащия вратарското поле Токо Екамби, само че Силван Видмер изпревари нападателя на Лион.

Пет минути преди края на първото полувреме Емболо имаше добър късмет, само че се забави и топката бе избита от краката му. Чупо-Мотинг пък си откри позиция за пукотевица в ответната атака и нанесе удар, но Елведи застана на пътя на топката. В добавеното време Аканджи засече хубаво центриране от корнер, само че няколко сантиметра не му стигнаха, с цел да нанесе по-хубав завършващ удар.

Три минути след почивката " кръстоносците " откриха. Емболо откри мрежата на Онана, засичайки от точката на дузпата ниско подаване на Джердан Шакири от десния фланг.

" Неукротимите лъвове " можеха бъзо да изравнят - Чупо-Мотинг излъга Аканджи на самата аутлиния и от нулев ъгъл опитва да промуши топката сред Зомер и гредата, само че стажът на Гладбах отрази. Швейцария отговори чрез Варгас, който навлезе в пеналта и опита изстрел от дребен ъгъл, само че не откри вратата под натиска на камерунски защитник.

Точно като обстановката при гола, швейцарците разтеглиха надясно в 67-ата минута и Шакири опита пас към точката на дузпата, където Варгас стреля, само че Онана сподели свръхестествен инстикт и резервира резултата 1:1.

Влезлият от пейката Харис Сеферович пропусна да направи 2:0 в самия край, като единствено тялото на Кастелето спря нападателя от отбелязване на гол.

FT / Швейцария - Камерун 1:0

1:0 Брийл Емболо 48`

Швейцария:  Ян Зомер, Силван Видмер, Мануел Аканджи, Нико Елведи, Рикардо Родригес, Гранит Джака, Ремо Фройлер, Рубен Варгас, Джибрил Соу, Джердан Шакири, Брийл Емболо

Селекционер: Мурат Якин

Камерун:  Андре Онана, Колинс Фей, Жан-Шарл Кастелето, Николас Нкулу, Ную Толо, Андре Замбо Ангиса, Самуел Гоуе, Мартин Хонгла, Брайън Мбемо, Ерик Максим Чупо-Мотинг, Карл Токо Екамби

Селекционер: Ригоберт Сонг