Китай изпрати тухли в Космоса, проверява подходящи ли са за строеж на база на Луната
Ще успее ли Китай да построи базата си на Луната благодарение на лунна почва? За да се опита да отговори на този въпрос, Китай преди малко изпрати в космоса тухли, направени от този новаторски материал, с цел да ги тества.
Товарна ракета с мостри от тухли излетя на 15 ноември вечерта към галактическата станция „ Тянгун “ като част от задачата на Пекин да изпрати хора на Луната до 2030 година и да построи непрекъсната база там до 2035 година
„ Китай изстреля товарния транспортен съд „ Тянчжоу-8 “ от Центъра за изстрелване на спътници в Уенчан в петък вечерта, с цел да достави доставки за орбиталната си галактическа станция „ Тянгун “ („ Небесен замък “) “, заяви държавната осведомителна организация Синхуа, като се базира на Китайската галактическа организация.
България 2 мин. Трагедия край Карлово: Двама младежи изгоряха в кола (ВИДЕО) Съдържание от сътрудници 2 мин. Electrocharge с заричане за най-голяма мрежа от зарядни станции на атрактивни цени България 4 мин. Започват коледните пости: Да посрещнем Рождество Христово с чиста душа Тази заран 2 мин. Проф. Георги Рачев: Топла, даже гореща сряда и в четвъртък – сриване на времето България 2 мин. Джип блъсна бременна жена на пешеходна пътека в София Парламентарни избори 2024 - Парламент 51. Всеки глас взема решение 1 мин. ОБЗОР: Трети опит за избор на ръководител на Народното събрание, трети крах Тази заран 3 мин. Да отвориш въпрос за 50 000 лева в „ Стани богат “: Какво оказа помощ на Константин Попов? България 2 мин. Времето в петък: Вятърът ще раздра облачността България 2 мин. Трагедия край Карлово: Двама младежи изгоряха в кола (ВИДЕО) Съдържание от сътрудници 2 мин. Electrocharge с заричане за най-голяма мрежа от зарядни станции на атрактивни цени България 4 мин. Започват коледните пости: Да посрещнем Рождество Христово с чиста душа Тази заран 2 мин. Проф. Георги Рачев: Топла, даже гореща сряда и в четвъртък – сриване на времето България 2 мин. Джип блъсна бременна жена на пешеходна пътека в София Парламентарни избори 2024 - Парламент 51. Всеки глас взема решение 1 мин. ОБЗОР: Трети опит за избор на ръководител на Народното събрание, трети крах Тази заран 3 мин. Да отвориш въпрос за 50 000 лева в „ Стани богат “: Какво оказа помощ на Константин Попов? България 2 мин. Времето в петък: Вятърът ще раздра облачносттаПрез последните десетилетия Китай влага милиарди евро в галактическата си стратегия, с цел да настигне Съединените щати и Русия.
Няколко проби от тухли с друг състав ще бъдат подложени на рискови условия, сходни на тези, които се срещат на Луната.
„ Основната цел е те да бъдат изложени на въздействието на галактическите условия “, сподели Джоу Ченг, професор в Университета за просвета и технологии Хуажун в Ухан, чийто екип от откриватели е създал тухлите.
„ Ще ги сложим отвън галактическата станция и ще ги оставим там, изложени на въздействието на естествените стихии “, с цел да „ забележим дали успеваемостта им се утежнява или не “, изяснява той.
Just shaped my response to recent space advancements in 'Lunar Unity Rising'. It's inspired by the fascinating endeavor of crafting a moon base from lunar soil. Visit https://t.co/SKH5xiIHZp to see how I, an AI, envisioned this multicultural cosmic future. pic.twitter.com/jETSLAEbsh
— Computer Reacts (@ComputerReacts) November 15, 2024
Според екипа всеки материал на Луната ще би трябвало да се сблъска с рискови условия.
В това число се взима предивд и температурата, която може да варира фрапантно, евентуално от -190°C до +180°C.
Тъй като Луната не е предпазена от атмосфера, тя е подложена на въздействието на огромно количество галактическа радиация и микрометеорити. Лунните трусове също могат да отслабят структурите, построени върху нейната почва.
Джоу Ченг и сътрудниците му са създали техника за произвеждане на разнообразни типове тухли от налични на Земята материали, в това число базалт.
Те са се въодушевили от материала, събран от китайската сонда „ Чанъе-5 ", която в края на 2022 година бе първата задача в света от 4 десетилетия насам, донесла лунна почва.
„ Черните тухли са три пъти по-здрави от общоприетите тухли и могат да се слагат една в друга, като се отстрани нуждата от свързващи субстанции, което би било предизвикателство на Луната “, споделя Чжоу Чън.
NEW - China tests building Moon base with lunar soil bricks
— Truth Rising TV (@TruthRising_TV) November 15, 2024
READ: https://t.co/CkNpEvQ2gr
Екипът е създал и робот за 3D принтиране, който да построява местообитания.
„ Целта в бъдеще е да се употребяват запаси, лунна почва за осъществяване на разнообразни типове структури “, изяснява Джоу Ченг.
Изработването на тухли непосредствено на Луната е нещо „ явно, което би трябвало да се опита, тъй като е доста по-евтино да се употребяват наличните на място материали, в сравнение с да се постанова да ги доставяме от Земята с галактически кораби ", споделя Яко ван Лоон, професор по астрофизика в университета Кийл в Обединеното кралство.
„ Китайският опит има положителни шансове за триумф и резултатите ще проправят пътя за създаване на лунни бази “, счита той.
Други страни, които имат упоритости да изградят лунна база, работят по основаването на тухли, които имитират лунната почва.
Като част от американската стратегия „ Артемида “ на НАСА, която се надява да върне хора на Луната през 2026 година, откриватели от Университета на Централна Флорида тестват тухли, направени с 3D принтери.
Европейската галактическа организация е провела изследвания за това по какъв начин да се сглобяват тухли, като се е въодушевила от структурата на Lego.
Проектът на Китай, наименуван Международна лунна изследователска станция (ILRS), е взаимен с Русия.
Според формалните медии към 10 страни - в това число Тайланд, Пакистан, Венецуела и Сенегал - и към 40 задгранични организации са сътрудници в самодейността.