Ще се търси деликатен баланс между различни тенденцииЕвропейският PV пазар

...
Ще се търси деликатен баланс между различни тенденцииЕвропейският PV пазар
Коментари Харесай

Европейският соларен пазар с прогноза за 10% растеж

Ще се търси внимателен баланс сред разнообразни трендове

Европейският PV пазар може да реализира 10% растеж през 2025 година, само че единствено при идеална траектория на развиване (колаж: CC0 Public Domain)

Може да чакаме към 10% растеж на европейския фотоволтаичен пазар през 2025 година, предвиждат анализатори. Това обаче би бил оптимистичен сюжет на развиване поради усложненията в промишлеността: ценовата конюнктура, слабостите на електроенергийните мрежи, зависимостта от китайския импорт, политическата рамка.

Европейският фотоволтатичен пазар означи незабравим напредък през 2024 година, движен от нуждата от прекосяване към възобновима сила и повишение на енергийната сигурност. Слънчевата сила се очерта като крайъгълен камък на тактиката на Европейски Съюз за реализиране на задачите в региона на климата и намаляването на зависимостта от вноса на изкопаеми горива. Тези упоритости бяха подкрепени с политически ограничения, в това число финансови тласъци и преразглеждане на задачите за рандеман на възобновима сила измежду държавите-членки на Европейски Съюз. Фотоволтаиката се трансформира в основен приоритет на целия континент.

През 2024 година Европейски Съюз сложи нов индикатор за напредък на фотоволтаичните съоръжения, форсиран от възходящото търсене на сила и увеличените вложения във възобновима инфраструктура. Ускори се приемането на амбициозни цели за климата и бяха основани рамки за поддръжка, такива като национални енергийни проекти и тласъци на равнище Европейски Съюз. Растежът обаче породи и провокации, в това число разрастваща се динамичност на търговията и ценови напън. Те ще диктуват пазара през 2025 година

Очаква се трендовете в доставките на PV модули, равнищата на запасите и цените да повлияят доста на траекторията на пазара през 2025 година Ще е нужно да се откри внимателен баланс сред насърчаването на пазарното развиване и оправянето с оперативните провокации. А това, съгласно експертите, прави 2024-2025 година сериозен интервал за развиването на PV бранша.

Тенденции 2024-2025

Фотоволтаичният пазар в Европейски Съюз сподели постоянен, само че непретенциозен напредък през 2024 година, с почти 64-65 GWdc новоинсталирани фотоволтаични мощности – леко нарастване от към 5% спрямо тези 61,9 GWdc, конфигурирани през 2023 година, съгласно изчисленията на EUPD Research. Този слаб напредък последва забележителния скок през 2023 година, когато инсталациите се усилиха с 50% на годишна база заради енергийната рецесия, провокирана от спора Русия-Украйна.

През 2024 година намаляващите цени на силата и връщането към относителна непоклатимост на енергийните пазари понижиха спешността, която по-рано бе движеща мощ за бързото разширение. Въпреки че си останаха в действие самодейностите, основани на общоевропейските политики, и рамките за поддръжка на национално равнище, те се оказаха незадоволителни, с цел да доведат до повтаряне на изключителния напредък, следен през миналата година. Основните пазари като Франция, Германия и Италия реализираха непрестанно разширение на фотоволтаичния потенциал. Същевременно Холандия, Испания и Полша изпитаха свивания спрямо достиженията от 2023 година

Въпреки устойчивостта си, фотоволтаичният пазар през 2024 година се изправи пред няколко спънки, които ограничиха растежа. Основните провокации включват ограничавания на потенциала на мрежите, закъснения на разрешителните и изменчиво потребителско търсене, наред с фактори като намаляващите цени на силата и високата инфлация. Прекъсванията в снабдяването с фотоволтаични съставни елементи в допълнение повлияха на покривния слънчев сегмент, ограничавайки растежа и усложнявайки ръководството на инвентара за фирмите-инсталатори.

За да се оправят с сходни провокации, инсталаторите из цяла Европа разпределиха по-голям дял фотоволтаични модули за складови наличия. Средно 23% бяха закупени за инвентар. Този метод, който би трябвало да е фактор за оправянето с несигурността на веригата за доставки, излага фирмите на опасности като обезценяване на запасите – с всички евентуални финансови последствия.

С взор към 2025 година EUPD Research предвижда връщане към двуцифрен растеж. Очаква се фотоволтаичните съоръжения да набъбнат с почти 10% спрямо 2024 година Корекциите на политиките, вложенията в мрежова инфраструктура и рационализираните процеси за издаване на разрешителни вероятно ще отговорят на съществуващите провокации. Би трябвало те да основат по-стабилна траектория за фотоволтаичния пазар на Европейски Съюз.

Доставки на фотоволтаични модули от Китай за Европейски Съюз

През януари-октомври 2024 година страните от Европейски Съюз са внесли почти 83 GW фотоволтаични модули от Китай. Предварителните данни за цялата 2024 година приказват за към 100 GW. Тези числа значително подхождат на равнищата от 2023 година Това акцентира продължаващата взаимозависимост на Европейски Съюз от модулите, създадени в Китай. Китайските производители се възползват икономията от мащаба и разходните си преимущества, с цел да запазят господстващата си позиция на пазара на Европейски Съюз.

Въпреки че в края на 2023 година и началото на 2024 година беше маркирана обстановка на свръхпредлагане, динамичността на пазара от този момент се промени. Нивата на запасите се възстановиха, защото търсенето се изравни с вноса, а в поддръжка на това работи и постоянният ритъм на новите съоръжения, които ще възлязат на към 65 GWdc за 2024.

Важно е, че непотребният потенциал над конфигурираните размери не би трябвало да се смята за свръхпредлагане. Обикновено се поддържа безвредно равнище на ресурси, което се пресмята на към 25-30% от годишния новоинсталиран потенциал, с цел да реализира предотвратяване от спирания по веригата на доставки. Следователно равнищата на запасите през тази година могат да се смятат за безвредни, защото обстановката на свръхпредлагане, следена през 2023 година, се дължи основно на изоставането на търсенето от 2022 година, влошено от разстройствата в интервала след пандемията. Стабилизацията обезпечи известно облекчение на дистрибуторите, макар че ценовата конкуренция остава мощна.

В бъдеще няколко фактора могат да повлияят на потока от китайски фотоволтаични модули към Европейски Съюз. Промените в комерсиалната политика на Съединени американски щати след изборите през 2024 година могат да трансформират световните вериги за доставки, евентуално пренасочвайки китайския експорт. Освен това възходящите разноски за първични материали и политиките на китайското държавно управление, ориентирани към стабилизиране на вътрешните пазари, могат да лимитират производството или износа. А това би довело до по-балансирана световна динамичност на търсенето и предлагането.

Успоредно с това забележителна част от китайското произвеждане на модули се усвоява от вътрешния пазар. Китай конфигурира впечатляващите 234 GWdc фотоволтаични мощности през 2023 година Очаква се тази цифра да доближи към 257 GWdc за 2024 година Това устойчиво вътрешно търсене оказва помощ за балансиране на размерите на износа, като евентуално облекчава въздействието на съмненията на интернационалните пазари.

Ценови трендове и намаляващи разноски

Агресивните ценови тактики на китайските производители доведоха цените на слънчевите модули до рекордно ниски равнища през 2024 година Въпреки че падащите цени донесоха огромна изгода за разработчиците на планове и крайните консуматори посредством понижаване на разноските за инсталиране, те постановиха и забележителен напън върху доставчиците, пораждайки опасения по отношение на дълготрайната резистентност на промишлеността.

Според данните на EUPD, междинната цена на високоефективните кристални модули през Q4 на 2024 година е спаднала внезапно до почти 0,20 евро на ват, което съставлява доста понижение от 31,8% спрямо тези 0,30 евро на ват, регистрирани през Q4 на 2023 година По сходен метод общоприетите кристални модули претърпяха доста понижение на цената. Те спаднаха от 0,25 евро на ват през последната четвърт на 2023 до 0,22 €/W през последното тримесечие на 2024. Това е спад от 13,7%.

Тази бърза ерозия на цените промени динамичността на международния пазар. Тя ускори конкуренцията и сътвори финансови усложнения за производителите по цялата верига на доставки. Специално в Германия бе следена забележителна смяна в пазарния дял на модулите през 2024 година: делът на общоприетите модули понижа от 79% на 26%, до момента в който делът на високоефективните модули набъбна от 17% на 74%.

Европейските компании бяха мощно наранени от ценовите трендове. Неспособни да се конкурират с евтините модули, създадени от китайски производители, доста европейски компании бяха принудени да спрат активността си. През 2024 година преброихме огромен брой банкрути и закривания на заводи. Китайските производители, разчитащи на големия си индустриален потенциал и държавните дотации, не престават да преобладават пазара. За европейските производители тези условия вършат рентабилността все по-непостижима.

Ценовата конюнктура докара до толкоз ниски цени на модулите, че доста производители продават под индустриалните си разноски. А това изостря финансовите загуби. В опит да се оправят с тези пазарни условия, китайските регулатори и индустриални асоциации, в това число Китайската асоциация на фотоволтаичната промишленост (CPIA), предложиха ограничения като установяване на минимална цена. Ако се стигне до налагането й, това ще откри най-малък ценови предел за модулите за попречване на по-нататъшно подбиване и възобновяване на стабилността на бранша.

Освен това, съгласно някои отчети, повече от 30 водещи фотоволтаични компании в Китай са подписали „ стратегия за самодисциплина “ на годишната среща на CPIA през декември 2024 година По модел на ръководството на доставките на нефт от Организацията на страните експортьорки на нефт това съглашение дефинира индустриални квоти на участващите компании. Квотите се основават на пазарния дял, потенциала и предстоящото търсене. Те имат за цел да стабилизират бранша на фона на свръхкапацитета и забавящото се световно търсене.

Очаква се цените на модулите да се покачат леко през 2025 година заради измененията в китайската политика за произвеждане и експорт. През ноември 2024 година китайското държавно управление понижи данъчната отстъпка върху износа на слънчеви артикули от 13% на 9%, за да стабилизира вътрешните пазари и да се оправи със свръхпредлагането. Но това ерозира маржовете на облага. Повишаването на разноските за първични материали, изключително за полисилиция, евентуално също ще способства за напън върху цените нагоре.

За европейските пазари лекото нарастване на цените би могло да даде благоприятни условия на локалните производители да си възвърнат конкурентоспособността, най-малко отчасти. Някои производители към този момент оповестиха проекти да стартират произвеждане на фотоволтаици в Европа.

Сценарии и стратегически съображения

Фотоволтаичният пазар в Европейски Съюз през 2024-2025 година е в основен миг, повлиян от комбинацията от фактори: напредък на база поклитики, непрекъснат ценови напън и изменяща се световна динамичност на доставките. Въпреки че се чака растежът да продължи, неговата траектория зависи в огромна степен от това какъв брой дейно ще се оправим с провокации като тесните места в мрежата, закъсненията при издаване на разрешителни и несигурността на веригата за доставки.

При оптимистичния сюжет постоянното използване на политиките и координираните старания за модернизиране на мрежовата инфраструктура и усъвършенстване на процесите за издаване на разрешителни биха могли да подтикват забележителен напредък. В подобен случай фотоволтаичните съоръжения в Европейски Съюз ще се усилят с 10% през 2025 година Стабилизираните цени на модулите биха повишили рентабилността по веригата на цената. Това ще укрепи доверието на вложителите и ще сътвори среда, в която европейските производители си възстановяват конкурентното преимущество.

При по-умерен сюжет постепенните усъвършенствания и продължаващата взаимозависимост от вноса може да доведат до постоянен, само че не толкоз впечатляващ напредък. Цените на модулите остават под напън, при което по-ниските разноски за инсталиране биха били в интерес на потребителите и разработчиците.

Въпреки това може да се стигне и до сюжет на лимитирано развиване – в случай че външни фактори като дефицит на първични материали или ограничаващи търговски политики изострят съществуващите проблеми с веригата за доставки. Това би довело до застоялост при инсталациите и по-високи разноски.

За да се оправят с сериозния интервал, заинтригуваните страни би трябвало да възприемат стратегически метод. Доставчиците и производителите, изключително работещите в Европа, би трябвало да се опълчват на свръхпредлагането и ценовия напън посредством повишение на оперативната успеваемост, основаване на партньорства и диференциране на продуктите си с високоефективни технологии и документи за резистентност.

За политиците фокусът би трябвало да остане върху модернизацията на мрежата и намаляването на административните забавяния при издаването на позволения. Същевременно е значимо да се поддържа локалното произвеждане посредством целенасочени тласъци и публично-частни партньорства. От сериозно значение ще е интернационалната дипломация за стабилизиране на световните вериги за доставки и поощряване на лоялната конкуренция.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР