Ще изградим втори LNG терминал с частни средства в Александруполис.

...
Ще изградим втори LNG терминал с частни средства в Александруполис.
Коментари Харесай

Гърция обяви втори LNG терминал в Александруполис като алтернатива на руския газ

" Ще изградим втори LNG терминал с частни средства в Александруполис. " Това съобщи през днешния ден гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис пред Народното събрание на страната, като отговор на ограниченията за понижаване на съветското въздействие в енергетиката. Новината е от изключителна значимост за България, защото значи, че ще има достъп до двойно повече полутечен газ.

Дългосрочното решение за откъсването на България от газовата взаимозависимост на Русия е точно обезпечаването на опция за различни доставки. Към момента такава съществува единствено през реверсивната връзка при Кулата-Сидирокастро - от там в този момент влиза една трета от контрактувания азерски газ. Но същинската опция ще се отвори след построяването на газовата връзка с Гърция сред Стара Загора и Комотини, което се чака да е подготвена в средата на тази година. Този газопровод може да придвижи три пъти повече от целият 1 милиарда куб. м. азерски газ на година - или общо 3 милиарда куб. м., колкото е вътрешното ползване на България.

Точно по тази причина разширението на терминала в Александруполис е от изключителна значимост за постигането на газовата диверсификация. Без него България мъчно ще може да реализира 100% самостоятелност от Русия.

Преди месец консорциумът Gastrade взе окончателното капиталово решение за построяването на самостоятелната система за природен газ (ASFA) на Александруполис. Проектът се състои от офшорна платформа за приемане, предпазване и газификация на полутечен природен газ и система от подводни и сухопътни тръбопроводи, по които природният газ да се препраща към националната газопреносна система на Гърция (NSF) и оттова към други клиенти и консуматори. Възможно е да се построи и директна връзка към Комотини, който е единствено на 50 км от Александруполис.
Реклама
Капацитетът на терминала за предпазване на LNG ще бъде 170 хиляди куб.м, а потенциалът за доставки на природен газ ще надвишава 5.5 милиарда кубични метра годишно. Получените обвързващи предложения за период от 15 години по време на пазарния тест през 2020 година са за годишен потенциал от 2.6 милиарда куб.м. Очаква се терминалът да проработи до края на 2023 година За плана има и финансирането от гръцката оперативна стратегия " Конкурентоспособност, предприемачество и нововъведения 2014-2020 " в размер на 166.7 млн. евро.

Основният вложител, част от Gastrade, е инфраструктурната компания Copelouzos Group, а с изключение на нея в плана вземат участие и Gaslog Investment, операторът на газовата мрежа DEFSA и българската " Булгартрансгаз ".
Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Ивайло Станчев
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР