Цветан Цеков: Ще има череши тази година, но се надяваме да има и нормални цени на пазара
Ще има български череши, единствено се надяваме да има и положителни и естествени цени на пазара. Това съобщи в студиото на “Денят стартира “ Цветан Цеков от Браншовата камера по „ Плодове и зеленчуци “.
Цветан Цеков от Браншова камера по “Плодове и зеленчуци “: „ Ще има български череши. Но в Кюстендил в действителност има сериозен проблем и то за поредна година. В останалата част, там където се създават череши в регионите на Стара Загора, в регионите на Бургас, в регионите на Шумен. Ще има череши, тъй че се надяваме да има и положителни, и естествени цени. Сега казуса е в това, че той към този момент става систематичен. Така наречената нова нормалност с климатичните промени въздейства всяка година и основава голям проблем върху българското произвеждане. Не единствено българското произвеждане. И тук остава доста сериозен въпрос. Реакцията на страната в лицето на Министерството на земеделието би трябвало да бъде такава съответна, каквато ние желаеме, с цел да можем да създадем благоприятни условия, българските производители да създават, а не да банкрутират. И тук би трябвало да се впрегнат всевъзможни механически средства и благоприятни условия, с цел да може това нещо да се случва. Да, ще има обезщетения. Хубавото от цялата обстановка е, че не е подобен огромен казуса, какъвто беше в миналата година. “
Цеков добави още, че земеделските производители ще бъдат обезщетени с до 80% от разноските, които се извършат по софтуерна карта:
Цветан Цеков от Браншова камера по “Плодове и зеленчуци “: „ За страдание, голямата част от земеделските производители са наранени. Те ще бъдат обезщетени с до 80% от разноските, които се извършат по софтуерна карта. Проблем е, че тези разноски не са обновени към този момент няколко години. Тази отплата няма да може да компенсира действителните разноски. А да не приказваме за това, че всички тези замеделски производители са лишени от доходи и от приходи. Реално видяно това, тази отплата няма да може да компенсира по никакъв метод прекарването на тези аграрни производители и доста от тях може и да не продължат да работят. Това е големия проблем. Начинът, по който се подкрепят в такива катастрофични събития не е съответен. “
Производителите влагат в технологии, които би трябвало да защитят градините им от студеното време, само че и това не е дало нужният резултат.
Георги Расипийски, производител: „ Градината се намира на 500 метра надморска височина, т.е. най-хубавата надморска височина за ябълки. Неслучайно тук са посадени ябълки, а не праскови и кайсии, тъй като тук това вирее. Мислех, че съм предпазен отвред, тъй като имам мрежи за градушки. Ето перките за сланите, която е доста сериозна инвестиция. Закупени са 20-та година и до момента са ме спасявали при всички случаи. И съм имал хубава продукция, която съм продавал на веригите. На децата от учебен плод. Градината е записана по Global GAP. Това е европейския документ за качество. “
Областният шеф на Кюстендил Кристиян Иванчов акцентира, че неотложно са свикали Областният съвет за бедствия и повреди, където са взели решение да се разгласи бедствено състояние поради минусовите температури и измръзването на овощните дръвчета.
Кристиян Иванчов, регионален шеф на Кюстендил: „ За страдание, втора поредна година кюстендилска област е наранена от минусовите температури. Като и тази година, общините Кюстендил и Бобовдол са най-засегнати от минусовите температури. Отчетени са минусовите температури до близо минус 5 градуса, което е пагубно за овощните дръвчета. Още в понеделник на 4-ти свикахме Областният съвет за бедствия и повреди, на което бе взето решение да се разгласи бедствено състояние поради минусовите температури и измръзването на овощните дръвчета. В тази връзка значимо е да се подчертаем, че всеки един от земеделските производители има период до 19 май да подаде заявление за пропаднали площи. “
Вижте повече във видеото
Цветан Цеков от Браншова камера по “Плодове и зеленчуци “: „ Ще има български череши. Но в Кюстендил в действителност има сериозен проблем и то за поредна година. В останалата част, там където се създават череши в регионите на Стара Загора, в регионите на Бургас, в регионите на Шумен. Ще има череши, тъй че се надяваме да има и положителни, и естествени цени. Сега казуса е в това, че той към този момент става систематичен. Така наречената нова нормалност с климатичните промени въздейства всяка година и основава голям проблем върху българското произвеждане. Не единствено българското произвеждане. И тук остава доста сериозен въпрос. Реакцията на страната в лицето на Министерството на земеделието би трябвало да бъде такава съответна, каквато ние желаеме, с цел да можем да създадем благоприятни условия, българските производители да създават, а не да банкрутират. И тук би трябвало да се впрегнат всевъзможни механически средства и благоприятни условия, с цел да може това нещо да се случва. Да, ще има обезщетения. Хубавото от цялата обстановка е, че не е подобен огромен казуса, какъвто беше в миналата година. “
Цеков добави още, че земеделските производители ще бъдат обезщетени с до 80% от разноските, които се извършат по софтуерна карта:
Цветан Цеков от Браншова камера по “Плодове и зеленчуци “: „ За страдание, голямата част от земеделските производители са наранени. Те ще бъдат обезщетени с до 80% от разноските, които се извършат по софтуерна карта. Проблем е, че тези разноски не са обновени към този момент няколко години. Тази отплата няма да може да компенсира действителните разноски. А да не приказваме за това, че всички тези замеделски производители са лишени от доходи и от приходи. Реално видяно това, тази отплата няма да може да компенсира по никакъв метод прекарването на тези аграрни производители и доста от тях може и да не продължат да работят. Това е големия проблем. Начинът, по който се подкрепят в такива катастрофични събития не е съответен. “
Производителите влагат в технологии, които би трябвало да защитят градините им от студеното време, само че и това не е дало нужният резултат.
Георги Расипийски, производител: „ Градината се намира на 500 метра надморска височина, т.е. най-хубавата надморска височина за ябълки. Неслучайно тук са посадени ябълки, а не праскови и кайсии, тъй като тук това вирее. Мислех, че съм предпазен отвред, тъй като имам мрежи за градушки. Ето перките за сланите, която е доста сериозна инвестиция. Закупени са 20-та година и до момента са ме спасявали при всички случаи. И съм имал хубава продукция, която съм продавал на веригите. На децата от учебен плод. Градината е записана по Global GAP. Това е европейския документ за качество. “
Областният шеф на Кюстендил Кристиян Иванчов акцентира, че неотложно са свикали Областният съвет за бедствия и повреди, където са взели решение да се разгласи бедствено състояние поради минусовите температури и измръзването на овощните дръвчета.
Кристиян Иванчов, регионален шеф на Кюстендил: „ За страдание, втора поредна година кюстендилска област е наранена от минусовите температури. Като и тази година, общините Кюстендил и Бобовдол са най-засегнати от минусовите температури. Отчетени са минусовите температури до близо минус 5 градуса, което е пагубно за овощните дръвчета. Още в понеделник на 4-ти свикахме Областният съвет за бедствия и повреди, на което бе взето решение да се разгласи бедствено състояние поради минусовите температури и измръзването на овощните дръвчета. В тази връзка значимо е да се подчертаем, че всеки един от земеделските производители има период до 19 май да подаде заявление за пропаднали площи. “
Вижте повече във видеото
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




