Ще бъде ли удължен срокът на договора, по който аптеките

...
Ще бъде ли удължен срокът на договора, по който аптеките
Коментари Харесай

Среща на НЗОК и фармацевтите решава за лекарствата на хронично болните

Ще бъде ли продължен срокът на контракта, по който аптеките отпускат медикаменти със възнаграждение от Здравната каса за стотици хиляди пациенти с хронични болести, или от 1 април хората ще купуват нужните им лекарства за своя сметка – това ще стане ясно по време на идната през днешния ден среща сред управленията на Касата и Българския фармацевтичен съюз. Тя беше инициирана от осигурителния фонд след няколко дни на буксуващи договаряния по новия контракт за работа на аптеките с предписания по Здравна каса.

В понеделник от Фармацевтичния съюз оповестиха, че не одобряват от 1 април да отпадне опцията аптеките да отпускат по-малки количества и по-малък брой медикаменти от предписаните в рецепта по Здравна каса, както предложила изпълняващата длъжността шеф на фонда доктор Йорданка Пенкова. Това стопира договарянията по новия контракт, който трябваше да влезе в действие от 1 април.

Председателят на съсловната организация Димитър Маринов. 

" Ние се бяхме разбрали. Имаше сделка, просто трябваше да подпишем. И тогава внезапно някой влезе и обърна договарянията с главата надолу. "

Последва замяна на писма сред двете страни – от Здравната каса предложиха удължение на настоящия контракт до края на май, с цел да бъдат извършени нови договаряния по противоречивите въпроси. От Фармацевтичния съюз не се съгласиха и желаеха срокът да е до края на април, а от 1 май да проработят новите условия с постигнатите сделки.

Вчера Димитър Маринов удостовери, че ще упорстват за тях. Например за контролните механизми.

" Лекарят да не може да издаде неверно наставление. Това е в изгода и на лекаря, и на пациента. Фармацевтът да не може да отпуска медикаменти по сбъркано наставление. "

В четвъртък вечерта от Здравната каса поканиха съсловието на среща и още веднъж предложиха удължение на контракта с два месеца, като показаха подготвеност за продължение на договарянията още от 3 април.
Източник: econ.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР