Школото е в село Ореш, родило автора на първата българска

...
Школото е в село Ореш, родило автора на първата българска
Коментари Харесай

Възраждане ще спасява 150-годишно училище, закрито и с нейния глас

Школото е в село Ореш, родило създателя на първата българска книга " Абагар "

150-годишното учебно заведение " Христо Ботев " в свищовското село Ореш се оказа част от предизборните пристрастености, откакто в края на май бе взето решение то да бъде закрито. В събота от Ореш водачът на Възраждане Костадин Костадинов се закани, че ще провежда митинг, с цел да бъде избавено школото. Днес в Свищов пък дойде водачът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Костадинов съобщи че " със закриването на още едно българско учебно заведение ГЕРБ желае да обезлюди България и да задълбочи демографската рецесия ". Лидерът на " Възраждане " предизвести, че внася в Министерството на образованието подписка против това решение.

Ликвидирането на " Христо Ботев " бе гласувано на 29 май на изключително съвещание на Общинския съвет в Свищов по предложение на кмета на Свищов Генчо Генчев. Нито един от двамата общински съветници от " Възраждане " в града не е подкрепил учебното заведение излиза наяве от протоколите на съвещанието. Гален Бернардов е дал своя вот за закриването. Колегата му Светослав Тодоров се е въздържал.

Лидерът на партията Костадин Костадинов през вчерашния ден не отговори на документално заложения въпрос на Флагман.бг по какъв начин " Възраждане " избавя школо, заличено и с нейните гласове.

В собствен жанр пък през днешния ден водачът на ГЕРБ Борисов изпрати кмета Генчев при селяните в Ореш, с цел да им изясни, че единствено за седмица е взел тъкмо противоположното решение - учебно заведение ще има.
 С ръка в джоба кметът на Свищов Генчо Генчев обяснявана селяните от Ореш, че след диалога с Бойко Борисов си е трансформирал решението за ориста на училището
Г-н Генчев е трети мандат градоначалник. На последните избори се яви като самостоятелен, подсилен от ГЕРБ.

Ореш е католическо село с 1300 поданици. Останало е вечно в българската история с това, че в него се е родил католическият свещеник Филип Станиславов. През 1651 година в Рим той издава първата печатна книга на новобългарски език " Абагар ".
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР