Широко разпространено напоследък е мнението, че популизмът е във възход

...
Широко разпространено напоследък е мнението, че популизмът е във възход
Коментари Харесай

Популизмът е зинал широко и заплашва да погълне демокрацията

Широко публикувано в последно време е мнението, че популизмът е във напредък - от Съединените щати и Турция до Индия и Унгария. Противодействието на крайнодесния популизъм изисква справяне с икономическата неустановеност, която подхранва това световно събитие. Това написа Габор Шейринг, професор по сравнителна политика в университета в Джорджтаун, в публикация за електронното издание The Conversation.

Популизмът е политическа идеология, която нарежда " народа " като морално обективна, добра група в обществото, за разлика от други хора, които са елитарни и нямат връзка с обществото. Политици като някогашния президент Доналд Тръмп са употребявали този общ метод, с цел да подкрепят издигането си на власт и да запазят известността си измежду своите поддръжници. Тръмп, да вземем за пример, разказа политическата си акция през юни 2024 година като " епична битка за освобождение на нашите народи от всички злокобни сили, които желаят да ги унищожат ". Тези " злокобни сили " нормално включват всичко от медиите и интернационалните организации до всеобщата просвета и имигрантите. Орбан, популисткият министър-председател на Унгария от 2010 година, постоянно упреква интернационалните групи като задгранични организации с нестопанска цел в интервенция в унгарската политика и дейности против ползите на страната. Европейският парламент реши през 2022 година, че Унгария към този момент не може да се смята за демократична страна.

В своята най-радикална, властническа форма популизмът съставлява опасност за демокрацията. Поляризира обществата и подкопава доверието в специалистите. Популистките водачи не престават да са привлекателни, защото дават обещание да върнат властта на хората. Но те постоянно оферират нещо доста друго от това, което дават обещание. Те са склонни да утежняват проблеми като полово и етническо неравноправие, без да се оправят с пропастта сред богатите и бедните. " Посветих огромна част от кариерата си на анализиране на популистки придвижвания, както като политик, работещ в унгарския парламент в съпротива на режима на Орбан, по този начин и в този момент като академик, " написа Шейринг. Този неповторим опит ме научи на едно нещо: отбраната на демокрацията от популизма изисква първо схващане на неговите първопричини.

Какво стои зад популизма?

Много публицисти и политолози гледат на популизма като на " културна реакция " на консервативните бели мъже, които се опасяват от загубата на своите привилегии в един диверсифициран свят. Имиграцията, расата и религията са три въпроса, които постоянно са централни за политиката на доста популисти. Има и стопански фактори като неприятна стопанска система, интернационална търговия, индустриални роботи и изкуствен интелект, които някои специалисти считат, че също способстват за възхода на популизма.

Това е по този начин, тъй като възходът на изкуствения разсъдък, да вземем за пример, докара до загуба на постоянни работни места в браншове като производството, което в миналото е давало на хората от работническата класа път към обществена подвижност. Много специалисти и учени към момента се съмняват дали стопанската система играе забележителна роля при популизма. Този мотив приема разнообразни форми, само че нормално се свежда до изказвания като това, направено от изтъкнат политолог по отношение на президентските избори в Съединени американски щати през 2016 година: " Заплахата за статута, а не икономическите компликации, изяснява президентския избор през 2016 година " С други думи, президентските избори през 2016 година бяха повлияни от страховете на белите гласоподаватели от загуба на преобладаващия им статус в обществото, а не от финансовите им проблеми - най-малко съгласно този мотив.

Икономиката като причина за популизма

Моите скорошни проучвания демонстрират, че има различен източник на безпокойствие, обвързван с възходящата поддръжка за популизма: опасенията на хората по отношение на икономическата неустановеност са решителен фактор, движещ популизма в Европа, Северна Америка и Латинска Америка. Например американците, които са изгубили работата си в индустриалната промишленост през 2010 година, е по-вероятно да изоставят Демократическата партия и да гласоподават за Тръмп през 2016 година Има доказателства, че антиимиграционните настроения на хората се подхранват и от страха за личната им работа. Изследванията демонстрират също, че европейците, които са изгубили работата си или чиито приходи са намалели заради конкуренция с нископлатени служащи имигранти, да вземем за пример, е по-вероятно да се почувстват застрашени от глобализацията. Освен това е изключително евентуално те да прегърнат национализма и да гласоподават за популистки десни претенденти в цяла Западна Европа.

Популистките гласоподаватели в Съединени американски щати

Все отново проучванията демонстрират, че не всички гласоподаватели популисти могат да бъдат събрани под един чадър. Гласоподавателите популисти са разнообразна група с разнообразни мотивации и опасения. Например, изкуственият разсъдък заплашва повече работните места в Съединени американски щати и в Западна Европа, в сравнение с в Източна Европа, което прави американците и западноевропейците по-загрижени за този проблем, в сравнение с източноевропейците. Расата е различен фактор. Някои бели гласоподаватели, изправени пред финансови усложнения, може да се усещат по този начин, като че ли имигрантите и цветнокожите хора са виновни за заемането на наличните работни места и са отговорни за икономическите им проблеми. Популизмът обаче не се отнася единствено до консервативните бели мъже, макар известната поддръжка, която Тръмп има измежду мнозина в тази група. Например политиците от Демократическата партия в Съединени американски щати от ден на ден се борят да завоюват чернокожите гласоподаватели. Чернокожите гласоподаватели към момента преобладаващо гласоподават за демократите. Но Демократическата партия означи спад от към 28 процентни пункта измежду чернокожите гласоподаватели сред 2020 година и 2024 година Повечето от тях минаха към републиканците. Това преразпределяне на гласоподаватели се прави от 2008 година Когато Тръмп беше определен през 2016 година, той освен усили поддръжката на своята партия измежду бялата работническа класа с четири процентни пункта след провалянето на претендента за президент на Републиканската партия Мит Ромни през 2012 година, само че също по този начин усили поддръжката измежду чернокожата работническа класа със същия брой гласоподаватели. Тази смяна допуска, че демократите имат проблем с работническата класа, а не проблем с бялата работническа класа. Икономическите фактори, а освен расовата еднаквост, са главен фактор, който отблъсква гласоподавателите от Демократическата партия.

Не всички гласоподаватели популисти са екстремисти

Много медии са склонни да се концентрират върху главните популистки гласоподаватели, които са майстори в предизвикването на отвращение от това, което един академик по популизма назовава " неприятни обноски ". В този подтекст това значи да употребявате провокаторски език или да вършиме политически неточни изказвания, наред с други тактики, с цел да привлечете вниманието към вашата идея. Въпреки това, най-успешните популистки политически придвижвания в страни като Италия и Полша се разраснаха, като се обърнаха към гласоподавателите, загрижени за настоящите им проблеми. Те сплотяват главната група от гласоподаватели популисти, които са стимулирани от просвета и расизъм, и външна група от гласоподаватели, които не са главно стимулирани от тези въпроси. И най-после, поддръжката на гласоподавателите за популистки водачи също зависи от това до каква степен непопулистките, мейнстрийм политици им харесват. Приобщаващите социално-икономически политики, като разширение на осигуровките за безработица, да вземем за пример, могат да оказват помощ за попречване на популисткия скок.

Пътят напред

Няма повсеместен отговор на предизвикването на популизма. Например стратегиите за гарантиране на работните места оказват помощ да се обезпечи постоянна работа, намалявайки икономическата неустановеност, която постоянно подхранва популистките настроения. В стопанска система, характеризираща се с голям брой работни места и хора, които постоянно се местят от една работа на друга, портативните компенсации, които служащите носят от работа на работа - давайки им непрестанен достъп до опазване на здравето, пенсионни спестявания и други преимущества - може да оказват помощ за облекчение на паниките, които тласкат хората към популизма. Увеличаването на наличните жилища и управлението на наемите също може да насърчи по-стабилни условия на живот. Мисля, че противодействието на десния популизъм изисква съгласувани старания за справяне с икономическата неустановеност, която подхранва този световен феномен. Пътят напред може да не е елементарен, само че алтернативата - свят, в който демокрацията е подкопана и обществата са поляризирани - е още по-плашеща.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР