Шести пореден парламент заварва изтекли мандати на държавни органи и

...
Шести пореден парламент заварва изтекли мандати на държавни органи и
Коментари Харесай

Биляна Гяурова: Хората в органи с изтекли мандати са в изпреварващо послушание - склонни да изпълняват поръчки


Шести следващ парламент заварва изтекли мандати на държавни органи и институции. 17 основни за държавното ръководство институции все още работят с изминал мандат.

Завчера Българският институт за правни начинания (БИПИ) насочи писмо по тематиката до краткотрайната парламентарна комисия за разработване на Правилник за работата на 49-ото Народно събрание, в което предлага механизъм за транспарантен избор на надзорните, контролни и регулаторни органи.

Пред БНР днес шефът на БИПИ Биляна Гяурова разяснява:

" Решението на Конституционния съд (за Съдебния инспекторат - бел. ред.) даде едно безвремие, едно успокоение на националните представители да протакат до безспир провеждането на тези процедури за избор на основни органи, на основни регулатори.

Това беше направено, да не споделям преднамерено, само че с един взор в бъдещето, може би с упованието, че в действителност ще имаме политическа рецесия, в която ще се редуват предварителни избори, ще се редуват тези парламенти ", разяснява Гяурова.

По думите й - слагането на тези органи с изтекли мандати в така наречен изпреварващо послушание руши държавността и доверието в институциите, счита тя. То води и до ниска изборна интензивност поради недоверието в държавността.

Тя сподели, че определението е на Съда на Европейски Съюз в няколко негови решения - че когато един орган работи отвън мандат, това води до непрекъснато напрежение и кара хората в него да извършват поръчки от тези, които са на власт.

" Ние сме на ръба на конституционна рецесия, към момента не сме в изискванията на конституционна рецесия ", уточни тя.

По думите ѝ, в случай че се сформира постоянно държавно управление, са необходими най-малко няколко месеца, в случай че се огледа съществено на процедурите, с цел да бъдат проведени транспарантно и обективно, а хората да бъдат избрани не въз основа на " политически патронаж ".

" Поне 3 месеца сигурно би трябвало да бъдат дадени, с цел да има задоволително време за номинации. Не чакам Народното събрание да направи отделна комисия за тези избори, както предлагаме от години. "

Запитана би трябвало ли да има непрекъсната процедура за избор на регулатори, а не тя да се трансформира конюнктурно, тя посочи какъв брой е значимо да има обособена парламентарна комисия, " основана на паритетен принцип и да се занимава само и единствено с това ". Така съгласно нея ще може да се избегне смяната на закона поради съответно лице, с цел да бъде то " напаснато " на съответната позиция.

Гяурова регистрира " някакъв страх да се направи постоянно държавно управление ", тъй като " може би ще бъде платена някаква политическа цена ". По думите ѝ е налице " несигурност да се надскочат тяснопартийните ползи ". 

Формиране на конституционно болшинство в Народното събрание значи, че  е напълно допустимо да се изберат органите, които се гласоподават с квалифицирано болшинство, съобщи Биляна Гяурова.

Тя добави, че да се вършат ангажименти сред политическите сили за тези органи, които желаят над 160 гласа - да вземем за пример членове на Висш съдебен съвет и на Инспектората няма нищо неприятно. Лошо е когато се водят непрозрачно тези ангажименти.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР