Shell и Deloitte публикуваха съвместно проучване за декарбонизирането на товарните

...
Shell и Deloitte публикуваха съвместно проучване за декарбонизирането на товарните
Коментари Харесай

Товарните превози близо до повратна точка за по-бързо декарбонизиране от очакваното

Shell и Deloitte разгласиха взаимно изследване за декарбонизирането на товарните транспорти, основано на мненията на ръководители от бранша и специалисти от целия свят. Повече от 70% от 158-те интервюирани смятат декарбонизирането за водещ или един от топ 3 целите на тяхната организация.

Докладът „ Декарбонизиране на товарните транспорти: Ускоряване “ ( “Decarbonising Road Freight: Getting into Gear ”) предлага детайлна 10-годишна пътна карта с 22 решения, които адресират икономическите, техническите, регулаторните и организационните фактори, които въздействат на способността на бранша да се декарбонизира. Проучването демонстрира, че над 70% от участниците виждат електрическите транспортни средства с атомна горивна клетка и тези на батерия като най-добре използваната дълготрайна технология с нулеви излъчвания за товарните транспорти. Много от интервюираните имат вяра, че тези камиони ще станат рентабилни и конкурентоспособен през идващите от 5 до 10 години.

„ Камионите на процедура транспортират всичко, от което модерното общество се нуждае в всекидневието си. Особено в актуалната рецесия, породена от COVID-19, хората осъзнаха какъв брой основни са товарните транспорти за доставянето на жизненоважни артикули “, сподели Хуберт Вигевино, шеф за Downstream бизнеса в Shell (преработката и продажбата на сурови петролни продукти). „ В момента товарните транспорти са виновни за 9% от световните въглеродни излъчвания. С предстоящото двойно увеличение на тези услуги до 2050 година е значимо в този момент да се подхващат незабавни дейности, с цел да може до тогава секторът да бъде ориентиран към развиване с нулеви излъчвания. Транспортните компании, производителите на камиони и доставчиците на сила към този момент започнаха да влагат в нисковъглеродни решения или такива с нулеви излъчвания, само че секторът изисква още по-стабилни политики и регулации, с цел да може смяната да се форсира. “

Основните акценти от отчета върху вероятностите пред промишлеността включват:

• Да се отговори на задачата, заложена в Парижкото съглашение, безспорните излъчвания от товарните транспорти да бъдат понижени с съвсем 60% до 2050 година спрямо 2018 (годината, която се приема за базова линия) макар предстоящото удвояване на размера на тези услуги в същия интервал.

• 80% от участниците в изследването одобряват като съществени бариери за декарбонизацията неналичието на регулаторни тласъци и сложността на процеса по замяна на инфраструктурата. 70% пък считат лимитираното търсене от клиентите за най-голямата спънка.

• Повечето респонденти се съгласяват, че технологиите за декарбонизиране на пътния товарен превоз съществуват, макар че към момента не са изцяло рентабилни и конкурентноспособни, а производителите на камиони към този момент създават електрически транспортни средства с атомна горивна клетка или на батерия.

• Компаниите би трябвало да стартират да приоритизират подмяната на рейсове и камиони за по-кратки дистанции и за товарни курсове в градска среда, като употребяват наличните електрически транспортни средства с атомна горивна клетка или с батерия, които са с нулеви излъчвания.

• Чрез обединявания и партньорства играчите в бранша би трябвало да ускорят навлизането на камиони и горива с нулеви излъчвания в районни клъстери и по коридорите с максимален трафик.

• Горивата с ниски излъчвания като полутечен природен газ (LNG), био LNG, компресиран природен газ и биодизел би трябвало бързо да бъдат комерсиализирани в границите на към този момент съществуващите точки на доставяне, само че не и там, където биха попречили разгръщането на решения за нулеви излъчвания.

• Незабавно понижаване на излъчванията може да бъде реализирано за флотилии с камиони на дизел, като се усъвършенства дизайнът на транспортните средства, вкарат се цифрови решения за усъвършенстване на ръководството на автопарка и посредством потреблението на висококачествени горива и масла.

„ Следващите 10 години ще бъдат от сериозно значение за въвеждането на транспортни средства с нулеви излъчвания в товарните транспорти. Много е окуражаващо, че водачите в бранша към този момент са почнали да мислят дружно върху обща софтуерна тактика “, сподели Карлос Маурер, изпълнителен вицепрезидент „ Сектори и декарбонизация “ в Shell. „ Вярваме, че откакто е създаден в нужния мащаб, водородът би могъл да бъде по-рентабилният и елементарно осъществим път към нулевите чисти излъчвания за тежкотоварните и среднотоварните коли, които се движат на дълги дистанции. Електрическата подвижност би направила същото за лекотоварните и среднотоварните транспортни средства с къси направления. Shell към този момент стартира да подхваща стъпки, с цел да направи енергийните решения налични за клиентите. Партнираме си и с други компании, с цел да разтеглим тези старания. “

Shell също по този начин издаде и съпътстващ отчет „ Декарбонизиране на сухопътния товарен превоз: Пътят на Shell напред “ ( “Decarbonising Road Freight: Shell’s Route Ahead ”), който демонстрира ролята на компанията за декарбонизирането на бранша. В него се подчертава върху упоритостите на Shell във връзка с климата и проектите за понижаване на интензивността на излъчванията на автопарка й от близо 3000 тежкотоварни цистерни с 10% до 2025 година и с 30% до 2030 година спрямо данните от 2018 година Докладът разкрива и по какъв начин компанията цели да развива горивата с ниски и нулеви излъчвания, да построява подобаваща инфраструктура, да предлага решения за понижаване и компенсиране на излъчванията, да дава рекомендации за съответни политики и да си партнира с други представители на бранша на товарните транспорти.

Можете да свалите отчетите „ Ускоряване “ ( “Getting into Gear ”) и „ Пътят на Shell напред “ ( “Shell’s Route Ahead ”) от www.shell.com/DecarbonisingRoadFreight.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР