Шефът на МВР Бойко Рашков поиска днес от ръководителя на

...
Шефът на МВР Бойко Рашков поиска днес от ръководителя на
Коментари Харесай

Бойко Рашков поиска от шефа на Националното следствие да разследва Иван Гешев

Шефът на Министерство на вътрешните работи Бойко Рашков изиска през днешния ден от ръководителя на Националната следствена работа Борислав Сарафов да стартира следствие против основния прокурор Иван Гешев. Любопитното е, че сега Сарафов е и зам.-главен прокурор. Още пред Народното събрание предишния петък Рашков съобщи, че ще даде на един прокурор в България материалите против обвинител №1.
Оказва се, че „ избраникът “ е Сарафов. Вътрешният министър отбелязва в документа: „ Вие имате статут на прокурор /заместник на основния прокурор/ и на проверяващ орган - началник на Национална следствена служба. Налице са в действителност и правни предпоставки да вземете решение за формиране на досъдебно произвеждане и започване на следствие. По подобен метод ще се отговори и на въпросите: недостижим ли е основният прокурор у нас; работи ли действително правилото на тъждество на жителите, прогласен в чл.6, ал.1-2 Конституция на Република България и дали следствено - прокурорската процедура е на равнището на решение № 11/23.07.2020г. по к.д. № 15/2019г. на Конституционния съд на Република България “.
Сигналът до шефа на Национална следствена служба Борислав Сарафов е къса версия на отчета, с който Бойко Рашков изиска посредством правосъдния министър Янаки Стоилов да се гласоподава оставката на Иван Гешев. Както стана ясно предходната седмица кадровиците на Темида с болшинство отхвърлиха опцията Доклада да бъде позволен за разглеждане. Така с помощта на това си деяние, нагледно наречено първи рунд, Рашков очерта главния кръг от хора в правосъдната система, които не дават да падне и косъм от главата на Гешев. Ако приемем, че сигнализирането на Сарафов за Гешев е втори рунд, ще се разбере дали в същата тази система ще се откри храбрец, който да проверява Първия по данни за нарушавания и закононарушения.
Преди две години в медиите стремително се заприказва за подписаните имотни покупко-продажби на 21-годишния тогава наследник на Сарафов. Проверка на прокуратурата сподели, че всичко си е наред с тях. Разбира се, че никой не се е заблуждавал, че от държавното обвиняване може да излезе нещо друго.
От Национална агенция за приходите, обаче изненадващо означиха, че изводите са направени преждевременно, защото инспекцията е обхванала интервала сред 2015 и 2018 година Оказва се, че по-късно синът на Сарафов е сключил още две покупко-продажби. Той е купил ателие от 149 кв. м, две тераси от 87 кв. м и гараж за 109.5 000 евро през 2018 година, а през тази година още едно ателие от 137 кв. м за 98 000 евро в затворен комплекс в столичния квартал „ Бояна”. Двете покупки са осъществени на доста по-ниски цени от оповестените от компанията продавач на уеб страницата й, написа „ Сега”. Не е тествана и продажбата на жилище в кв. „ Люлин” за 1043 евро на кв.м, осъществена също през 2019 година
Скандалът с името на Борислав Сарафов последователно затихна до предходната година. Тогава от следствие на АКФ, станало известно като „ Осемте джуджета “, се разбра, че шефът на Национална следствена служба върви на крайник в този ресторант при посочения за човек на Делян Пеевски- юрист Петьо Петров-Пепи Еврото.
Името на Сарафов беше спрягано и за поста на основен прокурор. През цялото време кандидатурата му стоеше на втори проект. Казват, че за него са се развили неподходящо нещата най-много поради поохладнелите му връзки със Сотир Цацаров още до момента в който оглавяваше държавното обвиняване.
„ Прокурорите са подчинени на основния прокурор по силата на член 136, алинея 5 от Закона за правосъдната власт /ЗСВ/ и в доста случаи тяхната йерархична взаимозависимост господства над свободата на волята им да упражняват пълномощията си по вътрешно разбиране. Това изяснява за какво макар публичните упования никой от тях не реагира против Иван Гешев, направил груби нарушавания на закона и европейските стандарти в региона на наказателния развой “, написа в този момент в сигнала си Бойко Рашков до Борислав Сарафов.
Дали ще стартира следствие против Иван Гешев следва да забележим.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР