Сградите, известни като боянските сараи на Доган, вече са в

...
Сградите, известни като боянските сараи на Доган, вече са в
Коментари Харесай

АПС с остра реакция след събарянето на боянските „сараи на Доган“

Сградите, известни като боянските сараи на Доган, към този момент са в историята. Те са съборени по искане на техния притежател – Данаил Папазов, който бе министър на превоза в държавното управление на Пламен Орешарски.

Припомняме, че Папазов се оказа притежател и на „ летните сараи “ в парк „ Росенец “ край Бургас. Ахмед Доган бе изпъден и от двата парцела след настъпилия разлом сред него и Делян Пеевски.

По мотив събарянето на постройките на ул. „ Стар Беловодски път “ в София Алиансът за права и свободи (АПС) – новата групировка към Доган, през днешния ден излезе с остра позиция.

„ Ново, ужасяващо удостоверение за осъзнато, координирано и целеустремено деяние против демокрацията в България, против устоите на гражданското общество и против правилата, върху които се гради правовата страна. Само по този начин може да бъде несъмнено бруталното и демонстративно разрушение на емблематичната база за образование на млади фрагменти на Движението за права и свободи (ДПС) в Бояна – знак, построен с труда, волята и вярата на генерации български жители в правото, свободата и демокрацията “, показват от АПС.

Според партията, която е в развой на основаване, това не било просто постройка, а „ жива институция – сърце на демократичната мисъл и политическата просвета на нова България “.

За повече от 22 години през тази база минали хиляди деятели на Движение за права и свободи – „ хора, които посвещаваха себе си на идеята за отбрана на човешките права, на локалното самоуправление, на присъединяване на жителите в ръководството и на равноправието като главен дирек на държавността “.

„ Там се изграждаха водачи, възпитаваше се отговорност, отстояваше се достолепието на индивида. Там се ковеше моралът на свободния политически развой – мястото, където демокрацията имаше дом. Днес този дом беше подравнен със земята. Брутално. Демонстративно. Безнаказано. Сякаш някой желае да ни върне в тези мрачни времена, когато страхът и беззаконието диктуваха живота на жителите. Сякаш някой се стреми да покаже, че в България демокрацията е унизима, че законът може да се изопачи, че политическата воля на хиляди може да бъде погазена с един екскаватор и няколко фалшифицирани документа “, считат от АПС.

Според тях е налице „ вандалски акт, осъществен посредством машинация, корист и замяна на благосъстоятелност – закононарушение не просто против едно придвижване, а против самата концепция за правда, правдивост и морал “.

„ Това е посягане против устоите на държавността, против полезностите на Европейския съюз и на НАТО, част от които България се гордее да бъде. Такъв акт е срам за институциите, в случай че те останат безучастни. Позор за страната, в случай че мълчи. Позор за обществото, в случай че сведе глава. Днес е тестване за всички демократи в България – без значение от партийната им принадлежност “, считат от АПС.

Никой нямал право да остане безразличен - „ когато един знак на свободата е опустошен, когато се унищожава място, в което са се формирали генерации младежи, повярвали, че политиката може да бъде честна, обективна и ориентирана към индивида “.

„ Призоваваме всички почитатели на концепциите за права и свободи, всички демократично мислещи жители, общественици, интелектуалци и организации – да изразят своята позиция, да не разрешат този акт да бъде потулен, оневинен или пропуснат. Да изпратят своите протестни заявления до Алианса за права и свободи (АПС), до главните държавни институции, до медиите, до европейските структури и интернационалните сътрудници на България “, упорстват от групировката на Ахмед Доган.

„ Да изкрещим, че не ни е боязън и няма да допуснем нова тоталитарна тирания! “, приключва позицията на АПС.

Цялата позиция тук:



Иначе „ Дневник “ и bTV оповестиха, че събарянето на постройките е законно. Пред администрацията на регион „ Витоша “ притежателят е дал съответните документи.

Планира се унищожаване на всичките три здания в парцела. Все още притежателят не е изпратил за координиране с основния проектант на региона капиталово желание за новия градеж, споделил пред „ Дневник “ кметът на „ Витоша “ Зарко Клинков.

Съборените здания са били с 10 жилището, с затрупан басейн и зали за съвещания.

На въпрос на " Дневник " какво е наложило събарянето на очевидно постоянни здания, строени през 2002 година, Папазов дал отговор: " Това си е моя работа. " И добавил в множествено число: " готвим нов план ", без да уточни с кого.

Пред bTV Папазов пък декларирал, че на терена ще се строят „ жилищни или офис здания “.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР