Северна Корея: Никога няма да се откажем от ядрената си програма
Северна Корея в никакъв случай няма да се откаже от нуклеарната си стратегия. Това съобщи заместник-министърът на външните работи на страната Ким Сон Гьон пред Общото заседание на Организация на обединените нации в понеделник, оповестява " Ройтерс ".
Той я разказа като " еднакво на искане към нея да се откаже от суверенитета и правото си на битие ".
За първи път Северна Корея изпрати чиновник на годишното събиране на международните водачи за Общото заседание, откогато външният министър на страната пътува до Ню Йорк през 2018 година
" Налагането на " денуклеаризация " на КНДР е еднакво на искане към нея да се откаже от суверенитета и правото си на битие и да наруши Конституцията ", сподели Ким, визирайки формалното име на страната, Корейска народнодемократична република. " Ние в никакъв случай няма да се откажем от суверенитета, да се откажем от правото си на битие и да нарушим Конституцията. "
" Благодарение на засилената физическа военна възпираща мощ на нашата страна, директно пропорционална на възходящата опасност от експанзия на Съединени американски щати и техните съдружници, волята на вражеските страни да предизвикат война е изцяло лимитирана и салдото на силите на Корейския полуостров е обезпечен ", сподели той.
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп съобщи предишния месец, че желае да се срещне със севернокорейския водач Ким Чен Ун тази година. След встъпването в служба на Тръмп през януари, Ким пренебрегва многократните му апели да възроди директната дипломация, която той водеше по време на мандата си от 2017 до 2021 година, който не докара до съглашение за прекъсване на нуклеарната стратегия на Северна Корея.
Миналата седмица обаче Ким съобщи, че няма причина да се заобикалят договаряния със Съединени американски щати, в случай че Вашингтон спре да упорства страната му да се откаже от нуклеарните оръжия, само че в никакъв случай няма да се откаже от нуклеарния боеприпас, с цел да постави завършек на глобите, оповестиха държавните медии.
" Никога няма да се откажем от нуклеарната сила, която е наш държавен закон, национална политика и суверенна власт, както и правото ни на битие. При никакви условия в никакъв случай няма да се откажем от тази позиция ", съобщи заместник-министърът на външните работи пред Общото заседание на Организация на обединените нации.
Северна Корея е под наказания на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации от 2006 година и ограниченията непрестанно се ускоряват през годините за прекъсване на създаването на нуклеарни оръжия и балистични ракети от Пхенян.
Но Русия и Китай в този момент упорстват, че глобите на Организация на обединените нации против Северна Корея би трябвало да бъдат облекчени по филантропични аргументи и в опит да убедят Пхенян да възобнови договарянията.
Русия също по този начин построи по-тесни дипломатически и военни връзки със Северна Корея след нахлуването си в Украйна през февруари 2022 година, а съветският президент Владимир Путин и Ким са посетили взаимно страните си. Русия ще се бори с украинските сили.




