Сенатът на САЩ одобри резолюция, ратифицираща протоколите за присъединяване на

...
Сенатът на САЩ одобри резолюция, ратифицираща протоколите за присъединяване на
Коментари Харесай

САЩ ратифицираха членството на Финландия и Швеция в НАТО

Сенатът на Съединени американски щати утвърди резолюция, ратифицираща протоколите за присъединение на Финландия и Швеция в НАТО след историческото решение на тези две страни да се откажат от неутралитета си поради съветската инвазия в Украйна, съобщи Франс прес.

Горната камара в Конгреса на Съединени американски щати утвърди резолюцията с голямо болшинство при гласуването й от сенаторите от двете партии - с 95 гласа "за " против един "против ". За приемането на текста беше належащо той да бъде подсилен от минимум две трети от гласувалите.

Администрацията на Джо Байдън поддържа влизането на Финландия и Швеция в Алианса, само че в Съединени американски щати само Сенатът има право да ратифицира интернационалните съглашения.

Малко прди гласуването водачът на демократите в Сената Чък Шумър разяснява, че съветският президент Владимир Путин се опитал да употребява войната в Украйна, с цел да раздели Запада, само че "вместо това днешното гласоподаване демонстрира, че Алиансът е по-силен от всеки път ".

По-рано тази седмица протоколите за присъединение на двете скандинавски страни към НАТО бяха утвърдени и от парламентите на Франция и Италия.
 Френският парламент ратифицира във вторник включването на Финландия и Швеция в НАТО с 209 гласа
Заедно със Съединени американски щати страните, утвърдили бъдещото участие на Финландия и Швеция в Алианса, стават 23 от общо 30. За да влязат в действие протоколите за присъединение, те би трябвало да бъдат утвърдени от всички страни членки на пакта, напомня Българска телеграфна агенция.

Членството на двете скандинавски страни обаче към момента не е обезпечено, защото Турция заплашва да "замрази " процеса, обвинявайки ги в поддръжка на Кюрдската работническа партия (ПКК) и съдружниците й, считани от Анкара за терористични организации.

Затова в началото турският президент Реджеп Тайип Ердоган заявява, че страната му ще блокира влизането на Финландия и Швеция в НАТО.

През юни трите страни, обвързвайки участието с задължения Хелзинки и Стокхолм да спомагат на Анкара в преследването на кюрдските придвижвания и поддръжниците им на тяхна територия.

В края на юли обаче Ердоган още веднъж заплаши да блокира процеса, обвинявайки по-конкретно Швеция, че не е "поела своя дял " от битката против тероризма.
 Нови членове, още военни в Европа, нова помощ за Украйна. Какво реши НАТО в Мадрид  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР