Селско стопанство насред пустиня? Да, възможно е в Саудитска Арабия.

...
Селско стопанство насред пустиня? Да, възможно е в Саудитска Арабия.
Коментари Харесай

Фермери от Саудитска Арабия направиха стопанство насред пуст...

Селско стопанство посред пустиня? Да, допустимо е в Саудитска Арабия. Използвайки нови технологии за напояване, тази страна сполучливо развива земеделска промишленост. Зелените полета, ситуирани в долината Vadi Az-Sirhan, са доста необикновени - те са кръгове с диаметър до 1 км и наподобяват доста впечатляващи от високо. Всъщност те са част от новаторско решение за напояване.

Вода в арабската пустиня има, само че е на дълбочина от един километър. Намира се в останките от античен хладилник, които имат възраст два милиона години. Специални сонди вадят водата от кладенеца. Тя доближава до центъра на полето посредством специфична тръба с голям брой отвори, които напояват културите. Тръбата се задвижва от налягането, заради което не е належащо потреблението на електричество.

" Мечтата на всеки фермер " - това е по този начин нареченото кръгово напояване, създадено от американеца Франк Зибах. Успешно се ползва в доста сухи региони на планетата. Броят на тези полета в Саудитска Арабия нараства с бързи темпове.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР