Идва един ден с 40 градуса и температурите рухват
Седмична прогноза на Meteo Balkans (18 август – 24 август): Динамична седмица с превалявания, жеги и захлаждане
Отново се чакат температури до 39–40 градуса по Целзий, само че за благополучие това ще продължи единствено един ден. След този интервал желаеме да обърнем внимание на предстоящите предфронтални феномени в петък и събота – вероятни са мощни гръмотевични стихии още преди прекосяването на фронталната линия.
Предстои седмица с разнообразно време, като времето ще премине от несигурно и дъждовно към горещо, а по-късно – още веднъж към по-хладно.
Времето във вторник и сряда - повече облаци и превалявания
Вторник ще бъде белязан от неустойчива въздушна маса. Очаква се развиване на купеста и купесто-дъждовна облачност, която ще донесе краткотрайни превалявания с гръмотевици, изключително в Централна и Източна България. Вятърът ще се ориентира от североизток, а оптималните температури ще са сред 26° и 33°. По-малка е вероятността за валеж по Южното Черноморие.
В сряда времето още веднъж ще е най-вече слънчево. Следобед облачността още веднъж ще се усили, по-значителна ще е в планинските и източните региони, където на обособени места е вероятен временен дъжд и гръмотевици, ще има и условия за градушки. Причината за преваляванията във вторник и сряда е преминаващо през нашата страна едва изразено атмосферно разстройване.
Времето в четвъртък и петък - Африка се завръща!
Четвъртък ще донесе най-вече слънчево време. Южният вятър ще се усили и ще започне бързо стопляне. Температурите ще се покачат, а след обяд ще имаме и повече облаци, само че ще е най-вече висока. Температурите ще са сред 32-35°С.
В петък жегата ще достигне своя връх – температурите ще скочат до 35° – 40°. През деня ще е най-вече слънчево, само че по здрач над Западна България ще се развие мощна купесто дъждовна облачност, с голяма възможност за валежи и гръмотевици. Ще духа сдържан юг-югозападен вятър.
Уикенда - фронт, превалявания и застудяване
През нощта против събота над страната ще премине леден атмосферен фронт. От запад на изток ще се развие купесто-дъждовна облачност с краткотрайни превалявания и гръмотевични стихии. На места са вероятни и градушки. Вятърът ще се обърне от северозапад и ще се усили, като температурите ще се намалят с 5–7 градуса.
В неделя ще продължи нахлуването на по-хладен въздух от североизток. Облачността краткотрайно ще намалее и на доста места ще се откри най-вече слънчево време




