Седем години след референдума за Брекзит делът на британците, които

...
Седем години след референдума за Брекзит делът на британците, които
Коментари Харесай

Британците, които искат присъединяване към ЕС, са най-много от 2016 г. насам

Седем години след референдума за Брекзит делът на британците, които желаят да се причислят към Европейския съюз, се е повишил до най-високите си равнища от 2016 година насам съгласно ново изследване, представено от " Гардиън ".

И британците, и европейците също така считат, че завръщането на Обединеното кралство в Европейски Съюз става все по-вероятно, а британците са по-оптимистично настроени за бъдещето на блока - до степен, че имат вяра повече на Европейската комисия, в сравнение с личното си държавно управление.
Според данните от последното изследване на YouGov като се изключи тези, които са споделили, че няма да гласоподават или не знаят, 58.2% от хората във Англия в този момент биха дали своят вот за наново присъединение.
Делът е малко по-нисък от 60-те %, регистрирани през февруари тази година, и се повишава повече или по-малко поредно от най-ниското равнище след референдума - 47% при започване на 2021 година

Проучването също по този начин откри, че европейците са доста по-малко склонни да считат, че други страни ще последват образеца на Англия. Запитани дали биха дали своят вот за оставане в Европейски Съюз или за овакантяване на референдум в жанр Брекзит, 62% от интервюираните във Франция и 63% в Италия, които обичайно са измежду най-слабо въодушевените страни членки на Европейски Съюз, са дали отговор, че биха дали своят вот за оставане.

В множеството от изследваните страни поддръжката за продължение на участието в Европейски Съюз в този момент е спаднала назад до равнищата от преди нашествието на Русия в Украйна, която провокира мощен скок в проевропейските настроения, демонстрират данните на YouGov.

 Само 18% от гласувалите за Брекзит считат, че е бил сполучлив Само 18% от гласувалите за Брекзит считат, че е бил сполучлив

Осемдесет и седем % от интервюираните в Испания са споделили предишния месец, че биха избрали да останат, наред със 79% в Дания, 70% в Швеция и 69% в Германия.

Рекорден дял от респондентите във Англия също по този начин считат, че е малко евентуално други страни да последват образеца ѝ и да изоставен Европейски Съюз през идващото десетилетие - 42% дефинират това като малко евентуално, по отношение на 26% преди три години, до момента в който 40% го правят оценка като евентуално, спад от 58%.

Сред страните членки на Европейски Съюз има сходна наклонност, като 45% от интервюираните във Франция считат, че е евентуално да има ново излизане от Европейски Съюз, спрямо 55% през февруари 2020 година В Германия процентите са 36 на 100 (спад от 42 на сто), а в Дания 29% (41%).
Докато настроенията към участието в Европейски Съюз са се трансформирали доста във Англия след референдума, нежно болшинство (51%) към момента считат, че е малко евентуално Англия да се причисли още веднъж към Европейски Съюз в някакъв предстоящ миг в бъдещето.
Отново обаче този % понижава повече или по-малко непрекъснато - бил е 62% преди две години. Същевременно 29% от респондентите във Англия са споделили през април, че считат, че е евентуално страната да се причисли още веднъж - нарастване по отношение на 21% първоначално 2021 година

Хората в Италия (61%) и Франция (54%) са по-малко уверени, че Англия ще се причисли още веднъж, като Дания (43%) и Швеция (49%) са по-положително настроени. Във всички страни по-голям % считат, че завръщането на Англия е евентуално, в сравнение с през 2021 година

Британското доверие в бъдещето на Европейски Съюз също се е повишило доста след референдума. За първи път повече британци (41%) декларират, че са оптимисти за вероятностите на блока, в сравнение с песимисти (36%).

По-слаб е обаче оптимизмът за въздействието на Брекзит върху английската стопанска система. Около 58% от респондентите в Обединеното кралство са споделили през април, че считат, че излизането на страната от Европейски Съюз ще има негативно влияние - внезапно нарастване по отношение на 50% преди две години.

Анкетираните отвън Обединеното кралство като цяло са по-слабо песимистично настроени за вероятностите на страната, в сравнение с тези в нея, и са по-склонни да кажат, че напускането на блока няма да окаже доста въздействие върху икономическото показване на Англия.
Може би най-изумителното е, че съгласно данните британците към този момент са по-склонни - въпреки и с дребна разлика - да заявят, че имат вяра повече на Европейската комисия (25%), в сравнение с личното си държавно управление (24%).
Доверието в английското държавно управление се срина от 40% през април 2021 година, до момента в който доверието в комисията се увеличи от 2016 година насам.В коментар за " Гардиън " Тимъти Гартън Аш отбелязва, че Англия е като платноходка, която се движи безредно по средата на Ламанша. Повечето от пасажерите ѝ желаят тя да се движи по-близо до континенталния бряг и даже капитанът наподобява желае да направи някои скромни корекции в курса си.

Но мощните ветрове и течения отблъскват лодката още повече от континента.

Ще е нужна доста по-решителна смяна на курса от нов капитан, откакто през идната година на борда пристигна друг екипаж, с цел да могат силите на доближаване да надделеят над тези на отдалечаване, счита Тимъти Гартън Аш.

 Над половината британци желаят Лондон да построи по-тесни връзки с Европейски Съюз Над половината британци желаят Лондон да построи по-тесни връзки с Европейски Съюз

Според коментара, в случай че лейбъристите завоюват идващите избори, със или без потребността от някакъв тип парламентарна поддръжка от страна на Либералдемократите или Шотландската национална партия, новото държавно управление безспорно ще търси по-добра договорка с Европейски Съюз.

Това може да включва обилни детайли на присъединяване в единния пазар и митническия съюз, със съответното регулаторно приравняване. Трудно е да се види по какъв начин лейбъристите могат даже малко да се надяват да реализират извънредно амбициозната си цел за " обезпечаване на най-високия резистентен напредък в Г-7 ", без да понижат търканията след Брекзит с най-големия пазар на страната.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР