Сделката относно електропреносната връзка Гърция-Кипър между гръцкия независим оператор на

...
Сделката относно електропреносната връзка Гърция-Кипър между гръцкия независим оператор на
Коментари Харесай

Френският фонд може да промени правилата за енергийната връзка между Кипър и Гърция

Сделката по отношение на електропреносната връзка Гърция-Кипър сред гръцкия самостоятелен оператор на електропренос (ADMIE) и френския капиталов фонд Meridiam, обявена от Bloomberg в четвъртък, беше доказана в петък от Kathimerini, базирайки се на източници от Париж. Все още обаче нито една от страните не е оповестила публично съглашението, написа електронното издание на в. Kathimerini.

Сделката съответно включва навлизането на Meridiam като стратегически вложител в Great Sea Interconnector (GSI), субектът, виновен за електрическата връзка сред Крит и Кипър. Meridiam ще има 49,9% дял, осигурявайки си пет места в борда на шефовете на предприятието, до момента в който ADMIE ще резервира дял от 50,1% и шест места.

Френският фонд, който ръководи активи на стойност 22 милиарда $ и оперира в над 25 страни с повече от 125 инфраструктурни плана, договаря с ADMIE от няколко месеца за присъединяване си в плана за междусистемна връзка Крит-Кипър. Тези диалози набраха скорост след междуправителственото съглашение сред Гърция и Кипър през септември и срещата сред френския президент Еманюел Макрон и гръцкия министър председател Кириакос Мицотакис през октомври.

Силният интерес на Франция към плана за междусистемна връзка частично се дължи на присъединяване на френския промишлен водач Nexans, който построява подводния кабел, представляващ 25% от настоящия му закъснение. Nexans също чака окончателната поръчка от ADMIE за тази значима част от плана.

Участието на Meridiam в допълнение затвърждава каузи на Франция в плана, който се чака да ускори геополитическото му значение и да служи като стратегически „ щит “ при полагането на подводния кабел.

Геополитическите проблеми са основен въпрос за Meridiam. Според основани в Париж източници, преди да завърши съглашението с ADMIE, Meridiam е потърсила уверения от гръцкото държавно управление, че проблемите, свързани с изследванията на морското дъно, които бяха забавени заради турски възражения, ще бъдат решени скоро. Освен това Meridiam получи уверения за продължение на поддръжката за плана от френското президентство.

Проблеми с финансирането

Прилагането на съглашението изисква разрешаване на регулаторни провокации, свързани с финансирането на плана на стойност 1,9 милиарда евро, от които 657 милиона евро се покриват от европейско финансиране. Френската компания също по този начин чака позитивен отговор от Европейската капиталова банка (ЕИБ), която сега прави дю дилиджънс на заем от 500 милиона евро, пожелан от ADMIE.

Осигуряването на поддръжка от Кипър, който има директно присъединяване в плана, също е изискване за дялово присъединяване на Meridiam. Според източници Meridiam възнамерява скоро да посети Кипър, съпроводен от ADMIE, за срещи с регулаторния орган на Кипър, CERA, и кипърското държавно управление в опит да построи доверие и да подсигурява триумфа на плана.

Геополитически съображения

Основният фактор, определящ бъдещето на плана обаче, остава геополитическата обстановка. От средата на октомври корабът, нает от Nexans за изследвания на морското дъно, не може да влезе в интернационалните води. Тези сондажни изследвания са сериозни за установяване на точния маршрут на подводния кабел. Според всички участващи страни влизането на кораба в интернационалните води би разрешило както финансови, по този начин и механически проблеми, осигурявайки нужната инерция за продължение на плана.

Френската страна също счита техническите аспекти на плана за високорискови, защото в никакъв случай не е положен кабел на дълбочина 2000-3000 метра, което обгръща съвсем две трети от дистанцията сред Кипър и Крит.

Сега вниманието се насочва към позицията, която Кипър ще заеме във връзка с съглашението на Meridiam с ADMIE за дял от 49,9%. Развитие по този въпрос се чака по време на среща идващия петък в Атина сред Мицотакис и президента на Кипър Никос Христодулидес.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР