Jaguar-Land Rover спира производството си в Китай и възражда забравен модел
Сблъсквайки се с предизвикателния пазар в Китай, групата Jaguar-Land Rover (JLR) подхваща забележителна стратегическа смяна, като взема решение да приключи производството на личните си модели в района и вместо това да ребрандира коли, основани на китайски платформи, от 2026 година. Това решение следва регистрираната загуба от 18,7 млн. $, понесена от взаимното дружество с Chery през последната финансова година.
Като част от това преструктуриране Jaguar ще приключи производството на XE, XF и E-Pace, които понастоящем се създават в взаимно дружество на Chery, до септември тази година. Land Rover ще последва образеца, като приключи китайското произвеждане на Range Rover Evoque и Land Rover Discovery Sport до края на идната година.
Изненадващ поврат е, че Freelander ще се завърне, въпреки и в напълно нов образ. Според индустриални отчети JLR и Chery си сътрудничат по нова гама от коли, особено пригодени за китайския пазар, които ще се продават под възродената марка Freelander. Тези нови модели ще бъдат подкрепени от платформата T1X на Chery - модулна архитектура, за която се оповестява, че е употребила приноса на JLR по време на създаването ѝ още през 2016 година. Понастоящем платформата T1X служи за основа на многочислени SUV модели на другите подмарки на Chery, в това число Tiggo, Omoda и Jaecoo.
Очаква се първичният модел Freelander да бъде оборудван с plug-in хибридно задвижване. Макар че JLR ще има пръст в дизайна на тези коли, Freelanders освен ще употребяват създадената в Китай архитектура, само че и ще бъдат напълно ориентирани към облекчаване на характерните условия на китайския пазар, включвайки „ китайски атрибути “ и постигайки „ китайски разноски “, което ги прави „ съвършени за китайския пазар “, съгласно финансовия шеф на JLR Ричард Молиню.
Очаква се новата гама Freelander да се продава дружно с по-големите вносни модели на JLR като Range Rover и Defender. Тези коли с по-високи цени се смятат за по-малко уязвими към мощната ценова конкуренция от страна на локалните китайски производители.
Молиньо осведоми вложителите, че сложната финансова година се дължи значително на няколко основни модела, които доближават края на настоящия си витален цикъл, като отбелязва, че други задгранични марки се сблъскват с сходни трудности на известния като конкурентен китайски пазар. Този стратегически завой повтаря дейностите на други интернационалните производители на коли, като да вземем за пример филиала „ AUDI “ на Audi, които изследват нови пътища за привличане на китайските консуматори посредством потребление на локално създадени технологии.
Макар че към момента не е публично доказано, съществува огромна възможност възродената марка Freelander в последна сметка да бъде пусната на международния пазар. Като се има поради съществуващата тактика на JLR за „ къща от марки “, в границите на която бяха основани подмарки като Range Rover и Discovery, фокусираната върху Китай марка Freelander може евентуално да бъде показана на задгранични пазари в бъдеще.
„ Тя има капацитет да стане световна “, съобщи Молиньо - мнение, което може да се съгласува и с упоритостите на Chery за по-нататъшно разширение на интернационалните пазари. Забележително е, че Chery е най-големият експортьор на коли в Китай през предходната година, като е доставил впечатляващите 1,14 млн. автомобила. Този метод на съдействие алармира за забележителна смяна в тактиката на JLR за навигиране в сложността на китайския авто пазар.
