Създаването на европейска противовъздушна и противоракетна отбрана (ПВО и ПРО)

...
Създаването на европейска противовъздушна и противоракетна отбрана (ПВО и ПРО)
Коментари Харесай

ЕС готви европейска противовъздушна отбрана

Създаването на европейска противовъздушна и противоракетна защита (ПВО и ПРО) бе във фокуса на Европейския съвет в Брюксел, заяви след неговия край ръководителят му Антониу Коща.

За първи път среща на върха на Европейски Съюз бе отдадена напълно на защитата. По тази причина водачите на страните членки се събраха на „ неофициално усамотение “ – термин, въведен от Коща. Те заседаваха не в постройка „ Европа “, както нормално, а в двореца „ Егмон “.

Европейската Противовъздушна отбрана е взаимна концепция на министър председателите Доналд Туск на Полша и Кириакос Мицотакис на Гърция. В момента Полша е ротационен ръководител на Съвета на Европейски Съюз.

Противовъздушна отбрана бе част от една от трите основни тези на Европейския съвет – построяването на качества. Те би трябвало да бъдат развити предпочитано, с съсредоточаване върху разликите сред обособените страни, посочи Коща. Освен за противовъздушната защита е бил обсъждан и препоръчаният от Варшава „ източен щит “ – подсилване на източните граници на Европейски Съюз в Полша, Балтика и Финландия.

Друга тематика е била увеличението на разноските за защита. Те са скочили с 30 на 100 сред 2021 и 2024 година Днес 23-те страни, които са членки по едно и също време на Европейски Съюз и НАТО, харчат приблизително по 2 на 100 от своя Брутният вътрешен продукт. Трябва да се продължи в тази тенденция. А Европейската комисия ще направи обзор на сегашните правила, с цел да разреши повече разноски за защита на национално равнище.

Доналд Туск не пропусна да означи, че Полша харчи най-вече в Европейски Съюз за защита. В момента разноските й са 5 на 100 от Брутният вътрешен продукт. Те са били 4% още тогава, когато не е било „ на мода “ да се приказва за увеличение на разноските.

„ Заплахите, пред които сме изправени през днешния ден, са действителни. Те нарастват и идват под доста форми – на съветската война в Украйна, на хакерски атаки, офанзиви против сериозната ни инфраструктура. Трябва да бъдем готови и да отговорим като европейци “, съобщи ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Необходимо е усилване на европейската отбранителна промишленост. И по тази причина съгласно Фон дер Лайен би трябвало повече обществено финансиране. Тя даде обещание да изследва и да употребява цялостния набор от всички типове еластичност в Пакта за непоклатимост и напредък (ПСР), с цел да бъде бъде допустимо разрешено доста увеличение на разноските за защита.

„ Работим с Европейската капиталова банка (ЕИБ) за повече еластичност в практиката на отпущането на заеми. Те имат потребност да им бъдат дадени водещи планове. Трябва и повече частно финансиране, за което е нужен разговор с частния банков бранш “, сподели Фон дер Лайен.

Трябва да се ускори и координирането в защитата, да вземем за пример посредством взаимни публични поръчки, които понижават цените и дават обилни преимущества на Европейски Съюз. А за задачата е належащо опростяване и ще бъде проучено законодателството за публичните поръчки. Така те ще бъдат ускорени и улеснени.
Украинската отбранителна промишленост – образец за европейците
Друга нужна стъпка е насърчаването на нововъведенията в защитата, продължи шефката на Европейска комисия. Това би трябвало да стане в това число посредством засилено съдействие с украинската отбранителна промишленост, която Урсула фон дер Лайен даде за образец:

„ Прекрасно е да забележим какъв брой бързо бе построена тя, най-много за дроновете – по-евтини, по-бързи, по-интелигентни. Нашата отбранителна промишленост може доста да се поучи от украинската, която има ежедневен опит от бойното поле. “

Колкото до милиардите от парите на данъкоплатците, които Европейски Съюз харчи за защита, те би трябвало да бъдат върнати като вложения под формата на повече ноухау и качествени работни места в Европа.

По-късно Фон дер Лайен изясни в отговор на журналистически въпрос, че европейската отбранителна промишленост може да бъде финансирана и от националните бюджети. Те са лимитирани от разпоредбите на Пакта за непоклатимост и напредък. Но при изключителна обстановка могат да бъдат употребявани и изключителни ограничения. Ситуацията в този момент е тъкмо такава, счита ръководителят на Европейска комисия. Този въпрос може да бъде решен с повече еластичност в Пакта.

До март Комисията би трябвало да показа Бяла книга за бъдещето на защитата. Започналите през днешния ден полемики ще служат като основа за страните членки да вземат решения през юни, добави Фон дер Лайен.

В подтекста на сигурността и защитата са били разисквани и трансатлантическите връзки.

„ Европейски Съюз е подготвен за корав, само че градивен разговор със Съединени американски щати. Но признаваме и евентуалните провокации в връзките ни и сме подготвени за тях. Когато сме на мушката незаслужено или непроизволно, Европейски Съюз ще отговори твърдо “, увери ръководителят на Комисията.

Тя разяснява, че наложените от Съединени американски щати цени на Канада и Мексико (малко по-късно отсрочени - б.р.) усилват разноските на бизнеса и нанасят щета на потребителите и служащите. Така че Европа не вижда положителни резултати от тези стъпки. Европейски Съюз дава приоритет на продуктивните полемики, само че е твърдо зает с задачите си във връзка с климатичните промени.

„ Европейски Съюз продължава да се придържа към Хартата на Организация на обединените нации и правилата на суверенитета, териториалната целокупност и ненарушимостта на границите. Това са универсални правила. Ние поддържаме Украйна в отбраната на тези правила. Ще поддържаме всички, когато териториалната целокупност на страна от Европейски Съюз е сложена под въпрос. Запазването на териториалната целокупност, суверенитета и ненарушимостта на границите на Кралство Дания е значимо за всички страни членки. Европейски Съюз напълно поддържа Дания “, отговори Антониу Коща на въпроса каква е позицията на Съюза за Гренландия.

Повод бе изказаното от американския президент Доналд Тръмп предпочитание най-големият в света остров да премине от датски под американски надзор.

За първи път след „ Брекзит “ през 2020 година в Европейския съвет взе участие английски министър председател. Лейбъристът Киър Стармър бе поканен от Доналд Туск, чиято страна е ръководител на Съвета на Европейски Съюз от 1 януари.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР