НА ПРИЦЕЛ! Съюзът на съдиите СКОЧИ на ВСС и скандалните им заплати от 22 бона
Съюзът на съдиите е сезирал кадровиците от Висшия правосъден съвет, които папкат по 22 000 лв. на месец, за опит за оказване на напън върху арбитър Ивайло Йосифов в хода на процедура за избор на началник на Административния съд в Русе. Това оповестиха от гилдийната организация, която упорства да се задейства специфичният механизъм на Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет за отбрана на независимостта на съдиите.
ССБ напомня, че на 7-ми октомври в границите на процедура за избор на ръководител на Административен съд – Русе, е докладвано, че арбитър Йосифов желае отказ на члена на съвета Драгомир Кояджиков, като оповестява, че му е оказвано въздействие в процедурата.
Това станало на 15-ти януари, за което съдията подал сигнал и имало инспекция. Съдията настоя да се изиска информация от Комисията за противопоставяне на корупцията и от Софийската градска прокуратура, както и да бъде изслушан и.ф. ръководителя на Административен съд Русе Деян Василев.
Кояджиков отхвърли да се води, като изяснява на сътрудниците си, че нищо от жалбата на съдията не се е случило или той най-малко не е взел участие.
„ Тук се твърди за опит за въздействие, излага се избран механизъм, изказвания за съществуването на подобен за метода, по който се вземат решенията в Съдийската гилдия при избор на административни ръководители “, споделя по време на съвещанието Атанаска Дишева и приканва сътрудниците си от Висш съдебен съвет да не неглижират сигнала на Йосифов.
„ За никого няма да е загадка евентуално, нито пък ще разкрия такава, в случай че кажа, че в действителност това, което тук съдията е изложил обществено, (…) в действителност съставлява изказвания, които са необятно публикувани, аз съм ги чувала доста пъти от доста места при осъществяване на избори, а и настрана от провеждането на избори, че това е методът, по който се вземат решения при избор на административни ръководители и надлежно за назначение на съдии, особено за Съдийската гилдия “, сочи Дишева.
Процедурата по чуване на претендентите беше отсрочена, до момента в който бъде получена информация от КПК и СГП.
Впоследствие се разбра, че е имало следствие, което е било прекъснато от градската прокуратура.
„ Изнесените от арбитър Ивайло Йосифов обстоятелства постановат незабавна реакция от вас, защото съдържат данни за неприемлива форма на оказване на напън и въздействие върху свободната воля на съдията. Това постанова да предприемете дейности за неговата отбрана “, пишат ССБ.
И допълват:
„ Отделно от това, доколкото са изнесени съответни данни за това, че опитът за напън е сбъднат от член на Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет с помощта и посредничеството на магистрат, при доказването им дължите да извършите оценка на осъщественото с оглед разпоредбите на Кодекса за етично държание на българските магистрати, използван както към всички съдии, по този начин и към членовете на Семеен кодекс на Висш съдебен съвет. Магистратската организация упорства за цялостна бистрота и осъществяване на бърза, обективна и обществена процедура по изясняване на всички обстоятелства и условия по случая в изключително съвещание на колегията.
SafeNews напомня, че Висшият правосъден съвет, който втори незаконен мандат си клати краката, откакто животът му по закон изтече още през октомври 2022-а, предложи фрапантен бюджет от над 1 милиард евро за правосъдната система.
Средната работна заплата за магистрат в правосъдната система ще приближи 5000 евро през 2026 година, а междинните месечни доходи на членовете на Висш съдебен съвет ще преминат границата от 11 000 евро.
ВИСША НАГЛОСТ! 11 000 евро заплата да си „ клатиш краката “?!
Източник: narod
Още вести четете в: Крими & Темида, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




