Съюзът на европейските футболни асоциации (УЕФА) финализира последните щрихи по

...
Съюзът на европейските футболни асоциации (УЕФА) финализира последните щрихи по
Коментари Харесай

УЕФА близо до финализирането на пакет за финансова подкрепа от 6 млрд. евро

Съюзът на европейските футболни асоциации (УЕФА) завърши последните линии по избавителен пакет на стойност 6 милиарда евро, с който да помогне на европейския футбол да се възвърне от пандемията от ковид, написа Блумбър, базирайки се на осведомени източници.

Финансирането е част от тристранна тактика европейския футболен орган, която ще бъде показана през идните седмици, за поддръжка на футболните клубове, след повече от година на затворени игрища и по-ниски телевизионни права.

Планът на УЕФА включва механизъм за финансиране от 2 до 6 милиарда евро, фонд за предотвратяване от бъдещи рецесии и нови правила за финансовия феърплей, описват източниците на Блумбърг.

Планът планува клубовете да имат достъп до заеми с по-ниски лихви и опция за преструктуриране на към този момент действителен дъл за по -дълги интервали - от пет до седем години.

УЕФА води договаряния с основаната в Лондон капиталова компания Centricus Asset Management по отношение на финансирането на проектите, заяви Блумбърг през април.

Мерките идва в тежък миг за най-популярния спорт в света, откакто пандемията наруши програмата на някой от най-големите европейски шампионати, в това число и на най-престижната клубна конкуренция – Шампионската лига.  През сезона 2019/2020 година европейският футболен пазар се сви за първи път след финансовата рецесия, сочат данните от отчет на Deloitte от месец юли, като приходите са спаднали с 13% до 25,2 милиарда евро.

Спадът на приходите оказа въздействие върху даже най-големите клубове в света, като този месец испанският гранд Барселона бе заставен да се раздели със суперзведата си Лионел Меси заради липса на средства. Тази седмица той подписа контракт с френския ПСЖ.

Според един от източниците на Блумбърг УЕФА ще опита да ограничи несправедливото преимущество на клубовете със супер богати притежатели, като да вземем за пример британските Челси и Манчестър сити, въвеждайки таван върху заплатите на играчите.

По -рано тази година 12 от най-големите клубове в Европа пробваха да образуван личен шампионат – Суперлига, който да им донесе по-сигурни приходи. Планът, който бе подсилен с финансиране от JPMorgan Chase & Co., обаче се срина в границите на няколко дни след отрицателна реакция от почитатели и политици.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР