Новина номер едно. Как се съобщава падането на един режим
Съвременниците му си мислят, че ще е на власт вечно. Тодор Живков е отпред на тоталитарния комунистически режим в България цели 35 години, само че губи постове си в границите на броени дни. Как наподобява 10 ноември 1989 година, когато водачът е свален от Българска комунистическа партия, през очите на публицистите тогава?
До началото на ноември 1989 година в офиса на шефа на Българската телеграфна организация ( Българска телеграфна агенция ) виси портрет на Тодор Живков. Докато той към момента е на власт, в организацията е поръчан нов портрет.
„ След като в Българска телеграфна агенция бяха поръчали портрета на Петър Младенов в рамка в редакция „ Пресфото “, незабавно се разчу, че нещо се случва “, споделя пред Свободна Европа Иво Инджев, по това време публицист в Българска телеграфна агенция. „ Ние бяхме измежду първите, които научиха, по този индиректен метод, [че Живков ще бъде сменен] “.
Въздух и цвят. Първите два митинга в София след рухването на Живков Тапата, която излетя от бутилката. На това наподобяват двата митинга в София, извършени седмица след свалянето на Тодор Живков.
Сутринта на 10 ноември , ден след рухването на Берлинската стена, Инджев получава позвъняване от сътрудник. „ Каза, че нещо става, нещо има да се случва. “
Тогава, след 35 години ръководство, Тодор Живков е освободен като общоприет секретар на Централния комитет (ЦК) на Българската комунистическа партия ( БКП), която е на власт от 1944 година Тази дата поставя началото на края на 45-годишния тоталитарен социалистически режим в България. Петър Младенов застава на чело на партията и страната, само че портретът му е на стената за малко.
„ Имах чувство за независимост. Защото никой от нас не вярваше, че това може да стане бързо, елементарно и безболезнено “, споделя още Инджев.
Толкова държах аз да я прочета, тъй като това беше вест номер едноСтефан Стайков
Подобна е атмосферата в редакцията на Радио Свободна Европа в Мюнхен по същото време. „ Бяхме доста разчувствани, с огромна вяра, която лека-полека се прекърши “, споделя Стефан Стайков, някогашен публицист там.
„ По една случайност аз бях дежурен. Написах новината и, макар че имахме представители, си припомням, че аз я прочетох и по радиото. Толкова държах аз да я прочета, тъй като това беше вест номер едно “.
" Колос на глинени крайници "
Отстраняването на Тодор Живков от върха на Българска комунистическа партия в началото наподобява „ безусловно необикновено “.
„ Ние бяхме израснали с режима на Живков и живеехме с мисълта, че той ще векува, той даже обичаше да се майтапи на тази тематика “, споделя Инджев. „ Да не бързаме доста да го отписваме, тъй като дядо му бил столетник, такива ни ги разправяше и всички рабски му се радваха. А той се оказа исполин на глинени крайници, който отстраниха, да не кажа за минути “.
Тодор Живков е най-дълго управлявалият политик в България. По време на социализма той заема разнообразни постове на върха на страната - общоприет секретар на Централен комитет на Българска комунистическа партия, министър-председател и ръководител на Държавния съвет. През цялото време той поддържа руския модел на ръководство и резервира тесни връзки с Москва. Живков два пъти предлага България да стане 16-ата република на Съветския съюз ( Съюз на съветските социалистически републики ), което би означавало цялостна загуба на националния суверенитет на страната.
Според историци по този метод Българска комунистическа партия е целяла да трансферира отговорността за финансовото положение на страната на Москва. По време на социализма България е в тежко финансово състояние с огромни външен и вътрешен дълг. Три пъти на практика е пред банкрут.
В началото на тоталитарния режим десетки хиляди души са убити след присъди от така наречен Народен съд. С десетилетия Държавна сигурност - специфичните служби на режима, постанова репресии в страната, а политически пандизчии са изпращани без присъда в трудови лагери. През 80-те години Живков инициира така наречен, при който българските турци са принудени да одобряват български имена.
Това става с принуждение, има жертви, а по-късно десетки хиляди български турци са изселени в Турция.
Живков подава оставка на съвещание на Политбюро на 9 ноември - съгласно откриватели на интервала под напън върху Българска комунистическа партия от Москва. На Ноемврийския пленум на Централен комитет на Българска комунистическа партия на идващия ден той е освободен от поста общоприет секретар на партията, а новината за това е публично обявена в 18 ч. от Българското национално радио.
„ Това си беше на процедура партиен прелом на Москва, която искаше към този момент да смени амортизирания Живков с някой по-реформистки изглеждащ собствен човек, по този начин да се каже “, споделя още Инджев. По това време отпред на Съюз на съветските социалистически републики е Михаил Горбачов и е в ход така наречен Перестройка - опит за промени на руската власт.
Скоро откакто е свален от лидерския пост в Българска комунистическа партия, Живков към този момент не е отпред и на страната. През 1990 година той е упрекнат в редица закононарушения, като нито едно от петте каузи, заведени против него, в това число за трудовите лагери и „ Възрадителния развой “, не е доведено до дъно през останалите осем години от живота му.
" Както се оказа, нищо значително не се промени по-късно. Остана остарялата Държавна сигурност ", споделя Стефан Стайков. " Все отново първите избори ги завоюваха комунистите ".
Става дума за първите демократични избори за седмо Велико национално заседание (ВНС) през 1990 година, на които Българска социалистическа партия получава 47,1% от гласовете. " По това време към 1 милион души бяха членове на Българска комунистическа партия и, естествено, всеки се държи за хляба и се гласоподава партийно ", прибавя още Стайков.
" Гледаха да са добре с хора като нас "
Вечерта след работния ден на 10 ноември за екипа на Българска телеграфна агенция следва почерпка. „ Изтичах до най-близката бакалия да купя нещо, имаше алено пенливо вино, българско вино, а то топло… и като шупна, изпоцапахме на всички места “, спомня си Инджев.
Тогава отпред на Българска телеграфна агенция е Боян Трайков - член на Централен комитет на Българска комунистическа партия и ръководител на съюза на българските публицисти. По време на социализма и трите български медии – Българска телеграфна агенция, Българска национална телевизия и БНР, са следени от тоталитарната власт.
След 10 ноември по думите на Инджев Българска телеграфна агенция става първата институция, която смъква комунистическото си управление, а той самият прави огромен кариерен скок и е определен от сътрудниците си за нов основен шеф.
Режимът към този момент на процедура беше паднал и всички гледаха да са добре с хора като нас, които се бунтувахаИво Инджев
„ Това беше явно реакция на моите позиции [срещу режима, изразявани] преди 10 ноември, тъй като не бяха доста такива като мен “, споделя той. След отстраняването на Живков, „ режимът към този момент на процедура беше паднал и всички гледаха да са добре с хора като нас, които се бунтуваха “.
Официалното встъпване на Инджев в служба се забавя, защото по това време шефът на Българска телеграфна агенция към момента не се избира от Народното събрание, а назначението му зависи от министър-председателя. А тогавашният министър председател Андрей Луканов е срещу номинацията на Инджев.
Луканов, член на Българска комунистическа партия и по-късно на Българска социалистическа партия, е министър-председател в две следващи държавни управления в границите на 1990 година Той играе съществена роля в свалянето на Живков от власт и остава в историята като водач на така наречен " дясно крило " в Българска комунистическа партия, чиято цел е България да премине от планова към пазарна стопанска система. През 1996 година е погубен.
По-късно идващият министър председател – Димитър Попов, предава подписката за назначението на Инджев на президента Желю Желев - първия президент на Република България, който от своя страна я подписва.
" Така се отприщи цялата сила "
Макар и новината да идва изненадващо, свалянето на режима към този момент се е предусещало в редакциите в медиите, които по това време са следили вълненията в други елементи на социалистическия блок.
„ Беше някак си предстоящо, да си призная, тъй като няма по какъв начин да падне Берлинската стена и това да не се отрази по цялата верига на социалистическия лагер “, споделя още Инджев. „ Така се отприщи цялата сила, която толкоз години е била сдържана “.
Когато Живков беше на власт. Шествието на " Екогласност " в 23 непубликувани фотоси Досега не сме виждали фотоси като тези. Те за първи път демонстрират какъв брой многолюдно е първото шествие, извършено в София, до момента в който Тодор Живков е още на власт.
Дни по-рано в сърцето на София се случва друго събитие, което предвещава смяна. Става дума за шествието на придвижване „ Екогласност ” на 3 ноември 1989 година - първата проведена всеобща улична опозиционна демонстрация по време на режима на Живков. То се бори за екологична идея, само че по това време съпротивата по екологични проблеми се равнява на политическа опозиция против властта.
Свалянето на Живков на практика не е краят, а началото на края на комунистическия режим. На 10 ноември той е отхвърлен от върха на партията, само че формалното му събаряне от властта се състои на 17 ноември от тогавашното Народно заседание. Тогава той е освободен и от длъжността ръководител на Държавния съвет на Народна Република България.
На идващия пленум на Централен комитет на Българска комунистическа партия през декември той е изключен и от партията, като малко преди гибелта си през 1998 година е оправдан.
До началото на ноември 1989 година в офиса на шефа на Българската телеграфна организация ( Българска телеграфна агенция ) виси портрет на Тодор Живков. Докато той към момента е на власт, в организацията е поръчан нов портрет.
„ След като в Българска телеграфна агенция бяха поръчали портрета на Петър Младенов в рамка в редакция „ Пресфото “, незабавно се разчу, че нещо се случва “, споделя пред Свободна Европа Иво Инджев, по това време публицист в Българска телеграфна агенция. „ Ние бяхме измежду първите, които научиха, по този индиректен метод, [че Живков ще бъде сменен] “.
Въздух и цвят. Първите два митинга в София след рухването на Живков Тапата, която излетя от бутилката. На това наподобяват двата митинга в София, извършени седмица след свалянето на Тодор Живков.
Сутринта на 10 ноември , ден след рухването на Берлинската стена, Инджев получава позвъняване от сътрудник. „ Каза, че нещо става, нещо има да се случва. “
Тогава, след 35 години ръководство, Тодор Живков е освободен като общоприет секретар на Централния комитет (ЦК) на Българската комунистическа партия ( БКП), която е на власт от 1944 година Тази дата поставя началото на края на 45-годишния тоталитарен социалистически режим в България. Петър Младенов застава на чело на партията и страната, само че портретът му е на стената за малко.
„ Имах чувство за независимост. Защото никой от нас не вярваше, че това може да стане бързо, елементарно и безболезнено “, споделя още Инджев.
Толкова държах аз да я прочета, тъй като това беше вест номер едноСтефан Стайков
Подобна е атмосферата в редакцията на Радио Свободна Европа в Мюнхен по същото време. „ Бяхме доста разчувствани, с огромна вяра, която лека-полека се прекърши “, споделя Стефан Стайков, някогашен публицист там.
„ По една случайност аз бях дежурен. Написах новината и, макар че имахме представители, си припомням, че аз я прочетох и по радиото. Толкова държах аз да я прочета, тъй като това беше вест номер едно “.
" Колос на глинени крайници "
Отстраняването на Тодор Живков от върха на Българска комунистическа партия в началото наподобява „ безусловно необикновено “.
„ Ние бяхме израснали с режима на Живков и живеехме с мисълта, че той ще векува, той даже обичаше да се майтапи на тази тематика “, споделя Инджев. „ Да не бързаме доста да го отписваме, тъй като дядо му бил столетник, такива ни ги разправяше и всички рабски му се радваха. А той се оказа исполин на глинени крайници, който отстраниха, да не кажа за минути “.
Тодор Живков е най-дълго управлявалият политик в България. По време на социализма той заема разнообразни постове на върха на страната - общоприет секретар на Централен комитет на Българска комунистическа партия, министър-председател и ръководител на Държавния съвет. През цялото време той поддържа руския модел на ръководство и резервира тесни връзки с Москва. Живков два пъти предлага България да стане 16-ата република на Съветския съюз ( Съюз на съветските социалистически републики ), което би означавало цялостна загуба на националния суверенитет на страната.
Според историци по този метод Българска комунистическа партия е целяла да трансферира отговорността за финансовото положение на страната на Москва. По време на социализма България е в тежко финансово състояние с огромни външен и вътрешен дълг. Три пъти на практика е пред банкрут.
В началото на тоталитарния режим десетки хиляди души са убити след присъди от така наречен Народен съд. С десетилетия Държавна сигурност - специфичните служби на режима, постанова репресии в страната, а политически пандизчии са изпращани без присъда в трудови лагери. През 80-те години Живков инициира така наречен, при който българските турци са принудени да одобряват български имена.
Това става с принуждение, има жертви, а по-късно десетки хиляди български турци са изселени в Турция.
Живков подава оставка на съвещание на Политбюро на 9 ноември - съгласно откриватели на интервала под напън върху Българска комунистическа партия от Москва. На Ноемврийския пленум на Централен комитет на Българска комунистическа партия на идващия ден той е освободен от поста общоприет секретар на партията, а новината за това е публично обявена в 18 ч. от Българското национално радио.
„ Това си беше на процедура партиен прелом на Москва, която искаше към този момент да смени амортизирания Живков с някой по-реформистки изглеждащ собствен човек, по този начин да се каже “, споделя още Инджев. По това време отпред на Съюз на съветските социалистически републики е Михаил Горбачов и е в ход така наречен Перестройка - опит за промени на руската власт.
Скоро откакто е свален от лидерския пост в Българска комунистическа партия, Живков към този момент не е отпред и на страната. През 1990 година той е упрекнат в редица закононарушения, като нито едно от петте каузи, заведени против него, в това число за трудовите лагери и „ Възрадителния развой “, не е доведено до дъно през останалите осем години от живота му.
" Както се оказа, нищо значително не се промени по-късно. Остана остарялата Държавна сигурност ", споделя Стефан Стайков. " Все отново първите избори ги завоюваха комунистите ".
Става дума за първите демократични избори за седмо Велико национално заседание (ВНС) през 1990 година, на които Българска социалистическа партия получава 47,1% от гласовете. " По това време към 1 милион души бяха членове на Българска комунистическа партия и, естествено, всеки се държи за хляба и се гласоподава партийно ", прибавя още Стайков.
" Гледаха да са добре с хора като нас "
Вечерта след работния ден на 10 ноември за екипа на Българска телеграфна агенция следва почерпка. „ Изтичах до най-близката бакалия да купя нещо, имаше алено пенливо вино, българско вино, а то топло… и като шупна, изпоцапахме на всички места “, спомня си Инджев.
Тогава отпред на Българска телеграфна агенция е Боян Трайков - член на Централен комитет на Българска комунистическа партия и ръководител на съюза на българските публицисти. По време на социализма и трите български медии – Българска телеграфна агенция, Българска национална телевизия и БНР, са следени от тоталитарната власт.
След 10 ноември по думите на Инджев Българска телеграфна агенция става първата институция, която смъква комунистическото си управление, а той самият прави огромен кариерен скок и е определен от сътрудниците си за нов основен шеф.
Режимът към този момент на процедура беше паднал и всички гледаха да са добре с хора като нас, които се бунтувахаИво Инджев
„ Това беше явно реакция на моите позиции [срещу режима, изразявани] преди 10 ноември, тъй като не бяха доста такива като мен “, споделя той. След отстраняването на Живков, „ режимът към този момент на процедура беше паднал и всички гледаха да са добре с хора като нас, които се бунтуваха “.
Официалното встъпване на Инджев в служба се забавя, защото по това време шефът на Българска телеграфна агенция към момента не се избира от Народното събрание, а назначението му зависи от министър-председателя. А тогавашният министър председател Андрей Луканов е срещу номинацията на Инджев.
Луканов, член на Българска комунистическа партия и по-късно на Българска социалистическа партия, е министър-председател в две следващи държавни управления в границите на 1990 година Той играе съществена роля в свалянето на Живков от власт и остава в историята като водач на така наречен " дясно крило " в Българска комунистическа партия, чиято цел е България да премине от планова към пазарна стопанска система. През 1996 година е погубен.
По-късно идващият министър председател – Димитър Попов, предава подписката за назначението на Инджев на президента Желю Желев - първия президент на Република България, който от своя страна я подписва.
" Така се отприщи цялата сила "
Макар и новината да идва изненадващо, свалянето на режима към този момент се е предусещало в редакциите в медиите, които по това време са следили вълненията в други елементи на социалистическия блок.
„ Беше някак си предстоящо, да си призная, тъй като няма по какъв начин да падне Берлинската стена и това да не се отрази по цялата верига на социалистическия лагер “, споделя още Инджев. „ Така се отприщи цялата сила, която толкоз години е била сдържана “.
Когато Живков беше на власт. Шествието на " Екогласност " в 23 непубликувани фотоси Досега не сме виждали фотоси като тези. Те за първи път демонстрират какъв брой многолюдно е първото шествие, извършено в София, до момента в който Тодор Живков е още на власт.
Дни по-рано в сърцето на София се случва друго събитие, което предвещава смяна. Става дума за шествието на придвижване „ Екогласност ” на 3 ноември 1989 година - първата проведена всеобща улична опозиционна демонстрация по време на режима на Живков. То се бори за екологична идея, само че по това време съпротивата по екологични проблеми се равнява на политическа опозиция против властта.
Свалянето на Живков на практика не е краят, а началото на края на комунистическия режим. На 10 ноември той е отхвърлен от върха на партията, само че формалното му събаряне от властта се състои на 17 ноември от тогавашното Народно заседание. Тогава той е освободен и от длъжността ръководител на Държавния съвет на Народна Република България.
На идващия пленум на Централен комитет на Българска комунистическа партия през декември той е изключен и от партията, като малко преди гибелта си през 1998 година е оправдан.
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ