Съвместната работа на лекари и пожарникари доведе до успешното транспортиране

...
Съвместната работа на лекари и пожарникари доведе до успешното транспортиране
Коментари Харесай

Огнеборци със скафандри носят на ръце 150-килограмов търновец с К-19 до болницата

Съвместната работа на лекари и пожарникари докара до сполучливото превозване до реанимация на 150-килограмов мъж с ковид, който без интензивно лекуване, нямал късмет да оцелее, написа „ “. Ситуацията се случва в Специализираната белодробна болница „ Д-р Трейман “ във Велико Търново.

Пациентът се влошавал с всяка минута, само че поради свръх тежестта му, превеждането в МОБАЛ „ Д-р Стефан Черкезов “ изглеждало непостижимо за дежурния екип. На помощ идват огнеборци, които изнасят инфектирания наред.

Пациентът е на 61 години от Велико Търново. Приет е в белодробната болница във вторник вечерта. Целият ден в сряда не стопира да се утежнява, макар опитите на медиците да го стабилизират. Състоянието му се утежнява и от съпътстващи болести – дихателна и сърдечна непълнота.

„ С доктор Сиракова стигнахме до умозаключение, че пациентът се нуждае от реанимация и незабавно би трябвало да бъде преведен в интензивно поделение. От болничното заведение се свързаха с изпълнителния шеф на МОБАЛ „ Д-р Стефан Черкезов “ доктор Стефан Филев, който спомага.

След като видяхме, че не можем да го смъкнем сами, поради голямото му тегло, потърсихме помощ от търновската пожарна работа “, описа медицинският фелдшер Иван Кънев, който е единственият от учебното опазване на здравето, излязъл на първа линия против ковид в остарялата столица.

Четирима огнеборци реагирали на апела. За да се подсигурява тяхната сигурност, от лечебното заведение ги облекли със профилирани защитни медицински „ скафандри “, дали им ръкавици, калцуни и всичко належащо, с цел да влязат при Коронавирус болния.

Посредством профилирано платнище, пожарникарите смъкнали 61-годишният пациент от стаята му на втория етаж до кола за спешна помощ. Действието траяло от 17:30 до 18:00 часа и най-после инфектираният е признат в търновската болница.

„ Ако пожарникарите не бяха помогнали за преместването на този човек, той щеше да почине. Изказваме големи благодарности за тяхното подпомагане “, добави Кънев, който показа още, че за лекуването на болният в респираторната болница се погрижили с изключение на него, доктор Росица Сиракова и медицинските сестри Катя Иванова и Ивелина Илиева.

Междувременно от „ Д-р Трейман “ още веднъж насочат апел за доброволци. На формалната страница на Районната лекарска гилдия във Велико Търново е оповестен зов на шефът на клиниката доктор Стела Денчева, която моли всички лекари от доболничната помощ да дойдат за подкрепление в стационара.

Усилията и труда на медиците в здравното заведение не престават да срещат почитание от обществото. Преди дни притежателят на локалната аптека „ Хипократ “ подари на диспансера ампули метилпреднизолон, които са витално значими за приетите в болница.
Източник: blitz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР