EС спира митата за внос на азотни торове
Съветът на Европейски Съюз заяви, че стопира за период от една година налагането на мита при вноса на азотни торове, употребявани в земеделието. Това заяви кореспондентът на Българска телеграфна агенция Николай Желязков. Мярката се подхваща на фона на повишаването и дефицита на торове поради ситуацията в Ормузкия пролив и ще обхване също вноса на първични материали за торове като урея и амоняк.
Целта е да бъдат понижени разноските на земеделците и производителите на торове в Европейски Съюз, се показва в известието. Очаква се краткотрайната мярка да докара до икономисване на разноски за близо 60 милиона евро и да понижи зависимостта от вноса от Русия и Беларус, сложени под наказания поради войната в Украйна.
Предвижда се мита да не бъдат прилагани при импорт от страни със статут на най-облагодетелствана нация (НОН). Мярката е лимитирана до квота от артикули, равна на размера на вноса по НОН през 2024 година плюс 20 на 100 от размерите, импортирани от Русия и Беларус през същата година.
Европейската комисия ще следи пазара, с цел да реши дали утвърдената през днешния ден мярка да бъде удължена. По-рано тази седмица Европейска комисия предложи страните от Европейски Съюз да разполагат с по-широки благоприятни условия за бюджетна поддръжка на земеделците поради отраженията за пазара от събитията в Близкия изток.
Съветът на Европейски Съюз разяснява, че торовете са от значително значение за европейските земеделци, които се нуждаят от сигурна и постоянна търговия на конкурентни цени, с цел да обезпечават селскостопанското произвеждане и продоволствената сигурност. Цените на торовете се покачиха доста след 2021 година и това докара до повишаване на храните.
През 2024 година Европейски Съюз внесе 2 милиона тона амоняк и 5,9 милиона тона урея за произвеждане на азотни торове. Бяха импортирани и 6,7 милиона тона азотни торове и смеси, съдържащи азот. Европейски Съюз към този момент внася забележителна част от азотните торове без мито от страни с преференциален достъп до европейския пазар. Все още Европейски Съюз внася огромен размер от тези артикули от страни в обсега на общата митническа цена, като митата са сред 5,5 и 6,5 на 100, се прецизира в известието.
Целта е да бъдат понижени разноските на земеделците и производителите на торове в Европейски Съюз, се показва в известието. Очаква се краткотрайната мярка да докара до икономисване на разноски за близо 60 милиона евро и да понижи зависимостта от вноса от Русия и Беларус, сложени под наказания поради войната в Украйна.
Предвижда се мита да не бъдат прилагани при импорт от страни със статут на най-облагодетелствана нация (НОН). Мярката е лимитирана до квота от артикули, равна на размера на вноса по НОН през 2024 година плюс 20 на 100 от размерите, импортирани от Русия и Беларус през същата година.
Европейската комисия ще следи пазара, с цел да реши дали утвърдената през днешния ден мярка да бъде удължена. По-рано тази седмица Европейска комисия предложи страните от Европейски Съюз да разполагат с по-широки благоприятни условия за бюджетна поддръжка на земеделците поради отраженията за пазара от събитията в Близкия изток.
Съветът на Европейски Съюз разяснява, че торовете са от значително значение за европейските земеделци, които се нуждаят от сигурна и постоянна търговия на конкурентни цени, с цел да обезпечават селскостопанското произвеждане и продоволствената сигурност. Цените на торовете се покачиха доста след 2021 година и това докара до повишаване на храните.
През 2024 година Европейски Съюз внесе 2 милиона тона амоняк и 5,9 милиона тона урея за произвеждане на азотни торове. Бяха импортирани и 6,7 милиона тона азотни торове и смеси, съдържащи азот. Европейски Съюз към този момент внася забележителна част от азотните торове без мито от страни с преференциален достъп до европейския пазар. Все още Европейски Съюз внася огромен размер от тези артикули от страни в обсега на общата митническа цена, като митата са сред 5,5 и 6,5 на 100, се прецизира в известието.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




