Лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия удължава намаляването на производството на петрол с поне още един месец в ход, който заплашва да доведе до още по-високи цени на бензина и други енергийни източници.
Официален източник от Министерството на енергетиката на Саудитска Арабия каза пред държавната информационна агенция SPA в четвъртък, че кралството ще удължи това доброволно намаление от един милион барела на ден за месец септември.
Източникът каза пред държавните медии, че намалението може да бъде удължено допълнително и този ход е насочен към подкрепа на стабилността и баланса на петролните пазари.
Това е вторият път, когато кралството удължава намалението, което беше обявено за първи път през юни след среща на алианса между Организацията на страните износителки на петрол, Русия и други по-малки производители.
Почти по същото време Русия обяви плановете си да намали износа на петрол с 300 000 барела на ден през септември според Ройтерс.
Цените на петрола в САЩ се покачиха с близо 1% в четвъртък сутринта до 80,20 долара за барел. Суровият петрол Brent, световният еталон, скочи с 1% до 84 долара за барел.
Продължителното ограничаване на доставките от Саудитска Арабия и Русия идва, въпреки че цените на петрола се възстановиха през последните седмици, помагайки за повишаване на цените на помпата за американските потребители до деветмесечни върхове.
„Това противоречи на усилията на САЩ да укротят инфлацията“, каза Робърт Яугер, вицепрезидент на енергийните фючърси в Mizuho Securities. Yawger отбеляза, че Русия и Саудитска Арабия разчитат на по-високите цени на петрола, за да финансират своите бюджети.
Белият дом не отговори веднага на искане за коментар.
Средната национална цена за обикновен газ се покачи до 3,82 долара за галон в четвъртък, според AAA. Това е най-високото ниво от края на октомври 2022 г. и бележи увеличение от 28 цента през последния месец.
Скокът на цената на газа се дължи на комбинация от съкращения на доставките на ОПЕК и екстремни горещини, които дерайлираха рафинериите. В един момент цените на бензина може да се покачат до нива, които да станат толкова болезнени, че да навредят на търсенето.
„$4 е линията в пясъка“, каза Yawger. „След като стигнете до $4, получавате унищожаване на търсенето. Това убива златната гъска.
Дизелът, ключово гориво, което задвижва камиони, влакове и лодки, също става значително по-скъп.
Според Международния валутен фонд Саудитска Арабия се нуждае от петрола сорт Брент, за да се търгува на около 81 долара за барел, за да балансира бюджета си. Кралството изпадна в бюджетен дефицит тази година, след като отчете излишък през 2022 г. за първи път от почти десетилетие.
Русия се опитва да увеличи приходите, за да подкрепи военните си усилия в Украйна. Според оценки, публикувани от Международната агенция по енергетика миналия месец, приходите на Русия от износ на петрол са се сринали с 1,5 милиарда долара през юни до почти половината от нивото отпреди година.