Съществува вид бамбук, известен като хенон (Phyllostachys nigra var. henonis),

...
Съществува вид бамбук, известен като хенон (Phyllostachys nigra var. henonis),
Коментари Харесай

Бамбукът ще цъфне за първи път от 120 години

Съществува тип бамбук, прочут като хенон (Phyllostachys nigra var. henonis), който цъфти единствено един път на 120 години. Въпреки че това може да наподобява като дълъг интервал от време, видимо мързеливият бамбук в действителност умира скоро по-късно, тъй че дано не съдим толкоз бързо.

При разлика от над един век сред цъфтежите ботаниците нямат доста благоприятни условия да учат този развой. Последният огромен разцвет е бил през 1908 година, макар че прочут разцвет е имало и сред 1903 и 1912 година, което слага идващия огромен разцвет някъде към 2028 година

Въпреки това през 2020 година откриватели от университета в Хирошима откриват растение, което е напъпило хубаво и рано, с цел да изпревари останалите, и се възползват от опцията да го проучат. За страдание, екипът открива, че идващото събитие може да се окаже пагубно за производството на бамбук и за околната среда.

„ Бамбукът не е създал жизнеспособни семена, които могат да покълнат “, споделя първият създател Тошихиро Ямада в изказване. „ Производството на бамбукови издънки беше спряно след цъфтежа. Нямаше и признаци на регенерация след цъфтежа през първите три години. “

Наблюденията на екипа също по този начин не откриват безполово размножаване на растението.

„ Всички кълнове починаха на мястото на проучването, без да има признаци на регенерация посредством семена, кълнове или някакъв различен метод “, добавя екипът в публикацията си. „ Тези резултати допускат тъмно бъдеще за P. nigra var. henonis в Япония: типът може да се окаже сложен за регенериране след разцвет. “

Авторите чакат регенерирането на бамбука да бъде постепенно и да продължи няколко години, в които бамбукът няма да може да бъде събиран, което ще има доста икономическо влияние.

„ Друга паника във връзка с това отмиране са екологичните въздействия “, прибавят те, „ които могат да доведат до фрапантни промени в растителността и земната завивка. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР