Вашингтон, окръг Колумбия – Докато руският президент Владимир Путин се подготвя за среща със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, Съединените щати заплашиха да „агресивно ” да приложи съществуващите санкции и да добави нови, ако Пхенян предостави оръжие на Москва за войната й в Украйна.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър каза в понеделник, че САЩ ще продължат да „държат отговорни“ организации, които помагат на военната кампания на Русия в Украйна.
„Ще напомня и на двете страни, че всеки трансфер на оръжия от Северна Корея към Русия би бил в нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН“, каза Милър пред репортери.
„Ние, разбира се, агресивно наложихме нашите санкции срещу субекти, които финансират военните усилия на Русия, и ще продължим да прилагаме тези санкции и няма да се поколебаем да наложим нови санкции, ако е необходимо.“
Той не уточни дали САЩ ще наложат наказания на Северна Корея, Русия или и двете, като каза, че САЩ наблюдават ситуацията и ще „изчакат и ще видят какъв е резултатът от срещата, преди да спекулират“.
И Русия, и Северна Корея вече са под тежки санкции на САЩ. Москва и Пхенян потвърдиха, че Путин и Ким ще се срещнат през следващите дни.
В понеделник руският президент пътува, за да присъства на икономически форум в пристанищния град Владивосток в далечния източен Тих океан, където се срещна с Ким през 2019 г.
Милър твърди, че като се обръща за помощ към Ким – „международен парий“ – Путин показва, че неговата пълномащабна инвазия в Украйна през 2022 г. е „стратегически провал“.
„Няма по-добро доказателство за това от сега. Година и половина по-късно той не само не успя да постигне целите си на бойното поле, но го виждате да пътува из собствената си страна с шапка в ръка, за да моли Ким Чен Ун за военна помощ,” каза Милър в понеделник.< /p>
След като не успя да превземе украинската столица в първите седмици на инвазията, Русия ограничи военните си цели до окупиране на източните части на страната. Украйна започна контранастъпление по-рано тази година, но постигна само скромни успехи срещу руските сили.
„Продължаваме да оценяваме, че украинците постигат напредък в контранастъплението си и имаме доверие в способността на техните сили“, каза Милър.
САЩ, които предоставят милиарди долари помощ на Украйна, предупреждават своите конкуренти и противници – включително Китай – да не помагат на Русия във военната й офанзива.
През последните две седмици Вашингтон многократно призова Пхенян да не продава оръжие на Москва.
Когато попитан в понеделник защо САЩ се притесняват, че срещата Ким-Путин ще бъде за сделка за оръжия, Милър отговори, че това не е „социално събиране“.
Русия и Северна Корея сигнализираха, че отношенията им са станали по-близки през последните месеци. През юли, например, руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети Северна Корея – първият път, когато руски началник на отбраната направи това от 1991 г. Докато беше там, Шойгу се срещна с Ким, за да обсъдят „стратегическо и тактическо сътрудничество“.
Ким и Путин също си размениха писма миналия месец, обещавайки да засилят сътрудничеството между двете си страни.
Миналата година САЩ също обвиниха Северна Корея в тайно изпращане на артилерийски снаряди на Русия, твърдение, което беше отречено както от Москва, така и от Пхенян.
Отделно, напрежението се засилва между Пхенян и Вашингтон относно ядрената програма на Северна Корея и увеличените ракетни тестове. Северна Корея определи тези изстрелвания на ракети като отбранителен отговор на съвместните военни учения на САЩ с Южна Корея и Япония близо до Корейския полуостров.
Източник: Ал Джазира