Съединените щати санкционираха две китайски фирми заради техните трудови практики, обвинявайки компаниите, че са насочени към членове на преследвани групи в Китай, включително уйгурското мюсюлманско малцинство.
В изявление Министерството на вътрешната сигурност на САЩ (DHS) каза, че стоките, произведени от производителя на батерии Camel Group и Chenguang Biotech Group, производител на подправки и екстракти, ще бъдат забранени за влизане в страната от сряда.
Ходът има за цел да „елиминира използването на практики на принудителен труд във веригата на доставки в САЩ“, каза DHS във вторник.
Санкциите също се стремят да „насърчат отговорността за продължаващия геноцид и престъпления срещу човечеството срещу уйгури и други религиозни и етнически малцинствени групи“ в западната китайска провинция Синдзян, каза DHS.
„Ще продължим да работим с всички наши партньори, за да държим стоките, произведени с принудителен труд от Синцзян, извън търговията на САЩ, като същевременно улесняваме потока на законната търговия“, каза министърът на вътрешната сигурност на САЩ Алехандро Майоркас в изявление от вторник. p>
Объединените нации казаха, че най-малко един милион уйгури са били задържани в така наречените „центрове за борба с екстремизма“ в Синцзян, където правозащитни групи казаха, че отношението на Китай към мюсюлманското малцинство се равнява на геноцид и престъпления срещу човечеството. p>
Но Пекин отхвърли тези обвинения, заявявайки, че политиката му спрямо уйгурите, както и към други малцинства, е необходима за отблъскване на „екстремизма“.
Отношението на Китай към уйгурите е една от няколкото точки на напрежение между Пекин и Вашингтон, които са изпитали мразовити отношения през последните години.
Президентът на САЩ Джо Байдън и неговият предшественик Доналд Тръмп наложиха поредица от санкции и ограничения срещу китайски компании и правителствени служители заради ситуацията в Синдзян.
През март Байдън също изрази солидарност с уйгурите в послание към мюсюлманите по света, докато празнуваха свещения месец Рамазан.
„Заедно с нашите партньори Съединените щати са солидарни с мюсюлманите, които продължават да се сблъскват с потисничество, включително уйгурите в Китайската народна република“, каза Байдън в изявление тогава.
Президентът на САЩ подписа „Закона за предотвратяване на принудителния труд на уйгурите“ през декември 2021 г.
Законът, който влезе в сила миналата година, забранява стоките, произведени в Синдзян, да бъдат внасяни в САЩ, освен ако няма „ясни и убедителни доказателства“, че не са произведени с принудителен труд.
Министерството за вътрешна сигурност заяви във вторник, че 24 компании са били санкционирани съгласно законодателството до момента.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции