САЩ отменят митата върху квота от вноса на японска стомана,

...
САЩ отменят митата върху квота от вноса на японска стомана,
Коментари Харесай

САЩ и Япония ще намалят митата от вноса на японска стомана, заради високите цени

САЩ анулират митата върху квота от вноса на японска стомана, предадоха международните организации. Тази стъпка цели да позволи един от комерсиалните разногласия, наследени от ерата на американския президент Доналд Тръмп.

Тогава Вашингтон наложи мита на редица страни, акцентирайки евтиния импорт на метали като опасност за националната сигурност.

Япония беше една от многото страни, на които през юни 2018 година бяха наложени спомагателни мита в размер на 25 % за стоманата и на 10 % за алуминия. Тогава Тръмп аргументира решението с готовност да отбрани американската стоманодобивна промишленост.
 Китай желае да понижи производството на стомана. Но задачата ще бъде изключително сложна
Китай желае да понижи производството на стомана. Но задачата ще бъде изключително сложна

Индустрията е измежду най-големите замърсители в страната

Сега Токио и Вашингтон са се договорили, че митата отпадат за годишна квота от 1,25 милиона тона японска стомана. Договорът ще влезе в действие на 1 април тази година. Квотата е по-голяма от 1,1 милиона тона, които Япония изнесе към в Съединени американски щати през 2019-а. Преди налагането на митата Япония изнасяше към Съединени американски щати 1,8 милиона тона годишно.

Съгласно съглашението Япония декларира, че ще помогне за справяне с непотребните доставки на стомана, които намаляват цените. Споразумението има за цел да отстрани и " нелоялните практики " в международната стоманодобивна промишленост, която е доминирана от Китай, написа BBC.

Администрацията на президента Джо Байдън към този момент е сключила сходна договорка с Европейски Съюз, само че митата остават в действие върху вноса от Англия.
 Лондон отхвърли да избавя третия максимален производител на стомана
Лондон отхвърли да избавя третия максимален производител на стомана

Компанията изиска държавното управление на Англия да я избави от фалит

Междувременно Токио съобщи, че ще предприеме стъпки в границите на шест месеца, с цел да поддържа това, което Съединени американски щати и Япония виждат като по-справедлив пазар на стомана. Те включват облагане на артикули, за които се счита, че са на цени под пазарната стойност, както и такса за компенсиране на дотациите, които е получил даден експортьор.

На 1 януари влезе в действие съглашение сред Брюксел и Вашингтон, което разрешава безмитен експорт на стомана и алуминий от Европейски Съюз за Съединени американски щати. Англия обаче към момента не е постигнала съглашение за унищожаване на митата, наложени върху износа на стомана и алуминий. През януари комерсиалният представител на Съединени американски щати Катрин Тай разяснява, че " въпросът ще бъде решен, когато му пристигна времето ".

Миналата година Китай изиска да понижи производството на стомана, което се оказа изключително сложна задача. Само през първото полугодие на 2021 година стоманодобивните фабрики в Поднебесната империя усилиха продукцията с съвсем 12 %, по отношение на същия интервал на 2020-а.
 Европейски Съюз и Съединени американски щати поставят завършек на
Европейски Съюз и Съединени американски щати поставят завършек на " войната " за митата на алуминия и стоманата и това удря Китай

Двете страни в обща битка против " мръсното " произвеждане в промишлеността

Стоманената промишленост е измежду най-големите замърсители в Китай и е виновна за сред 10 и 20 % от въглеродните излъчвания в страната. Пекин ясно уточни промишлеността като бранш, в който замърсяването би трябвало да бъде понижено като част от постигането на задачите за въглеродна индиферентност до 2060 година.

Оказва се обаче, че за управляващите е извънредно мъчно да управляват производството, поради високия брой частни и държавни фабрики в Китай. В страната има високо търсене на стомана и е малко евентуално производството да намалее и тази година.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР