Когато посети Нигер през март – ставайки първият държавен секретар на Съединените щати, направил това – Антъни Блинкен приветства западноафриканската страна като „модел на устойчивост, модел на демокрация , модел на сътрудничество”.
Сега анализатори казват, че превратът в страната е поставил под въпрос отношенията на Вашингтон с това, което той смята за един от последните си жизнеспособни съюзници в нестабилния регион Сахел.
„До този преврат Нигер беше държан като модел“, каза Камерън Хъдсън, старши сътрудник за Програмата за Африка в Центъра за стратегически и международни изследвания.
САЩ „трупаха пари и внимание, похвали и насърчение и инвестиции и помощ за Нигер, повече от всяка друга страна в региона“, обясни Хъдсън. „Това е голяма пречка за Вашингтон.“
Превратът идва само четири месеца след високопоставеното посещение на Блинкен. Членове на президентската гвардия на Нигер обградиха президента Мохамед Базум в сряда и го задържаха.
До петък генерал Омар Чиани, командир на президентската гвардия, се обяви за ръководител на преходно правителство, въпреки че Базум все още не е подал оставка като президент.
Ситуацията остава нестабилна, казаха няколко анализатори пред Al Jazeera, и американските служители вероятно чакат да видят какъв ще бъде крайният резултат.
В сряда Блинкен се обади на Базум и „подчерта, че силното партньорство на САЩ в икономиката и сигурността с Нигер зависи от продължаването на демократичното управление и зачитането на върховенството на закона и човешките права“, според Държавния департамент. p>
На следващия ден говорителят на отдела Ведант Пател каза, че висши служители на САЩ поддържат редовен контакт със своите колеги от Нигер, като каза на репортери: „САЩ продължават да са дълбоко ангажирани с това.“
Несигурна връзка
Завземането на властта от военните най-малкото представлява неудобно усложнение за САЩ и други западни страни, които се обърнаха към Нигер, за да се справят със спираловидните кризи в сигурността в региона, казаха анализатори пред Al Jazeera.
Вследствие на поглъщането Вашингтон също може да се окаже затруднен от законите на САЩ.
Съгласно Закона за държавните, чуждестранните операции и свързаните с тях програми, „цялата военна помощ и помощ за развитие“ обикновено трябва да бъде спряна, когато демократично избран лидер бъде свален от въоръжените сили.
Това може да има „незабавен и реален ефект в борбата с тероризма“, каза Хъдсън. Американските официални лица досега бяха предпазливи, като определяха събитията в Нигер като преврат, вероятно за да избегнат тези разклонения.
САЩ отдавна гледат на Сахел като на друг фронт в своята многостранна и многодесетилетна „война срещу тероризма“, твърдейки, че неконтролираната нестабилност може да се окаже риск за сигурността на Запада.
Изтеглянето на френските войски и войските на Европейския съюз от Мали през 2022 г. — и експулсирането на мироопазваща мисия на ООН от Мали тази година — допълнително засилиха тези опасения.
Оттогава френските войски са базирани отново в Нигер, който споделя гранична зона с Мали и Буркина Фасо, където въоръжени групировки, свързани с ИДИЛ и Ал Кайда, се бориха за влияние, което доведе до експлозия на насилие през последните години.
Нигер също е изправен срещу Нигерия на юг, регион, където Боко Харам и провинцията на Ислямска държава Западна Африка (ISIS-WA) продължават да са активни.
Около 1100 американски войници в момента са разположени в Нигер, който е най-големият получател на американска военна помощ в Западна Африка и вторият по големина в Субсахарска Африка.
Смята се, че САЩ са предоставили около 500 милиона долара помощ на страната от 2012 г. насам.
„Желателен партньор“
Междувременно отстраняването на президента Базум от власт може също да означава загуба на ключов съюзник за Вашингтон.
Изборът на Базум през 2021 г. представлява първото мирно предаване на властта след независимостта на Нигер от Франция през 1960 г. В левия лидер Вашингтон намери както знаменосец на зараждаща се демокрация, така и „охотен партньор в сигурността“, според Алекс Търстън, асистент, фокусиран върху Северозападна Африка в Университета на Синсинати.
Базум и неговият предшественик, бившият президент Махамаду Исуфу, „насърчиха това възприятие и се представиха като този желаещ партньор за Съединените щати и Франция“, добави Търстън.
В същото време, обясни Търстън, ударението на Запада върху Нигер нарасна, тъй като съседните страни станаха по-малко подходящи за съюзници.
Мали например претърпя военен преврат през август 2020 г., последван от втори девет месеца по-късно. Междувременно Буркина Фасо имаше две военни поглъщания от миналата година.
„Но мисля, че там имаше много крехкост“, каза Търстън. „И мисля, че това възприемане на Нигер като по-надеждната страна … накара Париж и Вашингтон да пренебрегнат някои реални признаци на проблеми.“
Вагнер станове
Докато бъдещето на отношенията между САЩ и Нигер остава да се види, няколко анализатори казаха пред Ал Джазира, че неотдавнашното поглъщане на правителството не изглежда зависи от същите антизападни настроения като последните преврати в Мали и Буркина Фасо.< /p>
Няколко анализатори и Държавният департамент на САЩ заявиха, че досега няма доказателства за участие на чуждестранни актьори като групата Вагнер, базирана в Русия наемническа организация.
Все пак ръководителят на Вагнер Евгений Пригожин вече характеризира превземането като „борба на народа [на Нигер] срещу колонизаторите“, повтаряйки антизападно послание, често срещано в Мали и Буркина Фасо.
Ванда Фелбаб-Браун, съдиректор на Инициативата за сигурност в Африка в института Брукингс, вярва, че Вагнер вероятно ще се опита да „използва“ продължаващата несигурност в Нигер.
Това означава, че САЩ и други западни събеседници ще трябва да действат внимателно, за да избегнат отчуждението на онези, които стоят зад преврата, каза тя.
„САЩ и Франция ще бъдат изправени пред избора: Ще се опитат ли просто да сътрудничат на пуча или ще наложат някакъв вид санкции?“ каза тя.
Фелбаб-Браун очаква САЩ и техните западни съюзници да се опитат да преговарят за преход към демокрация след преврата, но предупреди, че този път може да бъде труден.
„Проблемът е, че няма огромен успех в преговорите за тези преходи много лесно“, каза тя. „И ако се наруши... колко наказателен ще станеш?“
Източник: Ал Джазира